Bojovníci proti dezinformáciám budú v roku 2024 čeliť viacerým výzvam

Vzhľadom na prichádzajúce veľké množstvo dôležitých volieb môžeme v roku 2024 očakávať zvýšený príval dezinformácií súvisiacich s nimi. Podľa expertov môže byť nasledujúci rok najhorším, aký sme v boji s dezinformáciami kedy zažili.

Svet sa pripravuje na viacero dôležitých volieb počas nadchádzajúceho roku. V USA sa očakáva opakovanie súboja Joe Biden vs. Donald Trump. V Indii sa zjednotená opozícia postaví súčasnému premiérovi Nárendrovi Módímu. Vo voľbách do Európskeho parlamentu sa predpokladá historicky najvyšší úspech krajnej pravice.

Otáznymi zostávajú voľby na vojnou zmietanej Ukrajine. V krajinách ako Rusko, Bielorusko a Venezuela síce nemožno očakávať férový a demokratický súboj, podstatnými však môžu byť aktivity miestnych opozičných strán a lídrov.

S dôležitými voľbami prichádzajú aj tvrdé volebné súboje, antikampane, šírenie konšpiračných teórií, hoaxov a najnovšie aj deepfake videí. Tie sme mohli vidieť aj v závere volebného súboja na Slovensku.

Rok 2024 bude preto pre fact-checkerov mimoriadne náročný. Prichádza navyše v období, keď sa voči nim stupňujú útoky.

Výzvou budú najmä voľby v USA

Voľby v USA už tradične patria medzi najsledovanejšie. Napriek tomu, že sa uskutočnia až o rok, s najväčšou pravdepodobnosťou už poznáme hlavných kandidátov. Za Demokratickú stranu bude mandát obhajovať aktuálny prezident Joe Biden.

Volebné prieskumy medzi republikánmi zasa naznačujú, že v primárkach by mal s prehľadom zvíťaziť predchádzajúci prezident USA Donald Trump. V prípade jeho nominácie by tak proti sebe prvýkrát od roku 1892 stáli dvaja kandidáti, ktorí už v minulosti úrad prezidenta zastávali.

Nepochybne môžeme opäť očakávať tvrdý súboj o Biely dom. Kampaň v roku 2020 a následný útok na Kapitol v januári 2021 nám naplno ukázali, aký dopad môžu mať dezinformácie, najmä ak ich šíri tak vplyvný politik ako Trump. Naratív o sfalšovaných voľbách, ktorý bývalý prezident Trump používal počas kampane a po voľbách, priamo viedol k útoku jeho stúpencov na Kapitol. Tí dúfali, že týmto činom zvrátia volebné výsledky.

Po útoku promptne zareagovali spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete. Účty Trumpa boli zablokované na platformách Twitter, Facebook a Instagram. Twitter, ktorý bol najpopulárnejšou sieťou medzi fanúšikmi bývalého prezidenta, zašiel ešte ďalej. Zablokoval totiž tisíce účtov, ktoré pravidelne zdieľali obsah spojený s konšpiračným hnutím Qanon. Stúpenci tohto hnutia veria, že Trump bojuje proti medzinárodnému spolku satanistov, ktorí ovládajú americkú politku.

Po útoku na Kapitol mnohí verili, že táto udalosť urýchli prijatie nových pravidiel pre boj proti dezinformáciám na sociálnych sieťach. Situácia v tejto oblasti sa však dostatočne nezlepšila ani po takmer troch rokoch od incidentu. V nadchádzajúcich voľbách preto možno očakávať, že dezinformácie budú aj naďalej veľkým problémom.

Kandidáti šíriaci konšpiračné teórie sú čoraz populárnejší

V prípade víťazstva Trumpa v republikánskych primárkach sa predpokladá pokračovanie naratívov o sfalšovaných voľbách v roku 2020, o nezákonnom trestnom stíhaní voči jeho osobe, ale aj slovné napádanie novinárov a nezávislých overovateľov faktov.

Karty v prezidentskom súboji však môže zamiešať aj Robert F. Kennedy Jr., ktorý kandiduje ako nezávislý. Ten sa taktiež vezie na konšpiračnej vlne. V minulosti sa nechal napríklad počuť, že vakcíny spôsobujú autizmus alebo že pandémia ochorenia COVID-19 bola umelo predlžovaná s cieľom propagovať očkovanie.

V poslednom prieskume pre CNN získal Kennedy 14 % hlasov, čo je pre nezávislého kandidáta neobyčajne veľa. Voličov pritom preberá ako od stúpencov Trumpa, tak aj Bidena. Napriek tomu, že udržanie vysokej popularity u nezávislého kandidáta je otázne, ľahko môže nastať situácia, že v súboji o Biely dom budú šíriteľmi dezinformácií dvaja z troch hlavných kandidátov.

