Organizácia Proud Boys, ktorá vznikla v roku 2016, je známa svojím nacionalistickým a extrémistickým profilom. Jej členovia boli poprednými účastníkmi Trumpovych zhromaždení a pochodov proti hnutiu Black Lives Matter. Na týchto pochodoch ozbrojení podnecovali fyzické násilie medzi protestujúcimi.
Po tom, čo na povrch vyšli informácie o zapojení organizácie do januárového útoku na Kapitol, po ktorom došlo k zatknutiu viacerých členov, sa aktivity skupiny zdanlivo upokojili. V skutočnosti však išlo o nenápadnú zmenu stratégie.
Proud Boys ticho presunuli svoju činnosť z národnej úrovne na lokálnu. V malých komunitách – zvyčajne na predmestiach alebo v menších mestách s desiatkami tisíc obyvateľov – sa pokúšajú získať nových členov a rozšíriť svoj vplyv.
Zúčastňujú sa stretnutí školských rád, mestských zasadnutí a objavujú sa aj na demonštráciách proti očkovaniu či noseniu rúšok.
Zásadné zmeny prišli po útoku na Kapitol
6. januára 2021 vtrhli stovky Trumpových priaznivcov do budovy Kapitolu v neúspešnom pokuse zabrániť formálnemu potvrdeniu volebného víťazstva Joea Bidena.
V súvislosti s útokom bolo obvinených viac ako 700 ľudí, medzi ktorých patrí približne 30 členov Proud Boys.
Organizácia v súčasnosti čelí žalobe zo strany Washington DC, ktorý útok označil za „koordinovaný akt domáceho terorizmu“.
Líder organizácie Henry „Enrique“ Tarrio nebol v súvislosti s nepokojmi obvinený. Dva dni pred útokom ho totižto polícia zatkla na ceste do DC za držbu veľkokapacitných zásobníkov na strelné zbrane a za pálenie transparentu Black Lives Matter. Ten mesiac predtým odcudzil z historického černošského kostola.
Bol odsúdený na 5 mesiacov väzenia, čím organizácia v podstate zostala bez centrálneho vedenia.
Podľa Jareda Holta, výskumníka z Atlantic Council’s Digital Forensic Research Lab, špecializujúceho sa na extrémistické skupiny, to bol práve útok na Kapitol, ktorý poskytol krajne pravicovým hnutiam ako Proud Boys impulz na reorganizáciu.
„Po 6. januári prijali tieto skupiny novú stratégiu, čo im umožnilo preskupiť sa a reorganizovať,“ hovorí Holt. „Jednou z najúspešnejších taktík, ktoré použili, je decentralizácia,“ dodáva.
Rastúca angažovanosť organizácie v lokálnych témach
V novembri tohto roku sa členovia Proud Boys objavili pred budovou školskej rady vo Wisconsine, aby vyjadrili nesúhlas s povinnosťou nosiť rúška v priestoroch školy.
O niekoľko dní na to protestovali proti rovnakej veci v Kalifornii. V štáte Illinois zas podporili rodičov, ktorí sa z verejných školských knižníc snažili odstrániť knihu od nebinárneho autora.
Členovia skupiny sa taktiež zúčastnili protipotratových podujatí usporiadaných konzervatívnymi kresťanskými organizáciami. Prítomní boli aj na viacerých demonštráciách proti očkovaniu.
Podľa dát neziskovej organizácie Armed Conflict Location and Event Data Project, ktorá monitoruje politické násilie vo svete, sa od januára 2021 členovia lokálnych odnoží Proud Boys zúčastnili až 145 protestov. To oproti minulému roku (137 protestov) predstavuje nárast.
Takmer polovica augustových zhromaždení, na ktorých boli členovia prítomní, sa zmenila na násilné.
Cieľom sú budúcoročné voľby do Kongresu
Pre členov Proud Boys predstavuje aktívne vystupovanie v menších komunitách spôsob, ako získať čo najviac podporovateľov pred blížiacimi sa voľbami do Kongresu. Tie sa majú konať v novembri roku 2022.
„Ak chcete priniesť zmenu, plán útoku je angažovať sa na lokálnej úrovni,“ povedal Jeremy Bertino, prominentný člen Proud Boys zo Severnej Karolíny.
Ďalšie extrémistické skupiny, ako napríklad Oath Keepers a Three Percenters postupujú podľa rovnakého vzorca. Svoje krajne pravicové myšlienky presadzujú v malých mestách vzdialených od národného centra pozornosti, kým zhromažďujú členov a pripravujú sa na ďalšie voľby. Aj v nich pravdepodobne budú prebiehať demonštrácie podporujúce republikánov.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/