Tucker Carlson bol moderátorom relácie Tucker Carlson Tonight, ktorá bola vysielaná v hlavnom vysielacom čase o 20:00 od roku 2016 na Fox News. Relácia bola dlhodobo jedným z najsledovanejších programov na Fox News a často v sledovanosti predbiehala aj konkurenčné stanice CNN a MSNBC.
Carlson bol hlavnou tvárou televízie a bol obľúbený najmä medzi konzervatívnymi republikánskymi voličmi. V novom projekte, vznikajúcej streamovacej platforme spoločnosti Fox Nation, bol jedným z najväčších lákadiel na jeho novú šou Tucker Carlson Originals.
Dôvody prepustenia stále nie sú jasné
V pondelok 24. apríla 2023, televízia oznámila, že sa s Tuckerom Carlsonom dohodli na ukončení spolupráce. V tlačovom vyhlásení vedenie Fox News neprezradilo, čo bolo dôvodom odchodu známeho moderátora.
Za vyhadzovom môžu byť aj žaloby bývalej Carlsonovej spolupracovníčky Abby Grossbergovej na televíziu Fox News. Tá opisuje, že atmosféra v produkčnom tíme pre šou Tucker Carlson Tonight bola toxická. V jej vyjadreniach zaznievajú obvinenia zo sexizmu, antisemitizmu či šikany na pracovisku.
Tucker Carlson odvysielal svoju poslednú šou tri dni pred tlačovým vyhlásením. Na konci relácie sa rozlúčil s divákmi so slovami, že sa môžu tešiť na pokračovanie v pondelok, akoby o svojom konci netušil. Vyhlásenie o ukončení spolupráce prišlo krátko po dohode na urovnaní žaloby so spoločnosťou Dominion.
Začalo to žalobou na televíziu
Televízia Fox News sa mimosúdne dohodla so spoločnosťou Dominion, ktorá dodáva systém pre americké voľby. Televízia totiž v roku 2020 šírila nepodložené tvrdenia o údajnej manipulácii s hlasmi pri prezidentských voľbách prevádzkovateľom volebných systémov.
Firma Dominion sa obrátila na súd v roku 2021 a spoločnosť Fox News zažalovala za ohováranie. Konšpiračnú teóriu o údajných podvodoch zo strany Dominionu šíril Donald Trump a jeho právny tím, ktorého naratívy televízia vo vysielaní opakovala.
Fox News musí, podľa dohody strán na urovnaní žaloby z 18. apríla 2023 zaplatiť takmer 800 miliónov dolárov spoločnosti Dominion ako odškodné. Jedným z dôležitých dôkazov v spore bola uniknutá časť internej komunikácie Tuckera Carlsona s kolegom z redakcie.
Z nej vyplývalo, že Carlson v súkromí uznával, že tvrdenia o volebných podvodoch vo voľbách sú nepodložené. Nevyhol sa ani kritizovaniu bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorého mnohokrát verejne obhajoval. Pohŕdavo sa v uniknutých rozhovoroch vyjadroval aj o vedení televízie. To nemuselo mať pozitívny dopad na rozhodovanie vedenia, či Carlson ďalej zotrvá vo Fox News.
Kontroverzné vyjadrenia sa týkali rasových otázok či útoku na Kapitol
Kontroverzie spojené so šou Tuckera Carlsona či s jeho osobou pramenili často z vyjadrení na adresu rasových otázok, migrácie alebo LGBTI+ komunity. Rovnako vo vysielaniach Carlson obhajoval výroky a skutky Donalda Trumpa.
Moderátor bol kritizovaný za šírenie politických dezinformácií, podporovanie konšpiračných teórií o výsledkoch prezidentských volieb v roku 2020 aj za zľahčovanie závažnosti výtržností v súvislosti s udalosťami zo 6. januára 2021 v Kapitole. V súvislosti s nepokojmi vtedy zomreli najmenej štyria ľudia z davu.
Podľa kritikov vo svojej relácii pravidelne používal tzv. kódovaný jazyk, najmä keď hovoril o rasách a rasizme. Príkladom je vyjadrenie o nespokojnosti s „demografickými zmenami“ na niektorých predmestiach veľkých miest. Tým mohol narážať na zvyšujúcu sa populáciu Afroameričanov v týchto štvrtiach.
Aj posledný diel relácie bol plný zavádzania
Factcheckingový portál PolitiFact analyzoval niektoré kontroverzné výroky poslednej Carlsonovej relácie na Fox News. Moderátor napríklad uviedol, že nesúhlasí s tvrdením ministerky pre bývanie a rozvoj miest Marcie Fudgovej. Tá sa vyjadrila, že pri oceňovaní nehnuteľností dochádza k rasizmu. Carlson tvrdil, že neexistujú dôkazy o rasizme a tieto tvrdenia sú vymyslené.
PolitiFact označil jeho tvrdenie za nepravdivé. Analýza výskumnej organizácie Brookings Institution, ktorá skúmala 47 miliónov posudkov, zistila rasovú zaujatosť pri oceňovaní nehnuteľností.
Štúdia porovnávala rodinné domy v podobných štvrtiach na predmestiach s porovnateľnou socioekonomickou situáciou. Nehnuteľnosti v afroamerických štvrtiach boli podhodnotené o 21 % až 23 % ako domy vo štvrtiach, kde žila biela populácia. V niektorých prípadoch to malo byť až o dvojnásobok hodnoty nehnuteľností ako vo štvrtiach, kde biela populácia nežila.
Problematickým bol aj výrok o migrácii. V rozhovore s politickým aktivistom Markom Mecklerom odznelo, že problém so zvýšeným výskytom drog je spôsobený tým, že americká južná hranica je otvorená.
Tvrdenie sa však nezakladá na pravde. Hranica medzi USA a Mexikom je totiž zatvorená. Americká pohraničná stráž na monitorovanie nelegálnej migrácie mimo hraničných priechodov používa moderné technológie, ako napríklad drony. Ak pohraničníci chytia osobu, ktorá nelegálne prekročila hranice, je vyhostená na základe nariadenia, ktoré zaviedol bývalý prezident Donald Trump.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/