Nedávno obletel svet kontroverzný návrh na premenovanie Mexického zálivu na Americký, ktorý predstavil staronový prezident Donald Trump. Opäť tak rozvíril diskusie o amerických geopolitických ambíciách. Táto správa sa naviac objavila v dobe, keď vášne vyvolávali aj prezidentom deklarované ambície odkúpiť Grónsko.
Mexický alebo Americký záliv?
Začiatkom januára sa objavila správa o tom, že by mala nastať zmena v učebniciach geografie a Mexický záliv by mal byť na popud prezidenta Trumpa premenovaný na Americký. Hoci sa tento návrh mohol spočiatku zdať ako výstrelok, americký prezident to myslel vážne. Podľa CBS News je premenovanie zálivu technicky možné, aspoň z pohľadu USA. Ostatné krajiny však nie sú povinné tento názov akceptovať.
Prvýkrát Trump predstavil tento návrh počas tlačovej konferencie na Floride, kde ho označil za údajne logický krok v boji proti mexickým kartelom a nelegálnej migrácii. „Mexiku veľmi pomáhame. V budúcnosti oznámime, že čoskoro zmeníme názov Mexického zálivu na Americký záliv, pretože tam vykonávame väčšinu práce a je to naše,“ povedal Trump.
Vo svojom inauguračnom prejave tento svoj zámer zopakoval. Následne podpísal príkaz, na základe ktorého ministerstvo vnútra započalo potrebné kroky. Odkázalo sa pritom na „dedičstvo americkej veľkosti“.
Americký počin predstavuje neobvyklý zásah do názvov medzinárodných vôd, ktoré sa zvyčajne určujú na základe dohody medzi krajinami. Jednostranné rozhodnutie môže oslabiť dôveru medzi spojencami a zvýšiť napätie vo svete. Ostatné štáty to totiž môžu vnímať ako pokus USA ukázať svoju nadvládu.
Správa o pripravenej dohode o kúpe Grónska je hoax
Trump okrem toho prejavil túžbu posilniť svoje geopolitické ambície aj vyjadreniami o zámere získať Grónsko, autonómne územie patriace do Dánskeho kráľovstva. Hoci sa na sociálnych sieťach šírili správy o tom, že dohoda o kúpe je už pripravená, nie je to pravda. Momentálne tak zostáva len snom amerického prezidenta.
Šírenie dezinformácií podporil napríklad syn Donalda Trumpa Eric, ktorý v decembri zverejnil obrázok Grónska v nákupnom košíku s popisom „Sme späť!!!“. Tým podľa niektorých naznačil možné budúce plány zo strany USA. Donald Trump Jr., Trumpov druhý syn, neskôr navštívil Nuuk (hlavné mesto Grónska) a na sociálnych sieťach uviedol, že „Grónsko miluje Ameriku a Trumpa“. Tieto vyhlásenia posilnili špekulácie o možnej dohode.
Grónska vláda však opakovane odmietla akékoľvek úvahy o zmene vlastníctva ostrova. Grónsky premiér Múte B. Egede v decembri zdôraznil, že Grónsko patrí len jeho ľuďom a nebude k dispozícii na predaj. Napriek tomuto ráznemu odmietnutiu vyhlasuje, že je pripravený na spoluprácu so Spojenými štátmi.
Trump pritom už v minulosti vyjadril záujem o kúpu Grónska. Stalo sa tak v roku 2019, čo miestne úrady, podobne ako teraz, okamžite odmietli. Dánska premiérka Mette Frederiksenová vtedy označila ponuku za absurdnú, čo Trumpa rozčúlilo natoľko, že zrušil svoju plánovanú návštevu Kodane.
Aj napriek tomu, že niektoré návrhy Trumpa môžu znieť ako vtip, netreba podceňovať fakt, že novozvolený prezident má aktuálne veľký dosah na celosvetové dianie. Trumpova administratíva napríklad hneď po inaugurácii vystúpila zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), odstúpila od Parížskej klimatickej dohody, zaviedla prísne opatrenia proti migrantom a utečencom, podporila izraelské nároky na palestínske územia, zaviazala sa obnoviť federálne tresty smrti, oslabila antidiskriminačné politiky, odmietla práva transgender osôb či vydala kontroverzné prezidentské milosti. A to je len začiatok.
CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK. https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/