Trump ako favorit na Nobelovu cenu za mier?

Česká odnož prokremeľského propagandistického média Sputniknews píše o nominácii Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier. Médium tak prináša do československého priestoru informáciu, ktorej sa tie zahraničné zatiaľ venujú iba okrajovo. Aby rozvírili diskusiu, dávajú Trumpovu nomináciu do kontextu s nomináciou hnutia Black Lives Matter.

Zdroj: Flickr.

Donald Trump sa dostal do pozornosti problematického média Sputniknews. Nástroj kremeľskej propagandy prináša pozitívne zafarbené informácie o aktivitách bývalého prezidenta USA. O Joe Bidenovi naopak píšu ako o „trójskom koňovi extrémnej ľavice”.

Po nástupe do funkcie zrušil mnoho z Trumpových nariadení, vrátane imigračných obmedzení či odstúpenia Spojených štátov z Parížskej klimatickej dohody a Svetovej zdravotníckej organizácie.

Dvojnásobná nominácia

Donald Trump, ktorý sa značne pričinil o úpadok dôvery v demokratické inštitúcie a stability politického systému Spojených štátov, bol na cenu nominovaný dvakrát.

V septembri 2020 podal návrh na jeho nomináciu nórsky krajne pravicový politik Christian Tybring-Gjedde, podľa ktorého má komisia pri posudzovaní návrhov brať do úvahy fakty, nie Trumpovo vystupovanie.

Nový návrh, ktorý je predmetom článku Sputniknews, vychádza z iniciatívy europoslanca za Estónsko Jaaka Madisona, ktorý pravdepodobne obdivuje jeho nacionálne populistickú politiku. Ide totiž o člena krajne pravicovej Estónskej konzervatívnej ľudovej strany. Oba spomenuté návrhy teda vychádzajú z dielne krajnej pravice.

Obaja spomínaní navrhovatelia argumentujú tým, že sa USA počas Trumpovho volebného obdobia nezapojili do žiadneho vojenského konfliktu a že bývalý prezident pomáhal normalizovať vzťahy na Blízkom východe.

Normalizácia vzťahov

Nominovaný bol aj Trumpov zať Jared Kushner a jeho zástupca Avi Berkowitz pre kľúčovú úlohu v procese normalizácie vzťahov medzi Izraelom, Bahrajnom, Sudánom, Marokom a Spojenými arabskými emirátmi.

Ich nomináciu navrhol právnik a profesor na Harvard Law School Alan Dershowitz, ktorý obhajoval Donalda Trumpa v prvom procese impeachmentu. Taktiež sa zasadzoval o zamietnutie Trumpovej žaloby vo veci útoku na Kapitol.

Nemali by sme však zabúdať, že normalizácia vzťahov na Blízkom východe sa odohrala za cenu podpory izraelskej okupácie Golanských výšin a pripravovanej anexie Západného brehu. Okrem toho sa napríklad Trump prikláňal k populistickej politike brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara a počas jeho volebného obdobia sa vyostril vzťah USA s Čínou.

Polarizácia spoločnosti či dezinformácie

Trump apeloval na orientáciu štátu na vlastné vnútropolitické problémy. Táto forma izolacionizmu sa však na domácej pôde obmedzila na citlivé témy ako rasizmus či imigrácia. Prostredníctvom nich bola miesto riešenia dosiahnutá ďalšia polarizácia spoločnosti.

Mimo iného sa bývalý prezident môže pochváliť rozhodovaním založeným na slabej komunikácii a šírení dezinformácií prostredníctvom sociálnych sietí. Výsledkom tejto politiky boli dva pokusy o jeho impeachment a nedávny útok na Kapitol.

Sputniknews prinášajú po Trumpovej nominácii aj informáciu o nominácii hnutia Black Lives Matter. Článok zakončujú tvrdením, že BLM má na svedomí množstvo demonštrácií v USA a iných štátoch. Okrem toho vraj usiluje o zrušenie štátneho financovania polície a za rasovú spravodlivosť vraj bojuje „organizovaním pogrom”.

Slogan „Defund the Police”, ktorý sa objavil na protestných akciách hnutia, upozorňuje na problém policajného násilia. Taktiež žiada prenesenie zodpovednosti za zvládanie ťažko riešiteľných sociálnych problémov spolu s výdavkami na agentúry, ktoré by mali byť pre tento účel lepšie vybavené.

Neprimerané policajné zásahy v prípade osôb s psychickými problémami sú čoraz pálčivejším problémom. Pre Sputniknews je však dôležitejšie obhajovať politiku Donalda Trumpa a apelovať na už tak dosť polarizovanú verejnú mienku.

Vyštudovala politológiu na Katedre politológie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde získala titul PhD. Zároveň je výskumníčkou pre Adapt Institute. Pôsobila ako editorka obsahu v rámci newsletteru o dezinformáciách Digital Infospace Security Initiative a ako analytička pre Strategic Policy Institute. Absolvovala krátkodobú stáž v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky. Kontakt: michaela.ruzickova@infosecurity.sk