Štátne médiá a prokremeľské zdroje – pomocná ruka, keď sa Rusom nedarí

Rusi ustúpili z Chersonu, do Poľska dopadla raketa a zabila dvoch ľudí. Ako o udalostiach informovali ruské médiá a prokremeľské zdroje?

V polovici novembra Ukrajinu zahltili ruské raketové útoky zasahujúce kľúčovú energetickú a civilnú infraštruktúru v Kyjeve a ďalších ukrajinských mestách. Išlo o najväčšiu vlnu ruských raketových útokov na Ukrajinu za posledný mesiac.

Explózia v poľskej dedinke Przewodów

Súčasťou raketových útokov bol aj incident z poľskej dedinky Przewodów, kde následkom výbuchu rakety došlo k usmrteniu dvoch Poliakov. Predbežné výsledky vyšetrovania naznačili, že explózia bola spôsobená pravdepodobne ukrajinskou protivzdušnou obranou.

Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO, sa vyjadril, že „toto nie je chyba Ukrajiny“. Ďalej dodal, že „plnú zodpovednosť nesie Rusko tým, že naďalej vedie nelegálnu vojnu proti Ukrajine“.

Ruská dezinformačná mašinéria na pokračovanie vyšetrovania nečakala a publikum zahltila skreslenými informáciami. Nejde pritom o žiaden nový model, ruské štátne médiá takto postupovali napríklad pri informovaní o výbuchu na plynovodoch Nord Stream.

Dezinformácie šírené prokremeľskými zdrojmi

V súvislosti s výbuchom v Poľsku ruské dezinformačné naratívy tvrdili napríklad to, že išlo o provokáciu, ktorej cieľom mala byť eskalácia konfliktu. Niektoré hovorili o úmyselnej provokácii z ukrajinskej strany, iné za incidentom videli aktérov ako je NATO, USA či Veľká Británia.

Súčasťou virálnych naratívov boli aj argumenty, že mohlo ísť o snahu zvyšovať napätie pred summitom skupiny G20. Ďalšie naratívy obsahovali tvrdenie, že výbuch mali na svedomí Poliaci a v extrémnom prípade, že Poľsko týmto spôsobom vyhlásilo Rusku vojnu.

Menej často sa vyskytoval aj naratív o tom, že Západ usiluje prostredníctvom incidentu o zatiahnutie sveta do tretej svetovej vojny. Opäť tak išlo o rozdúchavanie strachu a prenášanie zodpovednosti na Západ či NATO, ktoré malo zároveň svoje členské štáty ohrozovať a zlyhávať v ich ochrane.

V kontexte výbuchu rakety v Przewodówe sa okrem týchto naratívov objavili aj falošné tvrdenia o tom, že nemuselo ísť o raketu. Niektoré proruské zdroje popisovali udalosť ako výbuch drona alebo explóziu traktora – pravdepodobne na základe prítomnosti traktora na fotografiách, ktoré sa objavili krátko po incidente.

Ako bol interpretovaný ústup z Chersonu

V piatok 11. novembra dosiahli Ukrajinci veľké víťazstvo. Rusi ustúpili na východ, ukrajinská armáda vybojovala mesto Cherson. Pre Kyjev dôležitá výhra, pre Putina jeden z najväčších neúspechov od začiatku invázie.

Ukrajinské ozbrojené sily vstúpili do mesta a jej príslušníci boli oslavovaní ako hrdinovia. Prokremeľské médiá sa snažili zachrániť nepriaznivú situáciu a minimalizovať vplyv týchto udalostí na vnímanie vojny ruskou populáciou.

Preto informovali o údajne minimálnom dopade ústupu. Snažili sa ho interpretovať ako presunutie vojska či strategický ústup, ktorý vojsku umožní presunúť sa na výhodnejšie pozície.

Sme svedkami toho, že bez ohľadu na to, ako sa udalosti vo vojne menia a vyvíjajú, ešte nenastala situácia, s ktorou by sa prokremeľsky orientované médiá nevedeli popasovať tak, aby sa informácia nevyvinula v prospech Ruska.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/