Čínske veľvyslanectvo na Slovensku začalo informačnú ofenzívu

Žijeme v dobe nebojových vojenských operácií, ktorých cieľom už nie je protivníka poraziť v boji, ale vnútiť mu svoju vôľu. Dnes sa vojenské víťazstvá dosahujú takto – hybridne.

Pred Čínou tu boli Rusi

Odkedy Ruská federácia v rozpore s medzinárodným právom anektovala ukrajinský Krym a proxy skupinami žoldnierov a rozviedčikov obsadila územia na východe Ukrajiny, zúri vojna.

U našich východných susedov je skutočná. Zomierajú vojaci a civilisti. U seba doma, no najmä v zahraničí, kde bojovať neprichádza do úvahy, vedie Ruská federácia ofenzívne informačné operácie. Deje sa to vo veľkom aj u nás.

Tak ako žoldnieri z Donbasu, sú na Moskvu prepojení aj jej virtuálni vojaci. Pripomeňme si známy slovenský prípad.

Začiatkom roka 2016 našli a spracovali Juraj Smatana a Ján Benčík uniknutú nahrávku Tibora Rostasa (Zem a Vek), ako pre svoj časopis dohaduje peniaze s ruským veľvyslancom, ktorého sa medzi iným pýta,

„…či by existoval v Rusku záujem podporovať na Slovensku ľudí, alebo aj médium, ktoré by propagovalo väčšiu vzájomnosť (…) aby sa naštartovala nejaká iná, nová línia podstatne užšej spolupráce do budúcnosti, pretože naša krajina je zaujímavé geostrategické teritórium.“

Podozrení na podobné prepojenia poznajú slovenskí experti tucty. Zo zahraničia sú dobre známe prípady, kedy ruské peniaze tiekli k populistom do Talianska, Francúzka, Anglicka či Rakúska. Prepojenie českého prezidenta Zemana a jeho ľudí, rovnako nie je tajomstvom. Prečo by tomu malo byť inak aj na Slovensku?

Nelegitímnu spoluprácu s cudzou mocou ako kvalifikovanú skutkovú podstatu niektorých trestných činov slovenská právna úprava nepozná. V opačnom prípade by boli aktivity pána Rostása bez pochyby predmetom záujmu orgánov činných v trestnom konaní.

Nové programové vyhlásenie vlády hybridné hrozby a dezinformácie veľmi správne definuje ako priority zahraničnej a obrannej politiky. Tak komplexne ako teraz je tomu prvý krát v histórii našej krajiny. Bol najvyšší čas.

Vojenskí propagandisti, či politickí populisti roztočili dezinformačné súkolie, ktoré sa za posledných niekoľko týždňov úplne preorientovalo na koronu. Musí sa nimi zoberať aj Slovenská polícia, či občianska spoločnosť ako napríklad Slovenská iniciatíva pre informačnú bezpečnosť DISI, ktorej je Infosecurity.sk zakladajúcim členom. Tá zozbierala, overila a vyvrátila už viac ako 70 hoaxov o korone.

Čína na slovenskom Facbeooku

Facebooková stránka Čínskeho veľvyslanectva na Slovensku bola založená iba 11.2.2020, kedy začínalo byť jasné, že rozšírenie koronavírusu do celého sveta, z toho vyplývajúca ekonomická kríza, a ďalekosiahle následky, ktoré budeme pociťovať ešte roky, bude treba vysvetľovať.

Včera veľvyslanectvo zverejnilo sériu meméčiek v slovenskom jazyku, ktoré majú vyvracať údajné mýty, ktoré sa o Číne v súvislosti s globálnou pandémiou širia. Totalitný režim sa pokúša prejsť do informačnej ofenzívy aj u nás.

Veľvyslanectvo sa snaží presviedčať verejnosť, že vírus pochádza prirodzene z prírody a nie z laboratória, že virologický inštitút vo Wuchane s ním nič nemá. Lživo a vedome zavádza, že čínske úrady okamžite po zistení, úniku vírusu informovali verejnosť a poskytli informácie iným krajinám, aby sa tieto mohli na pandémiu pripraviť. Renomované médiá už niekoľko mesiacov informujú presne o opaku.

Lekára ktorý na prvé prípady nákazy upozorňoval, polícia vyšetrovala za šírenie poplašnej správy a nechala ho podpísať dokument v ktorom stojí, že svojim správaním vážne narušil spoločenský poriadok. 34-ročný lekár na následky ochorenia zomrel.

Screenshot z facebookovej stránky Čínskeho veľvyslanectva na Slovensku. Názov a profilový obrázok sme zakryli – viac na konci článku.

Čínske veľvyslanectvo na Slovensku tvrdí, že „žiadny lekári neboli zatknutí (…) naopak (…) boli ústrednými orgánmi odmenení“.

Dnes sa nebojuje na území iného štátu, ale v jeho infopriestore. Ako vyzerá štátom riadená propaganda proti inému štátu? Takto.

Nerobme si ilúzie. Ide o nebojovú vojenskú operáciu, pretože geopolitické následky pandémie môžu byť výrazné. Získať si na svoju stranu srdcia a mysle svetovej verejnosti je preto kľúčové.

Veľvyslanectvo komunistickej Číny, ktorá svoje obyvateľstvo tvrdo kontroluje systémom všadeprítomných priemyselných kamier a rozpoznávania tvárí sa snaží na Slovensku napodobniť ruské metódy provokatívnej štátnej propagandy.

So 470 fanúšikmi na Facebooku, výborne zohratou skupinou slovenských expertov na hybrid, propagandu a dezinformácie a novej politickej vôli, im želám veľa úspechov.

Poznámka autora:
Cudzia, štátom riadená propaganda často explicitne využíva slabiny princípov médií a spravodajstva v demokratických krajinách, ako napríklad ich povinnosť informovať o dianí, aby tým mohla pohodlne rozširovať a popularizovať vlastné naratívy, či značku. Aj v spravodajských výstupoch preto musí existovať rovnováha medzi informovaním verejnosti a propagáciou problematického, či priamo lživého obsahu.

V tomto článku sme preto zakryli názov a profilový obrázok stránky veľvyslanectva a písali iba o niektorých z uverejnených meméčiek.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk