Osýpky sú vysoko infekčné vírusové ochorenie šírené kvapôčkami, pričom na nákazu sú náchylné najmä deti a ľudia s oslabenou imunitou. Symptómy môžu byť pre tieto skupiny fatálne, no ochorenie je možné jednoducho a bezpečne eliminovať vakcínou, ktorá sa úspešne podáva od roku 1963. Dvojfázové očkovanie je súčasťou trojvakcíny MMR (osýpky, mumps, ružienka) a je účinné po celý život očkovaného. V prípade plošného zaočkovania naprieč spoločnosťou poskytuje 97 % ochranu pred nákazou.
Kriticky nízka miera zaočkovanosti a dezinformácie
V Bosne a Hercegovine je úroveň zaočkovania proti osýpkam alarmujúco nízka. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je totiž prvou dávkou zaočkovaných iba 55 % obyvateľstva. Prah zaočkovania, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa epidémia dostala pod kontrolu a postupne eliminovala, je pritom až 95 %.
Odborníci označujú tento stav za obrovské zlyhanie očkovacej kampane a majú za to, že v tomto kontexte sa dala epidémia osýpok viac-menej očakávať. Dôkazom je aj susedné Chorvátsko so zaočkovanosťou 90 %, ktoré hlási k rovnakému dátumu len 18 prípadov nakazených (.pdf, str. 8).
Nízka miera zaočkovanosti v Bosne a Hercegovine, ktorá má na svedomí aj najnovšiu epidémiu osýpok, je výsledkom niekoľkých faktorov. Jedným z hlavných dôvodov je vysoká nedôvera v bezpečnosť a účinnosť vakcín, ktorú vyvolávajú šíriace sa dezinformácie. Hovoria napríklad o údajnej súvislosti medzi očkovaním a vznikom autizmu a rôznych ďalších autoimunitných ochorení. Podobné závery boli pritom vedeckými autoritami niekoľkokrát vyvrátené.
Strach, ktorý je následkom konzumácie nepravdivých informácií, však u rodičov pretrváva a odrádza ich od toho, aby svoje deti nechali zaočkovať. WHO zároveň uvádza, že k nízkej miere zaočkovanosti prispela aj pandémia Covid-19. Dezinformácie ohľadom očkovania v Bosne a Hercegovine autority dlhodobo nedokážu adresovať a očkovacie kampane sú v krajine nedostatočné či úplne absentujú.
Vlny dezinformácií ohľadom očkovania zažíva pravidelne aj Slovensko. Intenzívne boli napríklad počas pandémie Covid-19. Správy šírili dezinformačné weby, ale aj stránky, skupiny a jednotlivé účty na sociálnych sieťach. O antivakcinačnej kampani v minulosti informoval aj náš portál. Proti osýpkam je však na Slovensku k dnešnému dňu plošne zaočkovaných až 95 % obyvateľov.
Situácia nie je stabilizovaná a má vážny potenciál eskalácie
Doktorka Belma Krdžalić Zečević v rozhovore pre Unicef tvrdí, že nemocničné a personálne kapacity zatiaľ na epidémiu stačia. Zároveň však upozorňuje na možné riziko v prípade, že sa situácia nedostane pod kontrolu. Uvádza, že najzraniteľnejšou skupinou sú jednotlivci, ktorí sami nemôžu byť zaočkovaní. Do tejto skupiny patria napríklad deti mladšie ako 12 mesiacov so slabou imunitou, pre ktoré sú respiračné symptómy pri osýpkach obzvlášť nebezpečné. Práve z tohto dôvodu je kľúčová kolektívna imunita, ktorá sa dá v prípade osýpok dosiahnuť preventívnym očkovaním.
Pre platformu Rádio Slobodná Evropa (RFE/RL) epidemiologička Andrea Jurić dodáva, že prázdniny, počas ktorých deti nechodia do školy, sú obdobím, keď sa vírus šíri pomalšie. Práve tieto mesiace by podľa nej mali byť využité na to, aby sa všetci, čo môžu, zaočkovali.
Podobným problémom ako v roku 2024 si Bosna prešla aj v rokoch 2014, 2015, 2019. WHO varuje, že ak sa nepríjmu adekvátne preventívne opatrenia, do konca roku 2024 by mohla epidémia osýpok zasiahnuť viac ako polovicu krajín sveta.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/