Joe Biden predstavil nové predpisy používania umelej inteligencie. Zaistiť majú bezpečný vývoj a technologickú bezpečnosť

Nový dekrét prezidenta Spojených štátov amerických Joe Bidena je označovaný za najväčší vládny plán v oblasti umelej inteligencie v histórii. Ak sa mu však o potrebe nových pravidiel nepodarí presvedčiť americký Kongres a zahraničných rivalov, ich dosah bude obmedzený.

Obrázok: Unsplash

Systémy umelej inteligencie (AI) prinášajú so sebou nielen výhody, ale aj potenciálne hrozby. Ako najväčšie nebezpečenstvá odborníci spomínajú napríklad automatizáciu pracovných miest, šírenie falošných správ alebo výrobu zbraní, ktoré fungujú bez ľudského dohľadu a sú poháňané len umelou inteligenciou. 

Nielen kvôli týmto hrozbám experti čoraz častejšie vyzývajú na reguláciu umelej inteligencie. Dlho sľubované nariadenie prezidenta Joe Bidena o bezpečnom vývoji a používaní AI je snahou o zaistenie toho, aby boli výkonné systémy AI využívané bezpečne a zodpovedne.

„Toto prelomové nariadenie je svedectvom toho, za čím si stojíme: za bezpečnosťou, ochranou, dôverou, otvorenosťou, americkým vedením a nepopierateľnými právami, ktoré nám udelil náš stvoriteľ a ktoré nám žiadne stvorenie nemôže vziať,“ povedal Biden v krátkom prejave pred podpísaním dekrétu.

Kamala Harrisová, viceprezidentka USA, sa po zverejnení dekrétu zúčastnila na globálnom summite o bezpečnosti AI, ktorý sa konal v Spojenom kráľovstve. Uviedla, že USA sú svetovým lídrom v oblasti umelej inteligencie a nový dekrét má slúžiť ako vzor pre medzinárodné opatrenia.

„Práve americké spoločnosti sú svetovým lídrom v inováciách v oblasti umelej inteligencie,“ povedala Harrisová. Dodala tiež, že USA môžu viesť globálne úsilie o dosiahnutie konsenzu v pravidlách používania AI.

https:infosecurity.sk/articles/sofistikovane-ai-nastroje-mozu-pomahat-tvorcom-pornografickeho-obsahu-tercom-zneuzitia-fotografii-byvaju-spravidla-zname-zeny/

Množstvo nových pravidiel

Dekrét, ktorý vydal Biely dom, obsahuje množstvo opatrení. Vývojári systémov umelej inteligencie napríklad budú musieť poskytovať vláde USA výsledky svojich bezpečnostných testov a ďalšie dôležité informácie o priebehu vývoja.

Ministerstvo vnútornej bezpečnosti má zriadiť Radu pre bezpečnosť a ochranu AI. Ministerstvá energetiky a vnútornej bezpečnosti sa okrem toho budú zaoberať hrozbami systémov AI pre kritickú infraštruktúru. Zároveň majú posilniť ochranu pred chemickými, biologickými, rádiologickými, jadrovými a kybernetickými bezpečnostnými rizikami. 

Agentúry, ktoré financujú projekty v oblasti vedy, majú zaviesť normy na ochranu pred rizikom využitia umelej inteligencie na vytváranie nebezpečných biologických materiálov. Tieto pravidlá budú podmienkou pre federálne financovanie nových projektov, čím sa má vytvoriť motivácia na zamedzenie rizika, ktoré AI predstavuje.

Ministerstvo obchodu zároveň vypracuje usmernenia pre overovanie obsahu vygenerovaného umelou inteligenciou. Cieľom je zabezpečiť overenie autentickej komunikácie americkej vlády smerom k občanom.

Realita môže byť iná

Napriek tomu, že sa Bidenova administratíva snaží vykresliť nový plán ako unikát v histórii USA, podobné návrhy sa objavili už v minulosti.

Donald Trump už v roku 2019 vydal vlastný dekrét. Ten stanovil vládne investície do AI, ako aj normy pre jej využívanie. Tento dekrét však predchádzal rozsiahly pokrok v oblasti AI. Ten prináša zvýšenú pozornosť a obavy z jej zneužitia, kvôli čomu treba posilniť reguláciu nových technológií.

Prezident spoločnosti Microsoft Brad Smith nový Bidenov dekrét označil za „ďalší rozhodujúci krok vpred“. Nezisková organizácia na ochranu digitálnych práv Fight for the Future vo svojom vyhlásení uviedla, že „ide o pozitívny krok“, ale čaká, či a ako budú ministerstvá a agentúry plniť svoje úlohy.
Niektoré opatrenia však vyžadujú aj legislatívne zmeny schválené americkým Kongresom. „Toto nariadenie predstavuje odvážny krok, ale stále potrebujeme, aby konal Kongres,“ povedal prezident Biden.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je momentálne študentkou posledného ročníka bakalárskeho štúdia v odbore French and Hispanic Studies na University of Kent v Anglicku. Minulý rok absolvovala Erasmus pobyty vo Francúzsku a Španielsku. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie na Slovensku, v štátoch Latinskej Ameriky a Blízkeho Východu.