Televízia Fox News vedome šírila nepravdivé informácie o volebnom procese. Za ohováranie spoločnosti Dominion zaplatí 787,5 milióna dolárov

Spor medzi spoločnosťou Dominion a televíznou stanicou Fox News skončil dohodou o urovnaní. Televízia musí zaplatiť 787,5 milióna dolárov za šírenie konšpiračných teórií o falšovaní prezidentských volieb v USA v roku 2020. Prípad sa síce nedostal pred súd, no aj napriek tomu stanica Fox News utrpela obrovskú reputačnú ujmu.

Televízna stanica Fox News vedome šírila nepravdivé tvrdenia týkajúce sa prezidentských volieb v USA v roku 2020. Tieto skutočnosti priznal majiteľ materskej spoločnosti Fox Corporation Rupert Murdoch počas súdneho procesu s firmou Dominion. Tá prevádzkuje hlasovacie zariadenia v USA. Strany ukončili spor urovnaním.

Televízna stanica sa vyhla súdnemu konaniu. Čelí však ďalším žalobám

Fox News bude musieť zaplatiť 787,5 miliónov dolárov (717 miliónov eur), čo je menej ako polovica z odškodného vo výške 1,6 miliardy dolárov (1,46 miliardy eur). Tú žiadala spoločnosť Dominion ako náhradu škody. Televízna stanica sa tak vyhla dlho očakávanému súdnemu konaniu, no aj napriek tomu utrpela vážnu reputačnú ujmu.

Táto žaloba za ohováranie však nie je poslednou, ktorej Fox News čelí. Na stole je podobný prípad spoločnosti Smartmatic, ktorá tiež spravuje hlasovacie zariadenia. Smartmatic žiada 2,7 miliardy dolárov (2,46 miliardy eur) za spôsobené škody.

Spoločnosť Smartmatic vo vyhlásení vyzdvihla svojho rivala Dominion za odhalenie „niektorých pochybení a škôd spôsobených dezinformačnou kampaňou Foxu“ a ubezpečila, že „Smartmatic odhalí zvyšok“.

Obe spoločnosti prevádzkujúce volebné systémy utrpeli závažné reputačné škody, ktorých zdrojom boli nepravdivé tvrdenia o falšovaní sčítavania hlasov. Antonio Mugica, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Smartmatic, v rozhovore pre CNN Business uviedol: „Dezinformačná kampaň, ktorá bola proti nám spustená, je zničujúca. Je to pre nás existenčná záležitosť a musíme konať.“

So súdnymi spormi však nekončí ani spoločnosť Dominion. Tá podala ďalších minimálne šesť žalôb za očierňovanie na jednotlivcov, ktorí vedome šírili dezinformácie a propagandu. 

Fox News vs. pravdivé informácie

Televízia Fox News bola v minulosti „verným spojencom“ bývalého prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa. Už v období pred jeho zvolením v roku 2016 vytvárala o Trumpovi pozitívny obraz, čo mohlo prispieť k jeho zvoleniu. Počas jeho administratívy moderátori Fox News vedome šírili nepravdy a zavádzajúce informácie, ktoré podporovali Trumpove naratívy.

Po prezidentských voľbách v roku 2020 neúspešný kandidát Donald Trump a jeho podporovatelia šírili naratív o sfalšovaných voľbách aj prostredníctvom televízie Fox News. Podľa mailovej komunikácie medzi vedením Fox Corporation, ktorá bola použitá pri dokazovaní v súdnom spore, Rupertovi Murdochovi začalo prekážať spochybňovanie volieb. 

Stanica sa voči Trumpovi výrazne vymedzila až po útoku na Kapitol 6. januára 2021, ktorý bol vyprovokovaný práve konšpiračnými teóriami o zmanipulovanom hlasovaní. Počas výtržností v sídle amerického Kongresu prišlo o život päť ľudí.

Spoločnosť Dominion, ktorá vyrába hlasovacie systémy, mala podľa Donalda Trumpa údajne falšovať výsledky prezidentských volieb v prospech súčasného prezidenta USA Joe Bidena. Spoločnosť obvinenia odmietla a podala žalobu na Fox News za ohováranie a šírenie nepravdivých informácií.

Niekoľko dní po tom, ako televízia urovnala žalobu spoločnosti Dominion, televízia oznámila, že jej známy moderátor Tucker Carlson opúšťa redakciu. V krátkom vyhlásení Fox News neuvádza žiadne dôvody náhleho rozhodnutia. Carlson pritom dlhodobo podporoval Trumpove naratívy.

Niektorí fanúšikovia zmenili na voľby názor

Dohodou o urovnaní televízia Fox News eliminovala vysoké riziko prehry v súdnom spore. Výška urovnania totiž naznačuje, že Dominion zostavil proti druhej strane silný prípad. Ak by k dohode nedošlo, vedenie a moderátori Fox News by museli verejne priznať, že šírili zavádzajúce informácie, o ktorých sami vedeli, že sú nepravdivé.

Môžeme to vnímať ako budíček pre vysielacie spoločnosti a pripomienku, že naozaj existuje rozdiel medzi nepravdivými faktickými vyhláseniami a vedomým vysielaním takýchto nepravdivých informácií, a chráneným prejavom,“ pre agentúru AFP povedal profesor Roy Gutterman z Univerzity v Syrakúzach.

Televízna stanica Fox News šírením nepravdivých informácií oslabila svoju kredibilitu. Nedávny prieskum pre Variety Intelligence Platform ukázal, že po zverejnení internej komunikácie medzi vedením až 21 % sledovateľov stanice Fox News jej dôveruje menej. Avšak, len 9 % respondentov uviedlo, že stanicu sleduje menej.

Z prieskumu tiež vyplýva, že 13 % opýtaných po prečítaní komunikácie zmenilo názor a už neverí, že prezidentské voľby v roku 2020 boli zmanipulované.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala medzinárodné vzťahy a európske štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne. V súčasnosti sa venuje boju proti hybridným hrozbám na štátnej úrovni. Zaujíma sa o strategickú komunikáciu, technológie v oblasti bezpečnosti a aktuálne dianie na medzinárodnej scéne.