Prevádzkuje najväčšiu sieť anonymných dezinformačných webov na Slovensku. Pán Báječný

Vlastní firmu Báječná firma s.r.o. a prevádzkuje weby na ktorých mieša šarlatánske správy o zdraví, senzačné spravodajstvo a kotlebovskú propagandu. Jeho stránky pozná množstvo ľudí. Na Facebooku ich sledujú státisíce fanúšikov. Rozkryli sme zatiaľ najväčšiu sieť šarlatánskych a dezinformačných stránok.

Kľúčové zistenia

 1. Za webom bajecnylekar.sk stojí Marek Polacký z Dolných Vesteníc.
 2. Polacký prevádzkuje sieť aspoň ďalších dvanástich webov, pätnástich facebookových stránok. Šesť z nich sa nachádza na zozname konšpirátori.sk, nakoľko väčšina zdieľa potenciálne nebezpečné zdravotné a jedna politicky relevantné dezinformácie. Na zoznam by sa ich však kvalifikovalo viacej.
 3. Sieť Polackého facebookových stránok má spolu viac ako 600 tisíc fanúšikov.
 4. Prevádzkuje aj „spravodajský“ portál slovenskespravy.sk, ktorý preberaním článkov z webu magazin1.sk kotlebovca Mária Vidáka zdieľa stranícku propagandu ĽSNS.
 5. Vidák je administrátorom stránky magzin1.sk a minulého roku sa pokúsil založiť a prevádzkovať, podobne ako Polacký, portál vitaminovo.sk s málo serióznym obsahom zameraný na témy zdravia.
 6. Obe Polackého firmy Báječná firma s.r.o. a PAMAS s.r.o. v ktorej je spoločníkom, vykazujú stratu. Polackého fotografie zo sociálnych sietí však naznačujú, že má nadštandardné príjmy. Priznáva, že weby prevádzkuje kvôli reklame, odmieta však povedať ako tieto príjmy priznáva.

Na článku sme spolupracovali s portálom Blbec.Online
V skrátenej podobe ho nájdete aj na portáli Aktuality.sk

DOPLNENÉ 9.2.2020 00:00

Väčšina web- a facebookových stránok ktoré pán Polacký prevádzkoval dnes už neboli online. Týka sa to notoricky známych šarlatánskych webov ako bajecnylekar.sk, bajecnezdravie.sk, bajecnezeny.sk ale aj pseudo-spravodajského webu slovenskespravy.sk, ktorý šíril stranícku propagandu ĽSNS.

Začína sa desaťročie dezinformácií

23. januára sa Hodiny Posledného Súdu priblížil polnoci tak blízko, ako nikdy predtým. Pravdepodobnosť katastrofy ktorá zničí život na zemi ako ho poznáme, je najvyššia od roku 1947, kedy skupina amerických jadrových vedcov hodiny predstavila verejnosti. Dôvodom je doposiaľ najvyššia pravdepodobnosť globálneho nukleárneho holokaustu a pomaly už nezvrátiteľné následky klimatických zmien. K vysvetleniu však vedci pridali nový, všeobjímajúci dôvod. Katalyzátorom celosvetovej politickej nestability majú byť online dezinformačné kampane.

Samotné techniky propagandy sa za posledných sto rokov nezmenili vôbec. Rozdiel spočíva v tom, že sociálne siete na ktorých sa propaganda 21. storočia šíri, nastavujú pravidlá mimoriadne netransparentne, hrubo tým krivia realitu a nakláňajú ju v prospech vagabundov.  Ešte sme nič nevideli. S nastupujúcim desaťročím sa súkolie kyber-propagandy iba začína roztáčať.

