Anonymné účty na sociálnych sieťach šíria dezinformácie o ukrajinskom prezidentovi. Ich autorom je pravdepodobne ruský propagandista

Na internete bolo zdieľané zmanipulované video stanice CNN Prima z príchodu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do Českej republiky. Portálu Demagog.cz sa podarilo zistiť, že ho vytvoril a medzi svojimi anonymnými stránkami zdieľal Alexej Saryčev. Ten je podľa všetkého novým šéfredaktorom propagandistickej stránky Sputnik Česká republika.

Predtým, ako prišiel na Slovensko, navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Českú republiku. V rámci svojho programu sa stretol s českým prezidentom Petrom Pavlom či predsedom vlády Petrom Fialom. Z príchodu do pražského hradu bolo však 10. júla zverejnené zmanipulované video. To sa šírilo naprieč sociálnymi sieťami v českom a slovenskom informačnom priestore.

Video vystrihnuté z reportáže CNN Prima, v ktorom prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel kráčajú vedľa seba, bolo doplnené o zvuk pískajúceho a kričiaceho davu. Vo videu autor nechal aj logo kanálu CNN Prima pravdepodobne preto, aby materiál pôsobil dôveryhodnejšie.

Fact-checkingovému portálu Demagog.cz sa podarilo zistiť, že audionahrávka použitá vo videu pochádza z 25. výročia Nežnej revolúcie, keď dav kričal na vtedajšieho českého prezidenta Miloša Zemana. Na nahrávke taktiež možno počuť moderátorku, ktorá hovorí: „Naši vzácni hostia práve obdržali od študentov piatich pražských vysokých škôl kľúče.“

Telegramové kanály nahradili dezinformačný web

Ako prvý zverejnil zmanipulované video kanál Alexej (@wienurowsky) na Telegrame. Odtiaľ sa následne rozšírilo na sociálne siete TikTok, Facebook a X (predtým Twitter). Video zdieľali aj telegramové kanály Maršál Malinovskij a neČT24, ktorých obsah kanál Alexej pravidelne prezdieľava a vyzýva na ich sledovanie.

NeČT24 je účet vytvorený médiom Sputnik Česká republika, ktoré bolo zablokované po začatí plnoformátovej invázie Ukrajiny Európskou úniou. Sputnik pred zablokovaním vyzval svojich čitateľov, aby začali sledovať práve zmieňovaný telegramový kanál neČT24. Kanál Maršál Malinovskij ho označil za svoju rezervu v prípade, že by bol taktiež zablokovaný.

Demagog.cz taktiež zistil, že kanál Alexej, registrovaný ako @wienurowsky, pravdepodobne patrí Alexejovi Saryčevovi. Ten by mal byť novým šéfredaktorom českej pobočky ruského propagandistického portálu Sputnik, ktorý bol vytvorený Putinovou tlačovou agentúrou Rossija Segodňa (Rusko dnes).

Dezinformátori šíria o Zelenskom aj klamstvá o drogách

S Alexejom Saryčevom komunikujú aj slovenskí konšpirátori. Napríklad Štefan Harabin ešte v januári 2022 zdieľal na svojom telegramovom účte príspevok, ktorý mu poslal priamo Saryčev. V správe propagandista napísal, že je vďačný za spoluprácu s Harabinom.

Zmanipulované video z návštevy Zelenského v Česku, ktoré Saryčev zdieľal cez anonymné účty na sociálnych sieťach Telegram, TikTok, Facebook, VKontakte a X, nazbieralo až 2,6 milióna vzhliadnutí.

Najväčší problém predstavuje dané video na sociálnych sieťach TikTok a Telegram, ktoré informácie neoverujú. Na Facebooku bolo označené ako dezinformácia po tom, ako o situácii informoval spoločnosť Meta portál Demagog.cz. Tým sa jeho šírenie obmedzilo.

Na Slovensku aj v Česku už od začiatku vojny kolujú dezinformácie targetujúce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tie sa napríklad snažia presvedčiť ľudí, že ukrajinský prezident je závislý na drogách. Dezinformácia o Zelenského závislosti na kokaíne sa šírila už cez reportáž ruskej televíznej stanice Prvý kanál, ktorá bola odvysielaná 7. marca 2022.

Krátko po tejto reportáži rovnaké dezinformácie povedal v talkshow na Prvom kanáli aj ukrajinský politik Iľja Kyva. Ten po začiatku invázie požiadal Vladimira Putina o ruský pas. Dezinformatori taktiež zmanipulovali fotografie a videá, do ktorých pomocou photoshopu pridali kôpky s bielym práškom. O tom, že ide o podvrh, informovala aj slovenská polícia na svojom facebookovom účte Hoaxy a podvody – Polícia SR.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.