Portál badatel.net znova straší vakcínami. Tentokrát vraj spôsobujú akútne zlyhanie orgánov

Stránka badatel.net sa opäť snaží vyvolať paniku a odradiť ľudí od očkovania v čase, kedy môžeme na Slovensku pozorovať rapídny nárast počtu prípadov nakazených ochorením COVID-19. Portál tvrdí, že vakcíny spôsobujú akútne zlyhanie orgánov, následkom hromadnej vakcinácie sú preto pohotovosti v USA zaplavené chorými pacientmi.

Badatel vakcíny

V článku sa uvádza, že plne zaočkovaní Američania hromadne chorejú. Údajne za to môžu vakcíny proti COVID-19. Ako príklad Bádateľ uvádza zlú zdravotnú situáciu v preťaženej nemocnici v meste Lansing v štáte Michigan. Následne článok opisuje chodby plné ťažko chorých, ktorí musia vzhľadom na preťaženosť nemocnice ležať na chodbách.

Podľa článku bola nemocnica „na začiatku pandémie celkom bežná provinčná nemocnica, avšak po širokom sprístupnení vakcín začala byť zaplavovaná masou trpiacich pacientov“.

Súčasnú situáciu je v texte označovaný za „podvodnú pandémiu“ a vakcíny za „biologické zbrane vyvolávajúce produkciu toxického spike proteínu.“

Za všetko môžu vakcíny

V článku sa ďalej píše, že bol „zaznamenaný výrazný nárast pacientov s kardiovaskulárnymi udalosťami (infarkty, mŕtvice), samovraždy, akútne orgánové zlyhania a ďalšia paleta zmrzačujúcich symptómov“. V texte však nie je zdôvodnené, ako by mali vakcíny dané zdravotné problémy zapríčiňovať. 

Neexistujú ani dôkazy o tom, že by vakcína mala prispieť k psychickým problémom, ktoré vedú k samovraždám. Práve naopak, očkovanie vedie k zlepšeniu pandemickej situácie a uvoľňovaniu opatrení, čo sa následne odrazí aj na zlepšení psychického zdravia.

Autori článku na portáli Bádateľ zároveň tvrdia, že pacienti by boli zrejme v poriadku, ak by podstúpili riziko a nakazili sa koronavírusom bez očkovania. Za vinníkov označujú rady „zločincov ako Anthonyho Fauciho“, ktorého portál opisuje ako „mix Mikasa a Mengelengvarského“

Za zmienku stojí, že v dôsledku útokov a vyhrážok antivaxerov bol infektológ Vladimír Krčméry nútený odísť počas tohto roku do zahraničia (na Slovensko sa vracia len v nevyhnutných prípadoch). Podobným problémom čelí aj hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta Anthony Fauci. Tomu sa antivaxeri pravidelne vyhrážajú smrťou.

Na záver sa v texte uvádza, že v lete sa síce čísla vrátili do normálu, ale s aplikovaním tretích dávok sa dá očakávať „ďalšia vlna akútnych zdravotných prípadov“. Na otázku, prečo po očkovaní neochoreli ľudia už v lete však autori nejako pozabudli.

Pseudovedecké zdroje

Text sa odvoláva na článok zo stránky Natural News. Jedná sa o americkú krajne pravicovú pseudovedeckú stránku, ktorá je hodnotená ako zdroj s veľmi nízkou úrovňou dôveryhodnosti. Na portáli sa často šíria ničím nepodložené informácie a konšpiračné teórie. Stránka bola v minulosti zrušená aj na Facebooku.

Doménu vlastní Mike Adams, ktorý disponuje aj ďalšími krajne pravicovými stránkami s problémovým obsahom, ako napríklad News Target či Trump.news. Jeho stránky by sa len ťažko dali označiť za nezaujaté, autori často propagujú obsah značne naklonený bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Overený zdroj „okorenený“ konšpiráciami

Originálny problémový zdroj reaguje na článok od NPR (National Public Radio), pomerne spoľahlivý spravodajský zdroj pracujúci s overenými informáciami. V pôvodnom článku od NPR sa naozaj uvádza, že nemocnice v Spojených štátoch začínajú byť zaplavované vážne chorými pacientmi, a nie len chorými na COVID-19.

V pôvodnom článku sa ale nikde nepíše, že by chorí pacienti boli v zlom zdravotnom stave v dôsledku vakcinácie. Dokonca sa v ňom nepíše ani to, že by bola väčšina chorých zaočkovaných. Autor článku zo stránky Natural News však automaticky spája zdravotné problémy s vakcínami.

Sám uvádza, že „napriek tomu, že ide o najpravdepodobnejšieho vinníka, nie je tam o vakcínach ani zmienka“. Z článku od NPR však vyberá len to, čo sa mu hodí, a obsah upravuje tak, aby šíril strach, pričom zneužíva dôveryhodný zdroj na proti-očkovací naratív. Bádateľ všetky neoverené informácie preberá a šíri ich ďalej, čím priamo ohrozuje verejné zdravie.

Je pravda, že vakcíny so sebou prinášajú určitú, aj keď minimálnu dávku rizík. Drvivá väčšina zdravotných odborníkov sa ale zhoduje v tom, že riziká, ktoré so sebou nesú vakcíny, sú neporovnateľne menšie, ako tie, ktoré so sebou nesie ochorenie COVID-19. Práve v súvislosti so samotným ochorením existuje šanca na dlhotrvajúce zdravotné následky.

Portál s otáznou minulosťou

Zďaleka to nie je po prvýkrát, čo sa problémová stránka Bádateľ snaží odradiť od očkovania. 

Autori vo svojich textoch pravidelne vyzývajú na nerešpektovanie alebo priamo porušovanie opatrení, vyzývajú k občianskemu odporu, zľahčujú ochorenie COVID-19 a šíria hoaxy o vakcínach. Internetová stránka v minulosti napríklad uviedla články, podľa ktorých vakcíny proti COVID-19 spôsobujú rakovinu, a celá pandémia je len podvod.

Stránka Bádateľ sa teda účelovo snaží vyvolať strach a za každú cenu odradiť čitateľov od očkovania, pričom využíva citové vydieranie a odkazuje na nedôveryhodné zdroje. 

Autori sú často kritickí voči súčasnej vláde a modernej medicíne, avšak ich argumenty nie sú založené na vedecky overených faktoch. To všetko v čase, kedy na Slovensku rastú čísla pozitívnych prípadov.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Stážoval v Amnesty International a absolvoval Scholarship for Peace and Security od OBSE. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, populizmus, hybridné hrozby a Blízky východ. Ovláda základy ruského a talianskeho jazyka. Kontakt: andrej.struhar@infosecurity.sk