Falošné správy prosperujú aj vďaka jazykovej bariére

Pokiaľ ide o sledovanie a kontrolu dezinformácií na sociálnych sieťach, situácia je stále alarmujúca. Akokoľvek je tento problém vážny pre anglicky hovoriace publikum, v iných jazykoch naberá úplne nový rozmer.

Jazykové „slepé miesto“ sociálnych sietí predstavuje pre zraniteľnejšie skupiny v komunitách naprieč celým svetom skutočné riziko. A to nielen v čase svetovej pandémie, keď klamstvá o očkovaní sabotujú snahy poraziť ochorenie Covid-19. Spojenými štátmi sa šíri znepokojenie aktivistov a federálnych regulačných orgánov nad rozmachom dezinformácií v španielčine a ďalších komunitných jazykoch.

Počas posledných mesiacov bola viackrát potvrdená rozsiahla nečinnosť technologických spoločností, ktorá súvisela aj s touto tematikou.

Rastúca španielska komunita na Facebooku

V USA sa nachádza viac ako 59 miliónov španielsky hovoriacich obyvateľov, a táto demografická skupina na Facebooku stále rastie. Navyše, viac ako 70% Američanov hispánskeho alebo latinskoamerického pôvodu, ktorí používajú sociálne médiá, uprednostňuje Facebook pred inými online platformami.

Podľa výsledkov najnovších výskumov zostávajú dezinformácie v španielčine na sociálnych sieťach bez povšimnutia. Aj po prípadnom nahlásení ich kontrolóri často ani neoznačia za škodlivé, narozdiel od totožných príspevkov písaných v anglickom jazyku.

Ak sa už v zahraničí sociálnym sieťam podarí lži odhaliť, či dokonca ich označiť za nepravdivé, prístup k týmto overeným informáciám majú hlavne používatelia, ktorí ovládajú angličtinu. To isté však neplatí pre používateľov z iných jazykových komunít.

Problém v praxi

Spoločným menovateľom pre pomerne veľký počet skúmaných prípadov je práve spoločnosť Meta (Facebook).


Podľa ľudskoprávnej neziskovej organizácie Avaaz je v kontrole podozrivých príspevkov podstatný rozdiel. Na Facebooku totiž býva výstražnými štítkami označených 70% dezinformácií v angličtine. Pre porovnanie, v prípade dezinformácií v španielčine to je iba približne 30%.

Zdroj dát v obrázku: https://secure.avaaz.org/campaign/en/facebook_coronavirus_misinformation/

Zatiaľ čo sa YouTube, Twitter a Facebook snažili podniknúť účinnejšie kroky proti niektorým falošným alebo zavádzajúcim príspevkom, mnohé z nich aj tak zostávajú online a naďalej sa šíria.

Faktom však je, že v praxi sú na Facebooku stále aktívne príspevky v španielskom jazyku, ktoré propagujú lži spojené s americkými voľbami z roku 2020.

Youtube a Facebook oznámili postup na odstránenie alebo obmedzenie obsahu s tematikou QAnon, obdobné príspevky v španielčine sa šírili aj naďalej.

Koncom minulého roka Facebook uviedol, že zakazuje obsah propagujúci nepravdivé tvrdenia o vakcínach. Odvtedy bolo možné pozorovať niekoľko krokov, ktoré fact-checkeri skutočne podnikli. 

Za nebezpečné označili príspevky v angličtine, ktoré propagujú rôzne lži o čipoch alebo škodlivosti vakcín. Podobné príspevky, ktoré boli sledované v španielčine, však doteraz nemajú žiadne označenie.

Odborníci na sociálne médiá tiež vyjadrili obavy zo šírenia dezinformácií v chatovacích skupinách aplikácie WhatsApp. Čeliť dezinformáciam na WhatsAppe je obzvlášť ťažké, nakoľko väčšinou sa šíria v súkromných správach.

Bludný kruh dezinformácií

Facebook sa často snažil presunúť zodpovednosť za oneskorenia a chyby pri zachytávaní a označovaní dezinformácií na nezávislých overovateľov faktov.

Fact-checkeri a aktivisti však často nemajú dostatok zdrojov na kontrolu obsahu v ostatných svetových jazykoch. To ešte viac sťažuje samotný boj proti dezinformáciám a budovanie digitálnej gramotnosti v komunitách.

Podobne ako vírus, aj nekontrolovaná dezinformácia môže mutovať, infikovať stále viac skupín a účtov a prosperovať desiatky dní či týždňov bez odhalenia.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/