Jedným z jej hlavných atribútov je, že kyberpriestor zabezpečuje aktérom vysoký stupeň anonymity. Ak ste nepriateľský štát, obyčajná reklamná agentúra, či súkromná osoba s kopou skvelých nápadov na špinavú, nenávistnú, polarizujpúcu kampaň, dvakrát si rozmyslíte, či s ňou chcete byť aj naozaj spájaný. Spôsobíte diplomatický škandál? Budú s vami partneri naďalej obchodovať, keď zistia, že ste prospechár, ktorý za peniaze šíri nebezpečné zdravotnícke, či politické dezinformácie, že ste užitočný idiot, ktorý kvôli egu, či zvrátenej ideológii spolupracuje s cudzou mocou, a pomáha jej viesť informačnú vojnu, často vo vlastnej krajine? 

V anonymnom prostredí, môžete čokoľvek a spoločenská zodpovednosť, obavy o reputáciu sa vás netýkajú. Platí to však iba v prípade, ak viete čo robíte. Anonymita online je do určitej miery možná, no nikdy zaručená, nikdy úplná. Najmä, ak ste diletant a amatér.

Bajecnylekar.sk

Vlajkovou loďou siete webov je dobre známy šaraltánsky portál o zdraví bajecnylekar.sk
Web publikuje nebezpečné články o zázračnom liečení rakoviny a iný senzačný obsah:

 • myšlienkami a emóciami sa zbavíte rakoviny za tri minúty (archív)
 • zamrazený citrón vás zbaví cukrovky a rakoviny (archív)
 • rádioterapia robí rakovinu tridsať krát zhubnejšou (archív)
 • rakovina sa dá zabiť za 45 dní (archív)
 • žena pitím mrkvovej šťavy vyliečila z rakoviny (archív)
 • kapustový džús vylieči rakovinu, choroby pečene, artritídu, anémiu, žalúdočné vredy a „mnohé ďalšie“ choroby (archív)
 • oreganový olej pomáha predísť zápalu pľúc (archív)
 • jablčný ocot zbaví „skľučujúcej“ artritídy (archív)
 • cesnak s mliekom vyliečia astmu a choroby srdca (archív)
Zdroj: bajecnylekar.sk

Kto stojí za webom

Doména bajecnylekar.sk je registrovaná na Mareka Polackého (FB, Istagram) (záloha) Registračné údaje o doméne obsahujú jeho osobný email polacky.m(.)gmail.com, ktorý uvádza na stránkach svojej firmy a ktorým registruje administrátorské účty na mnohých iných weboch.

Doména bajecnylekar.sk je registrovaná na osobný email Mareka Polackého

Marek Polacký vlastní firmu Báječná firma s.r.o. Administrátorský prístup na jej web (archív) je registrovaný rovnakou emailovou adresou ako doména bajecnylekar.sk – polacky.m(.)gmail.com

Články na webe bajecnylekar.sk publikujú užívatelia vedení pod súkromnými emailovými adresami Mareka a Ladislava Polackého. Analýzou obrázku Gravatar – profilového obrázku spojeného v publikačnom systéme WordPress s konkrétnym užívateľským účtom sa dá overiť, akou emailovou adresou je tento registrovaný.

V zdrojovom kóde stránky sa nachádza odkaz na Gravatar autora „admin
Analýza obrázka Gravatar odhalí emailovú adresu jeho majiteľa
V zdrojovom kóde stránky sa nachádza odkaz na Gravatar autora „laci
Analýza url obrázku Gravatar odhalí emailovú adresu jeho majiteľa

Báječný lekár je iba špička obrovského ľadovca

Polackého Web bajecnylekar.sk je jedinečným užívateľským kódom Google AdSense prepojený na šesť ďalších stránok, ktorý ich viaže k rovnakému užívateľovi:

Weby ktoré boli alebo sú prepojené jedinečným kódom Google AdSense

Polackého weby často zdieľajú rovnaký obsah. Naprieč jeho sieťou je preto možné pomerne ľahko nájsť nebezpečné medicínske výmysly, napríklad o rakovine.

