USA ovládli demokrati a sociálne siete obratom imitujú boj proti hoaxom

Twitter i Facebook prichádzajú s novými spôsobmi ako bojovať so šírením dezinformácií na svojich platformách a ako si opätovne získať dôveru svojich užívateľov. Pochybnosti o dobromyseľnosti sociálnych sietí i účinnosti zavádzaných opatrení sú však namieste. Doteraz sa mohli v USA spoľahnúť na väčšinových republikánov, ktorí akúkoľvek reguláciu odmietajú. Víťazní demokrati však majú iný názor a sieťam hrozí strata beztrestnosti.

Facebook po dohode s poprednými zdravotníckymi organizáciami znovu rozšíril opatrenia v boji proti anti-vaxerským dezinformáciám. Bude odstraňovať už vyvrátené dezinformácie o vakcínach, napr. že nie sú bezpečné a spôsobujú autizmus alebo že je lepšie dostať Covid-19 než sa nechať zaočkovať.

Podobne aj konkurenčná spoločnosť Twitter po novom nielenže odstraňuje príspevky šíriace škodlivé dezinformácie a nepravdivé tvrdenia o koronavíruse, ale aj označuje tweety, ktoré poskytujú nepodložené alebo už vyvrátené informácie o vakcínach. Pridáva k nim aj odkazy na informácie od zdravotníckych autorít, ako napr. americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Okrem toho sa Twitter rozhodol zaviesť tzv. „strike“ systém, čo znamená, že za každý zavádzajúci príspevok môže byť používateľ potrestaný. Po prvom porušení pravidiel a upozornení ešte používateľovi nehrozí nič, po druhom a treťom mu Twitter zamkne účet na 12 hodín, po štvrtom strikeu mu účet zamkne na sedem dní a po piatom mu ho zruší natrvalo.

„Veríme, že „strike“ systém pomôže poučiť verejnosť o našich politikách a ďalej obmedziť šírenie potenciálne škodlivých a zavádzajúcich informácií na Twitteri,“ uviedla spoločnosť vo svojom blogu.

Strážcovia Twitteru

Medzitým Twitter už mesiac testuje pilotnú verziu projektu Birdwatch, do ktorej sa zapojila tisícka vybraných užívateľov zo Spojených štátov. Užívatelia môžu označiť príspevky za „zavádzajúce“ a doplniť k nim kontext prostredníctvom „poznámok“, aby im ostatní lepšie porozumeli. Poznámky môžu ostatní používatelia hodnotiť na základe užitočnosti a kvality zdrojov.

Poskytnutie určitej kontroly nad moderovaním obsahu priamo používateľom by mohlo pomôcť obnoviť dôveru v Twitter. „Veríme, že takýto prístup nám dáva potenciál rýchlo reagovať na šírenie klamlivých informácií a doplniť kontext, ktorý ľudia považujú za dôveryhodný,“ vyjadril sa Keith Coleman, viceprezident zodpovedný za manažment projektu.

Pokiaľ sa pilotná verzia osvedčí, spoločnosť plánuje najať až takmer 100 000 tzv. „Birdwatchers“, ktorí budú zadarmo kontrolovať príspevky na Twitteri.

Realita však nie je taká ružová

Výskumník a reportér Alex Mahadevan z Poynters Institute uskutočnil analýzu 2 600 poznámok a 8 300 hodnotení a výsledky nie sú príliš uspokojivé.

Viac ako polovica poznámok neobsahuje žiaden zdroj, mnoho z nich je politicky zaujatých, do oči bijúce klamstvá nie sú označené ako zavádzajúce. Ba čo viac, projektu dominuje niekoľko používateľov, ktorí samotní na Twitteri zdieľajú pochybný obsah. Pilotná verzia projektu Birdwatch tak podľa Mahadevana musí vychytať ešte veľa múch.

Prečo práve teraz?

Sociálne siete sú dlhodobo kritizované za to, že dostatočne nebojujú s dezinformáciami, ktoré sa ich prostredníctvom šíria, no zároveň bránia sprístupňovaniu dát akademickým výskumníkom. Až v posledných mesiacoch začali zavádzať výraznejšie regulácie. Stále sa však týkajú prevažne anglicky hovoriacich krajín.

Skutočným dôvodom nových opatrení by mohla byť snaha o sebazáchovu. Skrz predstieranú samoreguláciu sa tak chcú vyhnúť priamo vládnej resp. štátnej regulácii. V trhovo veľmi dôležitej EÚ ich doteraz neobmedzené a prakticky neregulované postavenie môže narušiť pripravovaný zákon o digitálnych službách (Digital Services Act) a digitálnych trhoch (Digital Markets Act). Tie majú vytvoriť právny rámec pre bezpečný a spravodlivý online priestor v krajinách Európskej únie.

Do prezidentských volieb sa mohli sociálne siete v USA spoľahnúť na exprezidenta Donalda Trumpa a dovtedy väčšinových republikánov. Tí sú dlhodobo proti akýmkoľvek reguláciám, napriek tomu, že by to mohlo mať pozitívny vplyv na obyvateľov – od regulácie energetických monopolov, držania zbraní až po finančné trhy a sociálne siete.

Avšak po nástupe administratívy demokrata Joe Bidena sa po doznení pandémie očakáva obnovenie diskusie o zavedení digitálnej dane či dokonca zrušení zákona 230 (Communication Decency Act), ktorý chráni sociálne siete pred zodpovednosťou za obsah vytvorený ich používateľmi, čím sociálne siete nie sú legislatívne nútené robiť nič proti dezinformáciám, či dokonca nenávistným prejavom svojich klientov.