Ruský QAnon – časť hnutia vojnu na Ukrajine obhajuje, časť kritizuje Putina

V ruskej QAnon komunite existuje ohľadom vojny na Ukrajine veľký rozpor názorov. Krátko po ruskej invázii sa na sociálnej sieti Telegram začali objavovať príspevky pochádzajúce z ruských kanálov QAnonu, ktoré vyzývali na mier. Naopak, niektorí stúpenci hnutia ruskú vojnu chvália a obhajujú.

Väčšina stúpencov QAnonu vníma ruského prezidenta Vladimíra Putina pozitívne už od vzniku konšpiračného hnutia a považuje ho za hrdinu.

Niektoré z kanálov konšpiračného hnutia tvrdia, že Putin usporiadal v Sýrii stretnutia, ktoré zabránili začiatku tretej svetovej vojny. Ruského prezidenta tiež často chvália za jeho údajný boj proti svetovej nadvláde Kabalu.

Hlavná myšlienka, v ktorú totiž veria, je existencia skupiny pedofilov, ktorú nazývajú Kabal. Ten podľa nich zneužíva deti, ktoré zabíja a konzumuje, aby získal látku na predĺženie života. Kabal má tiež údajne riadiť celý svet.

QAnon: Putin vyhlásil vojnu Kabalu, ktorá ovládla Ukrajinu

Množstvo kanálov QAnon po celom svete ruskú vojnu chváli už od jej začiatku a vidí ju ako snahu o zničenie medzinárodneho Kabalu.

V prvý deň invázie vytvoril nemecký kanál QAnon anketu s otázkou: „Komu podľa Vás Putin vyhlásil vojnu?“ Až 90% z 5-tisíc respondentov súhlasilo s možnosťou: „Kabalu, ktorý ovládol Ukrajinu pučom v roku 2014.“

Kanály QAnon na Telegrame predkladajú aj ďalšie predstavy o cieľoch vojny, akými sú napríklad zničenie amerických biolaboratórií na Ukrajine, ktoré podľa nich pracujú na vytvorení biozbraní či choroby podobnej Covidu-19 alebo sa snažia o použitie chemických zbraní.

Medzi ďalšie ciele vojny má patriť napríklad zabránenie tzv. „Veľkému resetu“. Ten je vraj plánom globálnej elity o nastolenie komunizmu zrušením súkromného vlastníctva. Elity sa údajne usilujú použiť Covid-19 na vyriešenie preľudnenia planéty a zbytok ľudstva plánujú zotročiť vakcínami.

„Spojenci Putin a Trump bojujú proti tieňovej vláde“

Invázia slúžila aj ako dôkaz na podporu konšpirácie, že Putin sa spojil s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom v boji proti tzv. „Deep state“.

Hneď po začatí invázie sa na nemeckých, amerických, talianskych, britských a českých kanáloch hnutia QAnon objavovali konšpiračné teórie o Ukrajine, ktorá je podľa nich miestom na pranie špinavých peňazí pre Deep state.

Kanál QAnonu z Talianska navyše chválil Putina za boj „proti Deep state“ a v Česku konšpirátori vyzdvihovali ruskú inváziu ako súčasť útoku na „medzinárodnú sieť pedofilov globálnej elity“.

Medzi ďalšie nepodložené konšpirácie šíriace sa medzi prívržencami QAnonu patrí napríklad teória o jadrovej elektrárni v Černobyle. Tá má údajne slúžiť na všetko možné „od experimentov, adrenochrómu, mučenia, zariadení na sex s deťmi a znásilňovanie, klonovacích zariadení“ a tak ďalej.

Niektoré prominentné ruské kanály QAnon odzrkadľujú naratívy svojich globálnych náprotivkov a uverejňujú príspevky v prospech vojny.

Ruský QAnon: „Mier a lásku všetkým!“

V ruskej komunite QAnon však na súčasnú situáciu existuje veľký rozpor názorov. Po ruskej invázii na Ukrajinu dali niektoré ruské kanály QAnonu jasne najavo, že nestoja na strane svojho prezidenta.

Deň po napadnutí Ruska jeden z najpopulárnejších kanálov na Telegrame (QAnon Russia s takmer 90-tisíc sledovateľmi) vyzval na „mier a lásku všetkým, ktorí sú vo vojnovej zóne“. Ďalej tiež naliehal na ruských vojakov, aby nebombardovali a nestrieľali do Ukrajincov.

Krátko nato sa na tom istom kanáli objavila emotívna protivojnová báseň, ktorá obsahovala vetu: „je čas, aby sme sa stali ľuďmi / a nie nástrojom násilností.“

Zdieľalo sa aj video človeka v Petrohrade, ktorý držal ceduľu s nápisom „Objím ma, som z Ukrajiny.“ QAnon Russia dokonca zdieľal staré plagáty zo sovietskej éry hlásajúce posolstvá priateľstva medzi národmi.

Výzva na overovanie si pravdivosti informácií a kritika Putina

Rozdiel medzi ruskými a inými QAnon kanálmi je aj v pohľade na štátne médiá. Prívrženci QAnonu v západných krajinách často zdieľajú obsah z ruských zdrojov (napríklad RT či Sputnik), ruské kanály však svojich sledovateľov od začiatku vojny vyzývajú na opatrnosť pri získavaní informácií z médií. Kanál QAnon Russia napríklad napísal, že „oficiálny charakter zdroja vôbec nie je zárukou jeho pravdivosti“.

Konšpiračná teória o amerických biolaboratóriách na Ukrajine bola síce v ruských QAnon kanáloch spomenutá, od začiatku invázie sa však od tejto témy väčšinou upustilo.

K rétorike podobnej QAnon Russia sa po týždňoch od začatia vojny pridal aj jeden z provojnových ruských kanálov hnutia QAnon s názvom Big Shock Theory, ktorý sleduje viac ako 100-tisíc ľudí. Big Shock Theory pridal príspevok kritizujúci samotného Putina: „Putin nie je hrdina, ktorý sa rozhodol zničiť dolár a Západ.“

Nebola to však jediná kritika kanálov QAnonu obhajujúcich akcie Moskvy. „Keď počujete niekoho hovoriť veci ako Rusko bojuje s Veľkým resetom alebo Rusko poráža globalistov, je to jasné znamenie, že nerozumie tomu, čo je Veľký reset.

Kritika sa v Rusku nevypláca

Protivojnový postoj na niektorých ruských kanáloch QAnon je prekvapením aj kvôli predchádzajúcim prokremeľským postojom. Negatívne boli vnímané napríklad protesty v roku 2020 uskutočňujúce sa kvôli zatknutiu opozičného politika Alexeja Navaľného.

Protesty po prezidentských voľbách v Bielorusku v roku 2020 boli vnímané podobne negatívne a ruské kanály varovali pred „scenárom Majdanu“.

V posledných týždňoch sa však QAnon Russia odmlčal, pričom jeho posledný príspevok bol zverejnený 15. marca. Mohlo to byť kvôli otvorenej kritike „špeciálnej vojenskej operácie“, na základe ktorej ruské úrady zastrašujú používateľov sociálnych sietí a dokonca ich aj trestne stíhajú.

Iné QAnon kanály – protivojnové, provojnové či ambivalentné voči vojne – však naďalej fungujú.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/