Titulná strana webu bajecnezeny.sk
Jeden z článkov na webe napady-navody.sk
Jeden z článkov na webe bajecnezdravie.sk

Ďalším „báječným“ webom pána Polackého sú bajecnenapady.sk. Príslušná facebooková stránka (screenshot) zdieľa výlučne obsah iných jeho webov (bajecnezdravie.sk, bajecnezeny.sk, megazdravie.sk, megachudnutie.sk. (Screenshoty na stiahnutie).

Ku Marekovi Polackému patria aj spomínané weby megazdravie.sk, megachudnutie.sk, megarecepty.sk, radyzdravie.sk, krasnespravy.sk a pseudo-spravodajský web, ktorý šíri kotlebovskú propagandu, slovenskespravy.sk. Dokazuje to analýza jednotlivých webov, ktorých administrátori sú registrovaný pod Polackého emailovou adresou.

Analýzou zdrojového kódu publikačného systému WordPress je možné vidieť emailovú adresu jej administrátora Mareka Polackého
Analýzou zdrojového kódu publikačného systému WordPress je možné vidieť emailovú adresu jej administrátora a jedného autora: Marek a Ladislav Polacky
Analýzou zdrojového kódu publikačného systému WordPress je možné vidieť emailovú adresu jej administrátora Mareka Polackého

Aj tu je ich spoločným menovateľom klamlivý a potenciálne zdraviu nebezpečný obsah.

Jeden z článkov na webe megazdravie.sk
Jeden z článkov na webe megazdravie.sk
Sieť webov Mareka Polackého. Kliknutím zväčšite.

SlovenskéSprávy.sk šíria kotlebovskú propagandu

Jediný „spravodajský“ web ktorý Polacký spravuje, slovenskespravy.sk, je na jeho osobu prepojený nie len už spomínaným Googe AdSense kódom, ale tiež samotnou doménou. Tú registrovala rovnaká osoba ako doménu radyzdravie.sk, ktorého administrátor používa Polackého osobný email.

Uvedené domény majú rovnakého majiteľa
Analýzou zdrojového kódu publikačného systému WordPress je možné vidieť emailovú adresu jej administrátora Mareka Polackého

Slovenskespravy.sk preberajú niektoré články z webu magazin1.sk. Ten systematicky a dlhodobo šíri stranícku propagandu ĽSNS. Spravuje ho Mário Vidák, ktorého facebooková stránka, je jednou z najtoxickejších na slovenskom internete.

Vidák na svojej facebookovej stránke uvádza emailovú adresu: mariovidaknew@gmail.com

Mário Vidák na svojej facebookovej stránke uvádza email mariovidaknew@gmail.com
Rovnaký užívateľský účet spravuje web magazin1.sk

Mariovidaknew je aj názov administrátorského účetu na webe magazin1.sk

Slovenskespravy.sk napríklad prebrali dezinformáciu o protestujúcich Rómoch na mítingu ĽSNS v Košiciach. Vidák obvinenie v článku stavia, ako mnohé iné, na nepodložených domnienkach:

Podla účastníkov v Košiciach a niektorých zdrojov vyplýva, že Rómski protestanti mali byť odmenení za to, aby držali transparenty proti ĽSNS. Mali dostať po 15€. Údajne však boli oklamaní a nedostali ani tieto peniaze.“

Článkov, ktoré Polacký od Vidáka preberá, pribúda

Dezinformácia z webu slovenskespravy.sk pochádza z Vidákovho magazin1.sk
Dezinformácia z webu slovenskespravy.sk pochádza z Vidákovho magazin1.sk
Dezinformácia z webu slovenskespravy.sk pochádza z Vidákovho magazin1.sk

Filip Struhárik z Dennika N upozornil, že už aj weby bajecnylekar.sk a bajecnezeny.sk zdieľajú obsahy z webu slovenskespravy.sk a teda priamo stranícku propagandu ĽSNS, a nešíria „len zdraviu nebezpečné lži o očkovaní a o tom, že liečba rakoviny zabíja, ale už aj informácie od kotlebovcov.“

V telefonickom rozhovore pán Polacký priznal, že za sieťou webov stojí on.

