Napriek tomu, že Moskva pravidelne zakazuje tzv. dúhové pochody už od roku 2006, skutočný boj ruskej vlády voči LGBTI+ komunite začal v roku 2012. V tom istom roku sa Vladimir Putin (po krátkom pôsobení Dmitrija Medvedeva) po tretíkrát stal prezidentom.
Jeho opätovné zvolenie sprevádzali najväčšie protesty od rozpadu Sovietskeho zväzu. Občania nesúhlasili s Putinovým návratom k moci a voľby považovali za sfalšované. Tieto domnienky potvrdili aj pozorovatelia z OBSE.
Putinova popularita v tom čase dosahovala historicky najnižšie čísla. Podľa portálu Foreing Policy za masovými protestmi a poklesom svojej dôveryhodnosti prezident nevidel nesúhlas občanov s jeho návratom do kresla, ale západný vplyv na ruskú spoločnosť a snahu ovplyvniť politiku krajiny.
Od tohto momentu začala byť dôležitou súčasťou ruskej vnútornej a zahraničnej politiky kultúrna vojna proti Západu a vyjadrenia ruských politikov namierené proti LGBTI+ komunite sa začali stupňovať.
Skazený progresívny Západ vs. tradičné a silné Rusko
Netrvalo dlho a anti-LGBTI+ rétorika sa premietla do legislatívy. V roku 2013 Štátna duma prijala nový zákon. Jeho cieľom bolo najmä zastavenie šírenia informácií o LGBTI+ komunite medzi mladistvými. Ruskí zákonodarcovia pri jeho prijímaní argumentovali potrebou ochrany maloletých pred propagáciou iných ako heterosexuálnych vzťahov.
V roku 2022 bol zákon sprísnený a rozšíril zákaz na zdieľanie pozitívnych, ale aj neutrálnych informácií o iných ako „tradičných“ formách sexuálnych vzťahov. Tento rok poslanci zašli ešte ďalej a zakázali aj chirurgickú zmenu pohlavia.
Práve dôraz na tradičnosť je v tomto prípade najdôležitejšou súčasťou ruskej politiky. Krajina sa pod vedením prezidenta Putina už niekoľko rokov snaží zaujať rolu svetového ochrancu tzv. tradičných hodnôt.
Rusko sa v medzinárodnom systéme pokúša definovať ako konzervatívna, kresťanská a rodinne založená krajina. Moskva na tradičné hodnoty kladie dôraz dokonca aj v Stratégii národnej bezpečnosti prijatej v roku 2021. Ich ochranu považuje nielen za otázku národnej bezpečnosti, ale dokonca za strategickú prioritu.
Kontrastom voči tradičnému Rusku je podľa kremeľských ideológov kolektívny Západ, ktorý sa údajne odklonil od kresťanských základov a posunul sa smerom k individualizmu a hedonizmu. Za akcelerátora tohto procesu Moskva považuje práve snahu o zlepšenie práv LGBTI+ komunity. Okrem toho obviňuje Západ z ideologického neokolonializmu, pretože pretláča svoje predstavy o spoločnosti ostatným krajinám.
Anti-LGBTI+ postoje Rusko využíva aj vo vojne na Ukrajine
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že vojna na Ukrajine nemá s právami LGBTI+ komunity nič spoločné. V hlavách ruských propagandistov však idú tieto dve veci ruka v ruke. Vojnu na Ukrajine sa snažia vykresliť ako dôsledok akejsi európskej ideologickej expanzie.
Zachovanie tradičných hodnôt, ako aj boj proti LGBTI+ komunite je ďalším spôsobom, ktorý ruská vláda využíva na legitimizáciu vojenského zásahu voči Ukrajine. Pridávajú sa tak k naratívom o fašistoch ovládajúcich Ukrajinu či o potrebe ochrany ruskojazyčného obyvateľstva.
