Vitajte pri čítaní tridsiateho deviateho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Trump ako favorit na Nobelovu cenu za mier?
Česká odnož prokremeľského propagandistického média Sputniknews píše o nominácii Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier. Médium tak prináša do československého priestoru informáciu, ktorej sa tie zahraničné zatiaľ venujú iba okrajovo. Aby rozvírili diskusiu, dávajú Trumpovu nomináciu do kontextu s nomináciou hnutia Black Lives Matter. Viac v článku.
Nové zistenia Bellingcat: Navaľnyj nemusel byť jediným terčom agentov FSB
Bellingcat prichádza s novými zisteniami: otravy ruských politických aktivistov a verejných osobností v minulosti môžu mať spojitosť s otravou Alexeja Navaľného. Za všetkými je údajne ruská tajná služba FSB. Navaľného sa mali v auguste 2020 pokúsiť otráviť príslušníci FSB nervovoparalytickou látkou novičok. Opozičný politik však útok prežil a páchateľov s pomocou investigatívnych žurnalistov vypátral. Výskumníci z Bellingcat si všimli, že niektoré z ciest agentov FSB sa zhodovali s miestom a časom rôznych záhadných úmrtí, ktoré v minulosti postihli niekoľkých pre režim „nepohodlných” ľudí. Viac v článku.
Putinov palác ako dôkaz o bohatstve ruského národa?
Kasíno, amfiteáter, wellness, striptízový bar, ale aj vlastný kostol – to všetko a omnoho viac by ste našli v honosnom sídle na brehu Čierneho mora, ktoré má vraj patriť ruskému prezidentovi Putinovi. Že by bolo Rusko napokon skutočne ekonomicky vyspelou krajinou plnou neobmedzených možností a spokojného obyvateľstva, ako tvrdia niektorí slovenskí politici? 21 miliónov Rusov žijúcich pod hranicou chudoby by asi úplne nesúhlasilo. Viac v článku.
Rusko v slovenskom dezinformačnom priestore (január 2021)
Podobne ako v poslednom kalendárnom mesiaci roku 2020, aj v januári sme sledovali aktivitu dezinformačných webov. Už na úvod poznamenáme, že dezinformátori začali nový rok zostra. Počas monitoringu sme sa pozornejšie zaoberali 4 webmi: Zem a Vek; Hlavné správy; Hlavný denník; Extra plus. Pri každom z nich prinášame prehľad tém, a tiež dáta z nástroja CrowdTangle. Na záver porovnáme aktivitu dezinformačných webov s tradičnými médiami. Viac v samotnom článku.
Súkromný najvyšší súd Facebooku prikázal obnoviť zmazané príspevky
Oversight Board, nezávislá komisia Facebooku, vydala vôbec prvé rozhodnutie. Od decembra posudzovala šesť príspevkov nahlásených kvôli porušovaniu pravidiel tejto siete. Podľa komisie Facebook neprávom zmazal štyri príspevky z piatich. Okrem toho, komisia vydala aj niekoľko nezáväzných odporúčaní, aby Facebook jasne definoval, aké príspevky sú povolené na jeho platforme. Viac v článku.
Útok na Kapitol by mohol urýchliť reguláciu sociálnych sietí
Rabovanie amerického kongresu šokoval celý svet. Táto udalosť dokazuje, ako nebezpečné môžu byť internetové dezinformácie, a kam to môže zájsť pokiaľ ich propaguje aj samotná hlava štátu. V konečnom dôsledku by však táto udalosť mohla urýchliť proces regulácie sociálnych sietí. Tie v boji s dezinformáciami dlhodobo zlyhávajú. Viac v článku.
Politici a štáty si najímajú hoaxových žoldnierov
Sociálne siete s možnosťou dostať sa miliardám ľudí priamo do mobilov umožnili vytvoriť úplne nový segment podnikateľov s pravdou a klamstvom. Výskumný projekt Oxford Internet Institute (OII), ktorý patrí pod Oxfordskú univerzitu, poukazuje na to, že politici (ale aj štáty) si čoraz viac najímajú súkromné spoločnosti na šírenie dezinformácií. Tieto firmy tak za peniaze úmyselne šíria klamstvá a hoaxy. Škandál s Cambridge Analytica minimálne eticky pochybné podnikanie nezastavilo. Viac v článku.
