Trumpov návrat na Facebook sa môže stať realitou

Do už aj tak neistého online priestoru sa môže vrátiť hnacia sila dezinformácií, populizmu a urážok. Po viac ako dvoch rokoch Meta oficiálne obnovila profily Donalda Trumpa na Instagrame a Facebooku.

Zdroj: Unsplash

Účty bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na sociálnych sieťach boli zablokované v januári 2021 na základe podnecovania a podporovania násilia počas útoku na americký Kapitol. Meta v tom čase uviedla, že Trumpove účty zostanú pozastavené na dva roky, a následne situáciu prehodnotí. Tento krok vtedy Trump označil za urážku miliónov ľudí, ktorí ho volili v prezidentských voľbách v roku 2020.

Už koncom januára vyšlo najavo, že bývalý americký prezident Donald Trump čoskoro opäť získa k sociálnym sieťam prístup. Stalo sa tak krátko po tom, ako sa objavili správy, že tlačil na spoločnosť Meta, aby jeho účty obnovila. Aktuálne ho na Facebooku sleduje 34 miliónov a na Instagrame 23 miliónov používateľov.

Opätovný príchod 

Nástup Trumpa k moci v roku 2016 priniesol zmenu v politickej komunikácii. Tradičné médiá a žurnalistiku nahradili sociálne siete.

The Washington Post vo svojej analýze uvádza, že Trump počas úradovania v Bielom dome uverejnil až 30 573 nepravdivých alebo zavádzajúcich tvrdení. Jeho priaznivci mu ale naďalej tlieskali, nech robil čokoľvek. Nielen preto, že uverili všetkému, čo povedal, ale často preto, že sami nevedeli, čomu presne veriť.

Aj napriek tomu, že Donald Trump už viac ako dva roky nie je úradujúcim prezidentom, jeho návrat na Instagram a Facebook vzbudzuje obavy. Táto skutočnosť sa spája so spôsobom, akým Trump využíval sociálne siete vo svoj politický prospech. Je pravdepodobné, že v tom bude pokračovať aj počas svojej ohlásenej kandidatúry v roku 2024.

Trump počas niekoľkých rokov dokázal vytvoriť svoju vlastnú alternatívnu realitu, zvýšiť nedôveru svojich priaznivcov k štátnym inštitúciám a prehĺbiť rozdiely medzi demokratickými a republikánskymi voličmi. Práve základňa občanov bez dôvery v demokraciu môže byť v ďalších rokoch pre Trumpa a Republikánsku stranu mimoriadne užitočná.

Sporná „Truth“ Social

Od roku 2021 Trump svoje online pôsobenie na sociálnych sieťach obmedzil na doménu s ironickým názvom Truth Social. Tú sám vytvoril a finančne podporil

Mala by predstavovať obdobu Twitteru, ktorá sa môže pochváliť približne 2 miliónmi aktívnych používateľov. V porovnaní ide len o malý zlomok z 250 miliónov používateľov Twitteru alebo troch milliárd na Facebooku.

Pre Trumpa je Truth Social miestom, kde bez následkov môže vyjadrovať svoje postoje, ale aj právnou prekážkou pre opätovnú aktivitu na iných platformách sociálnych médií.

Trump má s Truth Social totiž exkluzívnu zmluvu – to okrem iného znamená, že je povinný zverejňovať príspevky na tejto platforme ako prvej, šesť hodín pred ich publikovaním na iných sociálnych sieťach.

Truth Social sa však možno čoskoro stane minulosťou. Platnosť zmluvy o exkluzivite vyprší v júni 2023 a v jednom zo scenárov by sa Trump o štyri mesiace mohol naplno vrátiť na ostatné sociálne siete. Toto rozhodnutie by ho mohlo pripraviť o peniaze, ale bolo by kľúčové v kampani na prezidentskú kandidatúru.

Ak sa však rozhodne vrátiť, bude musieť dodržiavať pravidlá spoločnosti Meta. Znamená to, že Trump bude musieť na Facebooku a Instagrame zmeniť spôsob vyjadrovania a zdieľaný obsah, čo v súčasnosti na Truth Social nemusí.

Za porušenie nových pravidiel Meta môže byť Trump suspendovaný

„Verejnosť musí mať možnosť vypočuť si, čo politici hovoria, aby sa mohla slobodne rozhodnúť,“ uviedol vo vyhlásení Nick Clegg, šéf oddelenia pre medzinárodné záležitosti spoločnosti Meta. Dodal, že na základe preskúmania sa zistilo, že Trumpove účty už nepredstavujú vážne riziko pre verejnú bezpečnosť.

Meta okrem obnovenia Trumpových profilov oznámila aj ďalšie nové opatrenia týkajúce sa verejných činiteľov a občianskych nepokojov. Bude tak môcť obmedziť šírenie správ, ktoré prispievajú k „podkopávaniu legitimity volieb“. Ak teda Trump opäť zverejní agresívny obsah, čaká ho suspendovanie na jeden mesiac až dva roky v závislosti od závažnosti priestupku.

„To však neznamená, že neexistujú žiadne obmedzenia toho, čo môžu ľudia na našej platforme povedať. Keď to v reálnom svete predstavuje riziko, konáme,“ dodal Clegg.

Kľúčovou úlohou je, aby sa tieto pravidlá skutočne uplatňovali jednotne a dôsledne, a to aj v prípade Donalda Trumpa. Možno predpokladať, že niektoré z nových opatrení veľmi rýchlo poruší a bude zaujímavé sledovať, ako Meta zareaguje.

2024, pokračovanie nabudúce

Napriek tomu, že Trumpov profil na Facebooku bol úspešný, počas úradovania sa jeho najznámejším komunikačným kanálom stal účet na Twitteri. Ten však predstavoval jeden z najväčších zdrojov neprávd a dezinformácií.

Twitter na rozdiel od Mety plánoval Trumpov trvalý zákaz, ale Elon Musk 19. novembra 2022 jeho účet obnovil – krátko po ohlásení kandidatúry na rok 2024. Odvtedy bývalý prezident však na Twitter nič nepridal a tvrdil, že tak ani nehodlá urobiť.

Trumpove príspevky na sociálnych sieťach obsahujú väčšinou politické témy, ale zdá sa, že bez väčšieho dozoru zverejňuje všetko, čo má na mysli.

Trumpov obsah ale nikdy nebol iba slovami a prejavmi – príspevky vyvolávali nenávisť, konflikty a podporovali polarizáciu spoločnosti. Boli tiež zasadené do kontextov, ktoré urážajú a útočia na oponentov, destabilizujú demokratické princípy, rozširujú strach a frustráciu.

Donald Trump je potvrdením predpokladu, že obsah, ktorý nás nahnevá, ktorý v nás vyvolá silné pocity, je provokatívny alebo bizarný, vždy pritiahne viac pozornosti ako slušnosť, rozvaha a skutočné fakty.

Môžeme len predpokladať, čo Trump plánuje a či sa na sociálne siete opäť rozhodne vrátiť. Ak sa však chystá zabojovať o Biely dom, jeho prítomnosť na najväčšej sociálnej platforme na svete by dávala veľký zmysel.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/