Koronavírus – tri rýchle konšpirácie

Ďalekosiahle následky pandémie si uvedomujú aj tí, ktorých hlavným pracovným nástrojom je propaganda. Všeobecne nízka schopnosť kriticky pracovať s informáciami ženie ľudí priamo do ich náruče. Úlohou propagandy je totiž jednoducho vysvetliť zložitý svet. Kto uverí, dostane do rúk kľúč, ktorým otvára všetky dvere. Záhady neexistujú, všetko sa dá vysvetliť. Aj globálna pandémia.

COVID-19 bol vytvorený človekom

Jedným z hlavných dezinformačných naratívov okolo vírusu COVID-19 sú informácie o jeho umelom pôvode. Téma je univerzálna a jej spoločným menovateľom je obraz elít, ktoré broja proti obyčajným ľuďom. Formátov je veľa. Kto stojí za koronavírusom? USA, Čína, globalisti, tajné spolky alebo Bill Gates

Internetom sa šíria správy o tom, že USA koronavírus vytvorili ako biologickú zbraň. Hovorí to napríklad poslanec SMERu, ktorý sa nenávistnými statusmi na Facebooku prekrúžkoval na šieste miesto v strane, resp. jeho admin Erik Kaliňák.

Vo svojom príspevku na sociálnej sieti sa bez ostychu pýta, na vysoké čísla infikovaných v Číne a Iráne, nakoľko ide predsa o najsilnejších protivníkov USA. Skutočnosť, že Čína bola epicentrom nákazy a sama, podobne ako Irán, zo začiatku situáciu utajovala a zľahčovala, už náš najtoxickejší dezinformátor nespomína.

Ďalší naratív hovorí o tom, že umelo vyrobený vírus mal ovplyvniť trhy v prospech USA a oslabiť tak Čínu – svojho hlavného obchodného konkurenta. K pochybným správam o umelom pôvode koronavírusu sa vyjadril napríklad aj prestížny lekársky portál The Lancet, ktorý podobné konšpiračné teórie rázne odmieta.

Zaručené liečebné metódy

Články so “zázračnými potravinami” a “overenými receptami” na vybudovanie nepriestrelnej imunity, či domácu liečbu rakoviny, sú žiaľ už stálou súčasťou našej dezinformačnej scény. So šíriacou sa pandémiou sa k nim však pridali aj nové, nepodložené odporúčania na boj proti COVID-19.

Je medzi nimi aj populárna rada piť bielidlo či alkohol, aby tieto zbavili tela vírusov. Odborníci však upozorňujú, že prípravky síce môžu byť užitočné na dezinfekciu rôznych povrchov, no ich požitie nemá liečebné, ani preventívne účinky. Naopak, môže byť navyše zdraviu škodlivé. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje aj pred aplikáciou alkoholu a chlóru na dezinfekciu povrchu tela. Je to rovnako neúčinné a môže mať vážne nežiaduce účinky.

Objavili sa aj správy o efektivite cesnaku, sezamového oleja, či dokonca kokaínu. U žiadneho však nebol preukázaný účinok. WHO radšej odporúča časté a dôkladné umývanie rúk. Prehľad ďalších tipov a vyvrátených zdravotníckych nezmyslov z dielne WHO, sme predstavili minulý týždeň. 

Koronavírus – nástroj na odľahčenie sociálneho systému

Pochybné správy sa objavujú aj v krajinách, ktoré k preventívnym opatreniam pristupujú pomalšie. Vo Veľkej Británii dezinformačná scéna vidí dôvody ľahkých opatrení vo vedomej snahe o upravenie demografickej krivky a odľahčení sociálneho systému. V dôsledku týchto nedostatočných opatrení má údajne dôjsť k vysokému počtu úmrtí najviac ohrozených skupín – starých a chorých ľudí.

Podľa analýzy CNN však stratégia Borisa Johnsona spočíva nielen vo vytvorení skupinovej imunity, ale aj v správnom načasovaní regulácie nákazy. Britská vláda odhaduje, že vrchol nákazy nastane na ostrovoch až o štrnásť týždňov. Otázna je však ochota populácie dodržiavať reštriktívne opatrenia po dobu troch a viac mesiacov. Stratégia sa po svojom ohlásení stretla s kritickým prijatím nielen zo strany širokej, ale aj odbornej verejnosti.

Zdá sa však, že si vláda na čele s Johnsonom si svoje chybné konanie uvedomila. V pondelok britský premiér napokon vyzval k obmedzeniu sociálneho kontaktu medzi ľuďmi. V utorok sa začína zákaz zhromažďovania. Rodiny boli vyzvané k tomu, aby ostali doma.

Johnson otočil potom, čo autoritatívna štúdia univerzity Imperial College London predpovedala krajine 260.000 mŕtvych. Veľká Británia tak postupuje podľa scenára štátov kontinentálnej Európy a demografická úprava obyvateľstva sa napriek dezinformáciám pochybných webov nekoná. 

Za všetko môžu imigranti

Prisťahovalci a utečenci sú s obľubou označovaní ako zdroj všetkých problémov sveta. Nevyhli sa tomu ani v čase pandémie. Viacerí nacionalistickí politici z EÚ, vrátane predsedu strany ĽSNS, vinia zo šírenia vírusu práve migrantov. Spôsob, akým sa šíri, a lokalita jeho výskytu však skôr dokazujú, že ho roznášajú najmä nezodpovední Európania.

Peter Dubóczi
Vyštudoval politológiu na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach | Momentálne doktorand na Katedre politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach | Predtým factchecker pre portál demagog.sk | Venuje sa otázkam otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie v prostredí medzinárodných vzťahov | Zaujíma sa o politickú filozofiu, národný populizmus, kognitívnu bezpečnosť a hybridné hrozby.