Medzinárodný policajný tím rozvrátil notoricky známy botnet Emotet
Medzinárodná spolupráca pod hlavičkou Europolu priniesla ďalší úspech. Zámorským a európskym orgánom sa tentokrát podarilo zničiť jeden z najrozšírenejších botnetov poslednej dekády – Emotet. Medzinárodný policajný tím zložený z niekoľkých členských krajín Europolu, USA, Kanady a Ukrajiny prišiel s originálnou stratégiou ako Emotet narušiť. Viac v článku.
Google upozorňuje: Severokórejskí hackeri cielia na výskumníkov
Bezpečnostný tím pre analýzu hrozieb spoločnosti Google (TAG), ktorý sa zaoberá lovom skupín pokročilých pretrvávajúcich hrozieb, v týchto dňoch spozoroval, že severokórejskí hackeri sa zameriavajú na výskumníkov kyberbezpečnostných zraniteľností. Hackeri podporovaní severokórejskou vládou mali na oslovenie výskumníkov použiť profily na rôznych sociálnych sieťach, napríklad Twitter, LinkedIn, Keybase či Discord. Vo viacerých prípadoch využili aj e-mail. Viac v článku.
Biden deklaruje tvrdý postup v otázkach kyberbezpečnosti, Kremeľ varuje pred útokmi
Novozvolený americký prezident Joe Biden ešte pred nástupom do úradu kritizoval kroky bývalej administratívy v prípade rozsiahlej kybernetickej špionáže SolarWinds. Začiatkom mesiaca štyri federálne orgány v spoločnom stanovisku uviedli, že za útokmi stojí pravdepodobne APT skupina s ruským pôvodom. Viac v článku.
TL;DR: Google a Apple plátali a Facebook neochránil pol miliardy dát (4. týždeň)
Aspoň navonok to vo štvrtom týždni tohto roka vyzeralo tak, že úspechy bezpečnostných zložiek prevažujú nad úspechmi útočníkov. Spoločnosť Apple úspešne opravila závažnú zraniteľnosť zneužívanú útočníkmi, výskumníci zo spoločnosti Proofpoint zverejnili výskum bankového trojana DanaBot a organizácie sa opäť nevyhli ransomvérovým útokom väčšieho rozsahu. Google medzičasom odhalil sofistikovanú kampaň a Facebook neochránil pol miliardy telefónnych čísel. Viac v článku.
TL;DR: Na DarkMarkete už nenakúpite a pozor na to, čo si od vás pýta Netflix (3. týždeň)
Hackeri stavili na nového, pomerne lacného a účinného trójskeho koňa. Útočníci sa snažili vymámiť údaje od užívateľov Netflixu na Britských ostrovoch. Darilo sa však aj na druhej strane barikády. Interpol identifikoval podvodníkov v aplikáciách, niekoľko krajín úspešne zasiahlo proti platforme na darkwebe a našli sa aj dôležité diery v OSN. Útokom sa opäť nevyhli zdravotnícke zariadenia a vďaka softvérovej chybe začínajú desaťtisíce ľudí z policajných databáz s čistým štítom. Viac v článku.
Krátko z domova a zo sveta
- Washington avizuje, že pod novým vedením v Bielom dome sa pokúsi o vytvorenie nových rámcov pre reguláciu digitálneho priestoru, aj dodržiavania ochrany osobných údajov. Zvoliť si však môže inú cestu ako Únia. Tá bude v najbližších mesiacoch hľadať spôsoby, ako zatlačiť na prevažne amerických technologických gigantov.
- Okrem nových vyšetrovaní a diskusií okolo regulácie gigantov si chce ich šéfov predvolať aj Európsky parlament. Európsky parlament chce pozvať na verejné vypočutie šéfov štyroch veľkých digitálnych firiem – Google, Apple, Facebook a Amazon. Kritika voči ich praktikám totiž narastá.
- Bádateľ, Zem a vek, Infovojna, Aeronet, a mnohé iné stránky, ktoré zverejňujú nepravdy a dezinformácie, sú v Googli penalizované. Vyplýva to z analýzy Denníka N, ktorá sa zamerala na informácie o očkovaní vo výsledkoch vyhľadávania.
- Na Ukrajine prestali vysielať tri hlavné televízne kanály. Rozhodol o tom prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého kancelária tieto opatrenia vysvetlila bojom proti dezinformáciám z Ruska. Informovala o tom v stredu agentúra Ukrinform.
Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!