Ruská sociálna sieť VKontakte skrýva nepohodlný obsah pred svojimi používateľmi

Jedna z najväčších ruských sociálnych sietí VKontakte od začiatku vojny na Ukrajine zvýšila cenzúru svojho obsahu až 30-násobne. Vyplýva to zo správy zverejnenej organizáciou Citizen Lab. Nová analýza detailne popisuje spôsob a rozsah cenzúry ruského online priestoru od začiatku invázie vo februári 2022.

Medzinárodná skupina analytikov Citizen Lab z univerzity v Toronte, ktorá sa zaoberá výskumom cenzúry na internete v autoritárskych krajinách, sa pokúsila zistiť, ako ruská súkromná spoločnosť VKontakte reguluje svoj obsah.

Tím analytikov sa pri výskume snažil zodpovedať na otázky, aké mechanizmy používa platforma VKontakte na presadzovanie cenzúry a aký typ obsahu reguluje. Taktiež zisťovali, či sa táto cenzúra vzťahuje napríklad aj na používateľov mimo Ruska alebo len na občanov Ruskej federácie.

Analytici preto porovnali typ obsahu nachádzajúceho sa na tejto platforme, známej aj ako VK, v troch rôznych krajinách – v Kanade, kde Citizen Lab sídli, v Rusku a  na Ukrajine, v krajinách s najvyšším a tretím najvyšším počtom používateľov.

Na Ukrajine nebol zistený žiadny obsah, ktorý by platforma blokovala. Samotnú sociálnu sieť však v rôznej miere blokujú poskytovatelia internetu v štáte.

V Rusku VK cenzuruje nesúhlas s vojnou či LGBTQI+ obsah

Cenzúru internetu v Rusku zabezpečujú viaceré právne mechanizmy. Federálna služba pre dohľad nad komunikáciami, informačnými technológiami a masmédiami (Roskomnadzor) je hlavným výkonným orgánom zodpovedným za dohľad a reguláciu online priestoru.

Poskytovatelia internetových služieb však musia podľa zákona, ktorý vstúpil do platnosti vo februári 2021, blokovať svoj obsah aj proaktívne. Pokiaľ nie je možné zablokovať online obsah vďaka šifrovaniu HTTPS, viaceré vládne alebo mimovládne agentúry ako napríklad spomenutý Roskomnadzor môžu požiadať súd o zablokovanie webových stránok.

Na vypracovanie svojich zistení spoločnosť Citizen Lab zozbierala viac ako 300 súdnych príkazov proti Vkontakte. Pred vypuknutím plnoformátovej vojny na Ukrajine tieto agentúry vydávali príkazy na odstránenie obsahu z VKontakte v priemere raz za 50 dní.

Počas ôsmich mesiacov po začatí konfliktu sa počet navýšil na takmer raz za deň. Súdne príkazy sa najčastejšie zameriavali na to, aby VK odstránil príspevky a účty, ktoré vyjadrovali nesúhlas s ruským prezidentom Vladimirom Putinom alebo agresiou na Ukrajine, uvádza správa.

V Rusku, kde táto platforma patrí medzi najpopulárnejšie, dochádza k blokovaniu najmä takých príspevkov, ktoré obsahujú politické názory v rozpore so štátnou propagandou. To zahŕňa prevažne obsah týkajúci sa Ukrajiny a Bieloruska zverejňovaný nezávislými spravodajskými organizáciami. 

Kremeľ vo veľkej miere blokuje taktiež príspevky súvisiace s LGBTQI+ komunitou či obsah zobrazujúci protivládne protesty v krajine.

Problémom bývajú autorské práva, tie však Rusko často nerešpektuje

Analýza Citizen Lab ukázala, že príspevky zablokované v Kanade boli najčastejšie športové, hudobné alebo iné zábavné videá zverejnené bežnými používateľmi. Podľa vysvetlení uvedených v správach o zablokovaní boli tieto videá pravdepodobne zablokované z dôvodu porušenia autorských práv.

Tieto videá však boli stále dostupné v Rusku. Citizen Lab tvrdí, že rozdielny prístup VK k obsahu, ktorý porušuje autorské práva, vyplýva z nekonzistentného spôsobu, akým spoločnosť VK celkovo pristupuje k autorským právam.

V minulosti totiž došlo ku kritike sociálnej siete zo strany majiteľov hudobných práv a tiež k žalovaniu veľkými vydavateľstvami. Primárne za to, že umožňovala používateľom nahrávať a zdieľať hudbu chránenú autorskými právami. Neskôr spoločnosť problém vyriešila tým, že podpísala licenčné zmluvy a spustila legálnu streamovaciu službu VK Music.

Po začiatku vojny na Ukrajine v roku 2022 sa však vynoril ďalší problém. Tri hlavné vydavateľstvá sa z Ruska stiahli a nové albumy z ich zoznamov sa tam nemali vydávať. Napriek tomu VK uvádza, že na platforme opäť možno nájsť desiatky albumov západných umelcov. To budí podozrenie z porušovania autorských práv.

Pre autoritárske režimy je kontrola internetu bežnou praxou

Obmedzenia na VK v Rusku sú súčasťou širšej snahy Moskvy využívať technológie na formovanie verejnej mienky. Dochádza aj k úsiliu o eliminovanie opozície, ako napríklad v prípade protivládneho aktivistu Alexeja Navaľného. Toto úsilie zahŕňa detailne prepracovaný systém cenzúry online priestoru v súlade s propagandistickou kampaňou Kremľa. 

Ruská cenzúra online priestoru je však napriek tomu v porovnaní s inými autoritárskymi krajinami ako sú Čína alebo Irán stále o niečo nižšia. Techniky, ktoré tieto krajiny používajú, sú ale podobné – napríklad v prípade blokovania vyhľadávania konkrétnych výrazov.

V porovnaní s Čínou je hlavný rozdiel v tom, že ruská sieť stále trvá na tom, že každé zablokovanie je odôvodnené súdnym rozhodnutím. V Číne kontrolu informácií vykonáva súkromný sektor.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je momentálne študentkou posledného ročníka bakalárskeho štúdia v odbore French and Hispanic Studies na University of Kent v Anglicku. Minulý rok absolvovala Erasmus pobyty vo Francúzsku a Španielsku. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie na Slovensku, v štátoch Latinskej Ameriky a Blízkeho Východu.