Trump chystá spustenie vlastnej sociálnej siete s názvom TRUTH Social

Bývalý americký prezident Donald Trump predstavil novú sociálnu sieť s názvom TRUTH Social. Platforma má slúžiť ako alternatíva voči veľkým sociálnym sieťam, ktoré mu po útoku jeho stúpencov na Kapitol zablokovali účty. Niekoľko hodín po oznámení platformu zaplavili trollovia.

Pôvodné obrázky: Pixabay, Unsplash

Podľa Trumpa je načase postaviť sa tyranii veľkých sociálnych sietí, ktoré údajne dlhodobo utláčajú opozičné názory. Počas leta tohto roku sa dokonca odhodlal zažalovať sociálne siete za údajnú cenzúru konzervatívnych hlasov. Podobný názor zastáva viacero republikánskych politikov. 

Nedávna štúdia však toto tvrdenie vyvrátila, pričom poukázala aj na to, že vďaka algoritmom konzervatívne osobnosti a médiá patria na sociálnych sieťach dokonca k najsledovanejším.

Twitterová diplomacia

Sociálne siete zohrali kľúčovú úlohu počas Trumpovej kampane na post prezidenta USA. Počas výkonu funkcie sociálne siete poslúžili ako obľúbené prostriedky jeho komunikácie, vďaka čomu sa začal používať aj pojem twitterová diplomacia. 

Trumpove tweety síce boli smerované jeho voličom, avšak vďaka globálnemu dosahu Twitteru viedli v kontexte diplomacie k zvýšeniu napätia, ako tomu bolo v prípade Iránu či Severnej Kórei. Jeho príspevky boli často považované za urážlivé, poburujúce, a niekedy boli dokonca absolútne nepravdivé.

Minulý rok začali Facebook a Twitter odstraňovať niektoré z jeho statusov, zatiaľ čo iné označovali za zavádzajúce. V jednom z takýchto statusov bývalý prezident napríklad nepravdivo tvrdil, že vírus COVID-19 je menej nebezpečný než chrípka.

Trump dlhodobo spochybňoval výsledky prezidentských volieb, následkom čoho jeho stúpenci v januári zaútočili na Kapitol. Útok bol z časti vyprovokovaný práve bývalým prezidentom prostredníctvom sociálnych sietí, pričom útočníkov neskôr označil za „patriotov“. Následne sa najväčšie sociálne siete Twitter, Facebook a YouTube rozhodli zablokovať Trumpovi jeho osobné účty.

TRUTH Social ako alternatívna verzia PRAVDY

Na začiatku tohto roka Trump založil blog s názvom From the Desk of Donald J Trump. Ten bol však zrušený len necelý mesiac po spustení, pretože nedokázal prilákať čitateľov. Od tej doby jeho poradcovia tvrdili, že Trump s jeho tímom medzitým pracujú na väčšom projekte.

Sociálna sieť s názvom TRUTH Social by mala byť spustená niekedy v priebehu prvých troch mesiacov budúceho roka, pričom pre vybraných hostí by mala byť dostupná už budúci mesiac.

Stránka bude spadať pod Trumpovu novú spoločnosť Trump Media & Technology Group. Tá sa zlúčila so spoločnosťou Digital World Acquisition, na čom hedge fondy zarobili niekoľko miliónov dolárov. Spoločnosť taktiež plánuje založiť streamovaciu službu, ktorá by mala obsahovať údajne necenzurované a nezaujaté zábavné programy, správy, podcasty a ďalší obsah.

Donald Trump a jeho tím tvrdia, že nová platforma bude slúžiť ako alternatíva voči internetovým gigantom ako Facebook a Twitter. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však bude jednať len o verziu sociálnych sietí založených na argumente „slobody prejavu”, akými sú aj Parler alebo Gab.

Twitter 2.0

Platforma TRUTH Social je prezentovaná ako otvorená komunikačná služba, ktorá má podporiť úprimnú diskusiu. Podľa pravidiel používania je však zakázané šíriť zosmiešňujúci obsah o platforme. Z neznámych dôvodov bude taktiež zakázané nadbytočné používanie veľkých písmen.

Platforma si tiež vyhradzuje právo neniesť zodpovednosť za zverejnený obsah, odvolávajúc sa na známy paragraf 230, ktorého zrušenie dlhodobo požadoval práve bývalý prezident Trump.

Podľa zverejnených snímok obrazovky má platforma veľmi podobný výzor ako Twitter. Užívatelia môžu zverejňovať príspevky pod názvom „Truths“ (podobné Tweets), a „Re-Truths“ (podobné Retweets). Na platforme je taktiež sekcia news feed, nazývaná ako „Truth Feed“.

Trump napísal čo?

Len niekoľko hodín po oznámení novej platformy sa skupinám hackerov a trollov podarilo zaregistrovať sa na testovacej verzii ešte nespustenej sociálnej siete. Trollovia si vytvorili falošné účty v mene Donalda Trumpa, Mikea Pencea, Stephena K. Bannona a ďalších osobností.

Jeden účet pod menom donaldjtrump zverejnil fotografiu ošípanej pri defekácii, alebo sa pýtal, či niekto nevie, čo momentálne robí bývalá prvá dáma Melania Trump.

Na stránku zaútočila aj skupina hackerov Anonymous, ktorá tvrdí, že ich aktivita je súčasťou online vojny proti nenávisti. Po niekoľkých hodinách chaotických aktivít trollov stránka spadla.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Stážoval v Amnesty International a absolvoval Scholarship for Peace and Security od OBSE. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, populizmus, hybridné hrozby a Blízky východ. Ovláda základy ruského a talianskeho jazyka. Kontakt: andrej.struhar@infosecurity.sk