DISINFO REPORT – 223. týždeň

Vitajte pri čítaní 223. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Moskva viedla aktívnu očierňovaciu kampaň počas letnej olympiády v Paríži. Odniesli si to organizátori, Macron aj samotní športovci

Kremeľ dlhodobo vníma šport ako súčasť politickej konfrontácie a snaží sa využiť rôzne športové podujatia ako platformu na šírenie svojej propagandy. Ak však Rusom nie je z objektívnych dôvodov dovolené zúčastniť sa týchto podujatí, prirodzenou reakciou Moskvy sú očierňovacie kampane založené na falošných správach a šírení strachu. Výnimkou neboli ani tohtoročné letné olympijské hry v Paríži, ktoré vyvolali množstvo kontroverzie spojenej s otváracím ceremoniálom či účasťou alžírskej boxerky na turnaji. Viac v článku

Americká krajne pravicová organizácia The Base pribudla na európsky zoznam teroristických skupín

Podľa Medzinárodného centra pre boj proti terorizmu (ICCT) ukazujú vnútorné hodnotenia bezpečnosti viacerých európskych krajín nárast počtu hnutí a osôb s extrémistickým krajne pravicovým pozadím, ktoré sú ochotné páchať násilné a teroristické činy. Zaradenie prvej krajne pravicovej organizácie The Base na tento zoznam má byť jednou z reakcií Bruselu na tento nebezpečný trend. Viac v článku.

Odvolávanie ľudí z vedenia kľúčových inštitúcií ilustruje falošné národniarstvo koaličných politikov

Od roku 2018 máme na Slovensku silnú tradíciu nenásilných, ale veľmi veľkých protestov, ktoré už svoje výsledky v minulosti priniesli. Ide o to neupínať sa na instantné víťazstvá. Efekt protestu by sme teda nemali merať len tým, či rovno dospeje k tomu, že sa napríklad zvrátia politické rozhodnutia. Dôležité je, že protesty v nejakom čase dominujú verejnej diskusii.

Aký vplyv majú ľudia vo vedení inštitúcií na to, ako funguje bežný život občanov? Nakoľko môžu protesty ovplyvniť reálnu politiku a ako sa môže kritika predstaviteľov moci dotknúť ich podporovateľov? Je angažovanosť súkromných firiem v politických témach vhodná? Ako konkrétne môžu spoločnosti konať? Poznáme pozitívne príklady z minulosti?

Ako môžu bežní občania reagovať na nepravdy prezentované predstaviteľmi moci a prečo by nemali prepadať apatii? Ako tieto klamstvá ilustruje téma obrannej dohody s USA, ktorá bola dlhodobo prezentovaná ako škodlivá? V čom si rétorika vládnych politikov v obranných a bezpečnostných témach protirečí?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s publicistom a odborníkom na sociálne siete Jakubom Godom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Na spoločnosť Anthropic bola tromi spisovateľmi podaná žaloba na kalifornskom federálnom súde. Spisovatelia tvrdia, že ich knihy boli využité na trénovanie chatbota Clauda. 
  • Ozbrojená polícia vykonala raziu v bukurešťskom dome mizogýnneho influencera Andrewa Tatea. Dôvodom je vyšetrovanie údajného obchodovania s ľuďmi a pohlavného styku s maloletou.
  • Rusko používa generatívnu umelú inteligenciu na zasahovanie do amerických volieb. Podľa bezpečnostnej správy Meta je však jeho úsilie zatiaľ neúspešné.
  • Americké ministerstvo spravodlivosti už začalo zvažovať opatrenia, ktoré príjme o spoločnosti Google. O tej totiž minulý týždeň súd rozhodol, že nezákonne monopolizovala trh s online vyhľadávaním. 
  • Asociácia školských knižníc vo Veľkej Británii identifikovala trend cenzúry zameranej na knihy spojené s LGBTQ+ komunitou. Ukázal to prieskum medzi školskými knihovníkmi. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!