To, že Kremeľ považuje otázku zlepšenia práv pre LGBTI+ komunitu za súčasť geopolitického súperenia, sa naplno prejavilo po začatí vojny vo februári 2022. Prezident Putin v príhovore po začatí celoplošnej invázie označil „ideológie“, ktoré Európa a Spojené štáty americké presadzujú, za existenčnú hrozbu.
Uviedol: „Západ sa snažil zničiť naše tradičné hodnoty a vnútiť nám svoje falošné hodnoty, ktoré by náš národ zvnútra rozkladali. Tieto postoje, ktoré agresívne vnucovali krajinám, vedú priamo k degradácii a degenerácii, pretože sú v rozpore s ľudskou prirodzenosťou.“
Podobný výrok Putin použil aj vo svojom príhovore pri príležitosti anexie štyroch ukrajinských regiónov na jeseň 2022: „Chceme, aby sa deťom už od základnej školy vnucovali veci, ktoré vedú k degradácii a zániku? Chceme, aby ich učili, že namiesto mužov a žien údajne existujú nejaké iné pohlavia, a aby podstupovalii operácie na zmenu pohlavia?“
Patriarcha ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill sa dokonca vyjadril, že konflikt na Donbase je dôsledkom toho, že miestni obyvatelia odmietli prijať hodnoty, ktoré im boli vnucované Západom.
Stredná a východná Európa ako hlavný cieľ ruskej propagandy
Zlepšenie práv LGBTI+ osôb je veľmi polarizujúcou témou najmä medzi novými členmi EÚ – krajinami bývalého východného bloku. Prieskum Eurobarometra z roku 2019 jasne ukázal, že najmenšiu toleranciu k tejto komunite, prejavuje práve spomenutá skupina štátov.
Populácia strednej a východnej Európy je taktiež veľmi náchylná veriť konšpiračným teóriám a dezinformáciám. Vďaka tomu jednoducho podlieha ruskej propagande, ktorá sa snaží európsku spoločnosť čo najviac rozdeliť. Na tento účel využíva napríklad diskusiu o zlepšovaní práv LGBTI+ osôb. Polarizáciu vo verejnej diskusii následne prehlbujú európski populistickí politici s autoritárskymi tendenciami.
Viktor Orbán v Maďarsku, ako aj strana Právo a spravodlivosť v Poľsku využívajú podobnú stratégiu ako prezident Putin v Rusku. Boj proti právam LGBTI+ im slúži na dosiahnutie čo najväčšej politickej podpory. Takýmto spôsobom sa diskusia v týchto štátoch koncentruje na polarizujúcu tému práv LGBTI+ osôb. Verejnosť následne venuje menej pozornosti korupcii, degradácii demokratických inštitúcií, zlej ekonomickej situácii a ďalším pálčivým problémom.
Diskusia o právach LGBTI+ komunity v posledných rokoch patrí medzi pravidelné súčasti politických súbojov aj na Slovensku. Počas posledných mesiacov na LGBTI+ ľudí neútočili len strany krajnej pravice, ale čoraz častejšie tak robil aj staronový premiér Robert Fico.
Členovia LGBTI+ komunity na Slovensku čelia pravidelným nenávistným útokom. V spomínanom prieskume Eurobarometra patrilo Slovensko vo všetkých troch meraných ukazovateľoch (rovnaké práva, manželstvá a celková akceptácia) k trojici štátov s najmenšou toleranciou k tejto komunite.
Tragické dôsledky negatívneho nastavenia slovenskej spoločnosti sme mohli vidieť v októbri 2022, keď nenávisť voči LGBTI+ ľuďom prerástla až do teroristického útoku na Zámockej ulici.
Ruskí propagandisti si všetky tieto fakty uvedomujú a manipulácie do európskych krajín šíria preto naďalej. Naša spoločnosť je v otázke zlepšenia práv LGBTI+ zásadne rozdelená a nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia mohla v dohľadnej dobe zmeniť.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/