„Stránky som spravil, ale obsah nepridávam. To sú už ďalší ľudia, čo to robia. Ja ten obsah nekontrolujem. Možno aj to je zlé, lebo vôbec neviem, čo sa tam dáva.“ Poprel, že za niekoľko rokov prevádzky siete svojich webov by bol vedel, že tieto šíria medicínske dezinformácie. Ako dôvod ich prevádzky uvádza príjmy z reklamy. „Nevedel som, že je to taký veľký problém“ odpovedal na otázku, či si je vedomý, že jeho stránky šíria potenciálne zdraviu škodlivé dezinformácie.

Zdroj: Facebook Filip Struhárik

Aj Bádateľ

Koncom januára sa k zdieľaniu obsahu v prospech ĽSNS pridal ďalší známy šarlatánsky web – badatel.net. Človek v jeho pozadí je zapletený do daňového podvodu za 75 miliónov.

Príklon dvoch najväčších slovenských šíriteľov medicínskych dezinformácií k fašistom, sa dá vysvetliť relatívnym prienikom medzi ich cieľovými skupinami. Ideológia ktorou dlhodobo mobilizuje ĽSNS je sama postavená na konšpiračných teóriách, dezinformáciách, na nálepkovaní nepriateľa – štrukturálne teda veľmi podobne ako samotné medicínske hoaxy.

Zdroj: Facebook badatel.net
Zdroj: Facebook badatel.net

Na Facebooku má Polackého sieť stránok státisíce fanúšikov

Stránky napojené na Mareka Polackého a jeho Báječnú firmu s.r.o. zdieľajú recepty na zákusky, články o chudnutí, či rôzne bulvárne správy, majú na Facebooku spolu viac ako šesťsto tisíc fanúšikov:

Súčet počtu fanúšikov Polackého siete stránok na Facebooku ku dňu 14.1.2020
Na svojom Facebooku má Polacký fotografiu na ktorej v administrátorskom prostredí redakčného systému WordPress upravuje článok na webe bajecnylekar.sk. Zdroj: fotografia hore FB Mareka Polackého, fotografia dole bajecnylekar.sk

Polacký na svojom Facebooku a Instagrame udržuje obraz úspešného mladého muža

Firma Mareka Polackého Báječná firma s.r.o. vykázala v roku 2018 stratu vo výške -11,624 € a dlhuje na sociálnom poistení 326,49 €. Polacký je ešte spoločníkov aj vo firme PAMAS s.r.o., ktorá však tiež hospodárila so stratou. Pravdaže, nejedná sa o závratné sumy, no v kontexte toho, ako sa Marek Polacký prezentuje na sociálnych médiách, je na mieste opýtať sa, aké vysoké zisky z reklamy svojej siete stránok inkasuje, a prečo sa to neodráža vo výsledkoch hospodárenia jeho firmy.

Polacký uviedol, že firmy v ktorých figuruje sa venujú úplne inej činnosti. Ako a či príjmy z reklamy svojich webov priznáva, pán Polacký Infosecurity.sk povedať odmietol.

Zdroj: Instagram Mareka Polackého
„Formula Renault 2.0 super jazda!!!“ 3.7.2017 Zdroj: Facebook Marek Polacký.
Zdroj: Instagram Mareka Polackého
Zdroj: Instagram Mareka Polackého
Zdroj: Instagram Mareka Polackého
Zdroj: Instagram Mareka Polackého

Viac podobného obsahu nájdete nielen na našom webe, ale aj v našom pravidelnom newsletteri. V ňom vás čakajú prehľadne a na jednom mieste všetky články z daného týždňa a tiež súhrn najnovších udalostí zo slovenskej i zahraničnej dezinfoscény. Prehľad doterajších newsletterov môžete nájsť na tomto odkaze.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk