Po niekoľkých mesiacoch pandémie a úzkostí si v máji 13-ročná Samara Duplessis zbalila do ruksaku veci a utiekla z domu. V danom momente sa jej to zdalo ako jedno z mála možných riešení, ako uniknúť od skľučujúcich pocitov strachu a samoty.
Po dvoch dňoch sa rodičom podarilo doviesť ju späť domov a začať na budovaní vzájomnej dôvery. V jedno júlové popoludnie sa však všetko zmenilo. Samarin mobilný telefón hlásil prichádzajúci hovor. Po zodvihnutí sa z druhej strany linky ozval jej vystrašený otec: „Niečo sa deje.“ Za posledných 20 minút sa ho niekoľko ľudí spýtalo, či je Samara v poriadku.
Príčinou bol predražený vankúš
Na sociálnych sieťach sa totiž začala šíriť konšpiračná teória o tom, že Samara sa stala obeťou obchodovania s deťmi. Páchateľmi mala byť spoločnosť Wayfair predávajúca nábytok a domáce potreby.
Samara si všimla príspevok na Twitteri, ktorý zobrazoval vankúš na e-shope Wayfair. Vankúš bol predávaný za 9,999$ a volal sa „Duplessis“.
Prehnane vysoká cena bola dôsledkom nesprávneho nastavenia systému, ktorý cenu vygeneroval automaticky po tom, ako výrobca nesprávne vyplnil potrebné informácie o produkte.
Autor príspevku spojil fotografiu vankúša na e-shope Wayfair so starým oznamom o Samarinom zmiznutí, ktorý zobrazoval jej meno aj tvár.
Prívrženci konšpiračného hnutia QAnon považovali vysokú cenu vankúša a meno Duplessis za dôkaz, že spoločnosť Wayfair obchoduje s deťmi. Teórii, že niektorí ľudia a firmy sú zapojené do obchodovania s deťmi, veria prívrženci QAnonu už dlhodobo. Vysoké ceny produktov a staré správy o nezvestných deťoch využili na to, aby túto teóriu podporili a šírili ďalej.
Konšpiračná teória sa v priebehu niekoľkých dní stala virálnou. Samara bola jednou z niekoľkých obetí prívržencov QAnonu, ktorí vytvorili nepravdivé správy o ich „zmiznutí“.
Šírenie už nebolo možné zastaviť
Meno Samary a ďalších detí sa objavilo v tisíckach príspevkov na Twitteri. Konšpiračná teória sa rozšírila aj na ďalšie platformy – Facebook, YouTube, Instagram, Tik Tok a Reddit. V priebehu 72 hodín konšpiráciu vyvrátili, čo ale nezabránilo jej ďalšiemu šíreniu.
Samara nevedela nič o QAnone, na internete však videla virálne príspevky so svojím menom a fotkou. Kontext sa dozvedela až od jedného zo svojich kamarátov, po tom, ako sa mu zdôverila so svojím strachom a úzkosťou. Tie jej spôsobili práve príspevky o jej údajnom „zmiznutí“.
Ľudia neverili ani samotným deťom, ktoré verejne nepravdivé informácie o ich „zmiznutí“ vyvrátili. Jedna z obetí spustila na svojom Facebookovom profile živé video, aby ľuďom dokázala, že je v poriadku. Väčšina sledovateľov si myslela, že dievča k natočeniu videa donútili jej únosci.
16-ročného chlapca spoznala zo zdieľanej konšpiračnej teórie žena v supermarkete. Aj napriek tomu, že jej vysvetlil, že je v poriadku a nie je nezvestný, zavolala políciu. Hoci príbeh vyvoláva rôzne pocity, žena chcela v skutočnosti len pomôcť jeho rodičom, aby „našli“ svojho syna.
Nepravdivé informácie mnohí zdieľali s dobrým úmyslom
Konšpiračnú teóriu zdieľala aj Zari McFadden. Na svojom Twitterovom účte mala len niekoľko stoviek sledovateľov a väčšinou uverejňovala príspevky o aktivizme, islame a rasizme.
Keď si všimla správu o Samare, chcela pomôcť jej zdieľaním, pretože podobné správy o dievčatách tmavej farby pleti bývajú často ignorované. Samarin prípad sa zdal ako šanca na zmenu.
Onedlho Zarin príspevok o Samare zdieľalo 64-tisíc ľudí. Jej tweet bol analytikmi označený za jeden z najväčších šíriteľov tejto nepravdivej informácie. Analytik tiež upozornil na to, že Zari v minulosti nezdieľala žiadny obsah o QAnone.
Po tom, ako niekoľkí používatelia v komentároch na Zarin príspevok upozornili, že informácia je nepravdivá, Zari tweety vymazala. Zároveň napísala, že Samara v skutočnosti nie je nezvestná. Táto správa sa však virálnou nestala.
Podľa analytikov konšpiračnú teóriu vytvorila na Twitteri Kanaďanka, ktorá sama seba označuje ako „Amazing Polly“, v preklade „Úžasná Polly“. V minulosti verejne vyhlásila, že QAnonu verí a už niekoľko rokov natáča videá s názvami typu „Ako bojovať proti islamským modlitbám v škole.“
Zahltené linky pomoci
Takmer dva mesiace po tom, ako sa stala konšpiračná teória o Wayfair virálnou, v nemocnici sedela skutočná obeť obchodovania s bielym mäsom. Zdravotná sestra, ktorá obeť vyšetrovala, zavolala miestnu advokátku Katie Howardovú.
Tá čoskoro zistila, že približne 30-ročnú mladú ženu dvaja muži donútili, aby poskytovala prostitučné služby ako výmenu za ubytovanie.
Slová zneužitej ženy sa podľa advokátky zhodovali s bežným vzorcom obchodovania s bielym mäsom. Väčšina obetí totiž nie je unesená, ale zmanipulovaná alebo vydieraná niekym, kto využíva ich zraniteľnosť.
Aby mohla advokátka žene pomôcť, musela zavolať na Národnú linku boja proti obchodovaniu s ľuďmi (NHTH). Po zadaní telefónneho čísla zistila, že linka je dočasne pozastavená. Musela preto podať písomnú žiadosť.
Žiadosť však pristala v schránke, ktorá bola ešte stále plná dopisov od ľudí vyžadujúcich vyšetrovanie spoločnosti Wayfair.
Advokáti z NHTH pracne všetkým ľuďom vysvetľovali, že informácie, ktoré majú, sa po prešetrení ukázali ako nepravdivé. Cieľom bolo, aby ľudia nepravdivú informáciu ďalej nešírili. „Veľká väčšina ľudí, ktorí boli oklamaní touto misinformáciou, skutočne verila tomu, že ide o skupinu, ktorá obchoduje s deťmi a že žiadny z úradov to nezaujíma,“ vysvetlila advokátka NHTH.
Kým bola NHTH zahltená virálnou konšpiračnou teóriou, všetky prebiehajúce vyšetrovania museli byť pozastavené.
Keď advokátke neprichádzala žiadna odpoveď, rozhodla sa obrátiť na neziskovú organizáciu Polaris. V tej sa však odohrávala rovnaká situácia ako v NHTH. V čase, keď sa Howardovej podarilo s organizáciou spojiť, žena, ktorá potrebovala pomoc a nedostala ju, utiekla.
Konšpiračné teórie nebezpečne útočia na prirodzené ľudské pudy
Konšpiračnej teórii o Wayfair uverila aj Rosanne Boyland, ktorá správy poslala svojej sestre. Dôvodom bol strach o svoje netere. „Bola vydesená, snažila sa o tom zistiť viac a chcela to zastaviť,“ vysvetlila jej sestra Blaire. „V priebehu niekoľkých týždňov hovorila už len o QAnone a celebritách, ktoré jedia deti.“
6. januára Rosanne cestovala do Washingtonu. O niekoľko hodín neskôr jej telo ležalo pri budove amerického Kapitolu. Rosanne Boyland sa totiž v stala jednou z obetí, ktoré pri útoku na americký Kapitol zomreli.
V rokoch 2020 a 2021 bolo zaznamenaných minimálne deväť násilných trestných činov, ktorých vinníkmi boli ľudia, ktorí verili QAnonu a chceli „zachrániť deti“.
Žena z New Hampshire sa v svojej spálni zabarikádovala so svojimi deťmi. Keď do izby chcela vstúpiť privolaná polícia, izbu zapálila. Polícii sa podarilo situáciu stabilizovať, no 9-ročná dcéra bola po incidente presvedčená o tom, že jej mama ju chcela ochrániť.
Iná žena z Kalifornie uverila tomu, že do obchodovania s deťmi je zapojený jej manžel. Aby pred ním ochránila svoje tri deti, rozhodla sa ich utopiť. V televíznom rozhovore z väzenia povedala: „Zabila som svoje deti. Nenávidím sa za to, ale musela som ich ochrániť.“
Toto sú len niektoré z príbehov žien, ktoré s pôvodne dobrým úmyslom ublížili svojim najbližším, kvôli tomu, že prepadli konšpiráciám. Konšpiračné teórie totiž útočili na ich emócie a prirodzené rodičovské pudy.
Nepravdivé teórie o zmiznutých deťoch mnohí zdieľali s cieľom zastaviť niečo, čo by mohlo ohroziť ich blízkych. To však prinieslo príliš veľa zbytočných obetí. Nimi nie sú len tí, ktorí sú predmetom konšpiračných teórií, ale aj tí, ktorí im podľahnú.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/