Vakcíny‌ ‌z‌ ‌Ruska‌ ‌a‌ ‌Číny‌ ‌-‌ ‌nástroje‌ ‌propagandy‌ ‌nielen‌ ‌v‌ ‌EÚ‌

Si Ťin-pching a Vladimír Putin. Zdroj: Wikimedia Commons.

Predseda Európskej Rady Charles Michel vyjadril  znepokojenie z prístupu Ruska a Číny, ktoré podľa jeho slov „využívajú aktuálnu situáciu spojenú s nedostatkom vakcín na šírenie svojej propagandy“.

Darí sa im už viac než rok

Rusko a Čína sa snažia získať svetovú priazeň prostredníctvom vakcín pre nich celkom typickým štýlom – zavádzaním a klamstvami. Najväčším problémom ruských a čínskych vakcín sú paradoxne práve ich domovské štáty a ich povesť večných manipulátorov.

Čína doposiaľ uviedla na trh dve vakcíny – Sinovac a Sinopharm. Ich poskytovanie  ďalším krajinám predstavuje kľúčovú súčasť čínskej snahy pretvoriť naratív o pandémii vo svoj prospech. Takzvaná „Health Silk Road“ je aktuálne najväčšou prioritou Pekingu – čínski predstavitelia chcú docieliť toho, aby svet ich krajinu považoval za zodpovednú modernú superveľmoc, ktorá svetu pomôže pandémiu poraziť, a nie za pochybný štát, z ktorého vírus pochádza.

Čínska reputácia od začiatku pandémie kvôli nedostatku transparentnosti utrpela niekoľko rán. Tamojšia vláda sa preto svoj imidž snaží napraviť, a to aj pomocou „vakcínovej diplomacie“. Tá spočíva najmä vo vývoze čínskych vakcín do zahraničia.

Očkovanie čínskymi vakcínami odštartovalo vo viac ako 25 krajinách, v rámci Európy v Maďarsku a Srbsku. Tieto vakcíny ale obsahujú látky, u ktorých odborníci upozorňujú na nedostatočne preukázateľnú účinnosť a bezpečnosť. Štátna spoločnosť Sinopharm pri oznamovaní výsledkov účinnosti totiž neuviedla podrobnosti o údajoch z klinických testov.

Problém hlavne pre členské štáty EÚ

Nezaostáva ani Moskva. Popri útokoch a snahe o diskreditáciu západných vakcín sa ruské štátne médiá a účty na Twitteri spojené s tamojšou vládou snažia o zviditeľnenie ruskej vakcíny Sputnik V.

Členské štáty Únie, medzi nimi Maďarsko či Česká republika, čoraz viac vyhľadávajú vakcíny doposiaľ neschválené Európskou agentúrou pre lieky EMA. Na vyplnenie medzery v dodávke západných vakcín sú im k dispozícii práve ruský Sputnik V a vakcíny z Číny. K spomínaným štátom sa vďaka objednávke ruských vakcín pridala aj Slovenská republika.

Predstavitelia EÚ sa domnievajú, že Rusko a Čína sa snažia získať politické body a rozšíriť vplyv tým, že chcú svoje vakcíny dodávať do zahraničia skôr, ako budú dôsledne preverené regulačnými orgánmi.

Nie je verejné zdravie a blaho dôležitejšie ako politické záujmy? Pokiaľ ide o našu budúcnosť a bezpečnosť, odpoveď je nie. Naratív o nutnosti odstrániť politiku z nákupov vakcín je nebezpečný, a to najmä zo strany štátnych predstaviteľov.

Odpoveď EÚ

Európska únia doposiaľ zabezpečila viac ako 60 miliónov dávok vakcín, pričom 43 miliónov z nich už bolo v členských štátoch podaných. Napriek tomu ale čelí kritike kvôli pomalým dodávkam, ktorú pomenoval aj šéf Európskej rady Michel. Dodal, že súčasné ťažkosti by nás nemali zaslepiť a mali by sme myslieť na to, ako ďaleko sme sa už dokázali posunúť.

V EÚ sa aktuálne očkuje tromi vakcínami – Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZaneca. Všetky boli riadne schválené Európskou agentúrou pre lieky. 11. marca EMA na podmienečné použitie schválila ďalšiu vakcínu, tentokrát od spoločnosti Johnson & Johnson, ktorá má byť účinná už po jedinej dávke.

Zladiť očkovanie 450 miliónov Európanov v 27 členských štátoch vakcínami, ktoré sú rovnako nové ako vírus, proti ktorému majú bojovať, je skutočne neľahkým počinom. Keďže očkovanie prebieha v toľkých krajinách naraz, prinieslo so sebou problémy, ktoré u mnohých z nás vyvolávajú frustráciu či dokonca hnev. Ja tomu rozumiem,” dodal Michel.

Je viac než jasné, že nad pandémiou chcú všetci čo najefektívnejšie a najrýchlejšie zvíťaziť, preto je ale potrebné zachovať pokoj. Ako dodal šéf Európskej rady: „Netrpezlivosť je oprávnená, ale nemala by nás zaslepiť.

Krízové situácie si vyžadujú krízové riešenia. Nie ale také, ktoré sú postavené na pochybných praktikách a propagande.