Telegram je pre Rusko spoľahlivým nástrojom pre šírenie dezinformácií a propagandy

Moskva navrhla novú stratégiu šírenia dezinformácií, ktorá by mala dosah na milióny ľudí a zároveň by zabránila odhaleniu šírenia takéhoto naratívu ruskou stranou. Ide o širšie využívanie siete Telegram.

Šírenie propagandy zo strany Kremľa je významným prvkom vo vojne proti Ukrajine. Od začiatku „špeciálnej operácie“ však množstvo ruských informačných kanálov čelilo tvrdým zásahom pre zavádzajúci a nepravdivý obsah.

RT hľadá nové spôsoby šírenia proruskej propagandy

Od začiatku vojny na Ukrajine sa západné vlády a technologické spoločnosti postavili proti ruskej propagande a jej šíreniu. Mesiac po začiatku agresie Európska únia pozastavila vysielacie aktivity kanálov Sputnik a RT. Obmedzenia by mali platiť až do momentu ukončenia konfliktu.

Josep Borrell, súčasný podpredseda Európskej komisie a vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, krátko po začatí vojny vyhlásil, že Moskvou kontrolované kanály sú súčasťou propagandistickej mašinérie šíriacej zavádzajúce správy o reálnych zámeroch Putina.

Zakročenie proti ruským propagandistickým médiám v Európe znamenalo zároveň presunutie niektorých aktivít na sociálne siete, primárne na Telegram.

V dôsledku zákazu šíriť propagandistický obsah publikovaný Moskvou cez kanály ako YouTube, Facebook či Instagram sa režim zameral práve na Telegram. Práve tam je od apríla 2022 funkčný kanál produkujúci veľké množstvo propagandistického obsahu. Výskumníci dokonca tvrdia, že ide o kanál finančne napojený na médium RT.

Telegram ako účinný dezinformačný nástroj

Podľa americkej spravodajskej firmy Nisos používa v súčasnosti Rusko sociálnu sieť Telegram na šírenie vojnovej propagandy. Sieť má totiž pomôcť obísť znaky, ktoré by Moskvu usvedčili z publikovania takýchto zavádzajúcich informácií.

Experti dospeli k zisteniam, že na Telegrame sa nachádza veľké množstvo videí preložených do takmer dvoch desiatok jazykov vrátane angličtiny, čínštiny či taliančiny.

Z vyhlásenia spoločnosti Nisos vyplýva, že po zverejnení obsahu na Telegrame je možné akékoľvek video stiahnuť a zdieľať na Twitteri a ďalších sociálnych sieťach bez nutnosti uvedenia zdroja videa. Tými môžu byť často ruské štátne médiá. Vďaka tomu sa môže stať, že propagandistický obsah sa vyskytne aj na sociálnych sieťach spoločností, ktoré sa zaviazali k vyššej regulácii.

„Geniálnosť tohto prístupu je v tom, že videá sa dajú stiahnuť priamo z Telegramu a vymaže sa tým stopa, ktorú sa výskumníci snažia sledovať,“ povedala Patricia Baileyová, analytička Nisos pre spravodajstvo.

Dosiaľ bolo takýmto spôsobom zdieľaných viac ako 8-tisíc videí. V niektorých z nich možno vidieť svedectvá údajných obetí ukrajinského bombardovania a správy o podpore ruských jednotiek od ľudí žijúcich na Ukrajine. Na videách je občas vidieť aj zelené logo RT – ruského štátneho média.

Stanovisko k problematike vydala aj sociálna sieť Telegram. Vo svojom vyjadrení dodáva, že spoločnosť vyvíja snahy „prelomiť informačnú blokádu okolo udalostí na Ukrajine“.

Twitter zahltený zavádzajúcim obsahom Kremľa 

Jednou zo spomínaných sociálnych sietí, ktorá bojuje s prílivom ruských dezinformácií zdieľaných cez Telegram, je aj Twitter. Na Twitter však môžu byť videá zdieľané aj bez akéhokoľvek označenia, ktoré by používateľov vopred upozornilo, ak je obsah publikovaný ruskými štátnymi médiami.

Z analýzy spoločnosti Nisos vyplýva, že z takmer troch stoviek profilov na Twitteri zdieľaných sociálnou sieťou Telegram takmer polovica zverejňovala príspevky v rovnakom formáte. Takýto jav je podľa spoločnosti znakom koordinovaného dezinformačného úsilia.

Okrem toho štvrtina zo všetkých analyzovaných účtov vykazovalaznaky podobné robotom“. Vedci však dodávajú, že niektorí používatelia mohli videá zdieľať nezávisle. Aktivita šírenia dezinformácií mohla teda prichádzať aj od účtov bežných používateľov.

Twitter vo svojom vyjadrení uviedol, že obsah, ktorý je schopný identifikovať, označuje ako pochádzajúci zo štátnych alebo štátom podporovaných médií. Obsah pochádzajúci z takýchto účtov podľa vyjadrenia Twitter nebude odporúčaný a rozširovaný.

Hlavným cieľom ruskej propagandy je v tomto prípade preformulovať príbeh o vojne na Ukrajine, pričom videá z tohto kanála predsúvajú používateľom vývoj vojny z odlišných uhlov a tvrdia, že ruská armáda veľkoryso zachraňuje ukrajinskú populáciu ovládanú skorumpovanou vládou a nacistickými militantmi, napísal Nisos vo svojej správe.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/