Boj proti moderácii obsahu na sociálnych sieťach v USA naberá na obrátkach

Vzhľadom na uvedené skutočnosti budú prezidentské voľby v USA mimoriadne náročné a boj proti dezinformáciám bude vyžadovať veľa energie a úsilia. Svoje obavy vyjadril aj Yoel Roth, bývalý šéf oddelenia dôvery a bezpečnosti vtedajšej spoločnosti Twitter (dnes X) – oddelenie zodpovedné za moderáciu obsahu. „Obávam sa, že v roku 2024 budú mať sociálne siete k dispozícii menej zdrojov ako v roku 2022 alebo v roku 2018, a že budeme opäť svedkami toho, ako platformy zaspali na vavrínoch,“ povedal Ruth.

X si od roku 2020 prešiel veľkými zmenami. Po akvizícii spoločnosti Elonom Muskom sociálna sieť opäť sprístupnila mnohé predtým zablokované účty. Moderácia obsahu sa znížila a nový majiteľ platformy sa netají tým, že je stúpencom princípu „absolútnej slobody slova“.

Znepokojenie vyvoláva aj správa neziskovej organizácie Centrum pre technológie a demokraciu sídliacej vo Washingtone D. C., ktorá vyšla v septembri 2023. Dokument podrobne opisuje, ako aktuálne politické, ekonomické a technologické trendy spochybňujú iniciatívy, ktoré sa venujú boju proti dezinformáciám.

Správa čerpá z rozhovorov s pracovníkmi technologických firiem, ako aj s nezávislými overovateľmi faktov. Opisuje rastúce výzvy, ktorým kvôli svojej práci čelia. Ide o rôzne prípady od fyzického obťažovania cez predvolania do Kongresu až po rôzne súdne spory.

Jednou z obetí podobných koordinovaných útokov je aj spomínaný Yoel Roth. V článku pre The New York Times opísal vlnu dezinformačných a osobných útokov, ktorým na sociálnych sieťach čelil zo strany Muska a Trumpa. V rámci nich bol Roth obvinený napríklad z podpory pedofílie. Kvôli ich vyhláseniam sa Roth musel niekoľkokrát presťahovať a najať si ochranku. 

Rétoriku politikov však nepovažuje za osobnú. Vníma ju skôr ako súčasť širšej stratégie, pomocou ktorej sa snažia zdiskreditovať moderátorov obsahu. Tým by mohli prinútiť online platformy k tomu, aby sa v budúcnosti zdráhali prijímať rozhodnutia ohľadom vyššej a prísnejšej moderácie obsahu zo strachu pred reakciou verejnosti.

O veľa pôjde aj v iných regiónoch sveta

Prípad Yoela Rotha demonštruje, akým situáciám musia čeliť mnohí moderátori obsahu a overovatelia faktov po celom svete. Rok 2024 bude pre nich výzvou, a to nielen v USA. 

V apríli sa začnú voľby v najväčšej demokratickej krajine sveta – v Indii. Uskutočnia sa počas obdobia rastúceho hinduistického nacionalizmu a posunu indickej vlády smerom k autokratickému vládnutiu. Problémom sú aj pokračujúce útoky na slobodné médiá v krajine. Súčasný premiér Módí sa po tretíkrát pokúsi o získanie parlamentnej väčšiny, tentokrát však proti zjednotenej opozícii, ktorá tvrdí, že Módí Indiu rozdeľuje a má sklony k autoritárskemu štýlu vládnutia.

Európsky parlament čaká obmena poslancov v júni 2024. Prieskumy verejnej mienky predpovedajú rekordné zisky krajne pravicových a euroskeptických strán. Trend rastu týchto politických subjektov vidíme naprieč celou Európou. Frakcie týchto strán sú preto každými voľbami silnejšie a ich vplyv v EÚ rastie.

Slovensko čakajú už o pár mesiacov prezidentské voľby. Pol roka pred ich začiatkom poznáme len dvoch oficiálnych kandidátov – bývalých ministrov zahraničných vecí Ivana Korčoka a Jána Kubiša. Čaká sa však najmä na to, koho nominujú alebo podporia strany vznikajúcej koalície.

Nová koalícia strán SMER – SSD, Hlas – SD a SNS sa netají tým, že chce prijať „zákon o zahraničných agentoch“ namierený proti aktivitám mimovládnych organizácií, ktoré prijímajú financie zo zahraničia. Otázne je aj to, ako sa formujúca sa vláda zachová v otázke slobody médií. Úloha nezávislých overovateľov faktov a bojovníkov proti dezinformáciám preto môže byť v týchto voľbách dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent magisterského stupňa štúdia Medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pôsobil ako stážista v organizáciách Transparency International Slovensko, GLOBSEC a na Veľvyslanectve SR v Ľubľane. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie v SR a problematiku etnických konfliktov.