Stalinov duch v Rusku ožíva, pokračujú aj represie

30. október je v Rusku dňom pamiatky obetí politických represií, ktoré mal na svedomí najmä Stalin. Každý rok sa 29. októbra pred bývalou centrálou KGB zídu ľudia, ktorí si chcú uctiť obete Stalinových čistiek z 30. rokoch 20. storočia. Akciu zastrešuje Memorial, mimovládna organizácia, ktorá v posledných rokoch padla do nemilosti Moskvy.

Kremeľ už dlhšiu dobu označuje za zahraničných agentov viaceré skupiny, ktoré prijali podporu zo zahraničia. V roku 2016 tak ruské ministerstvo spravodlivosti spravilo aj v prípade mimovládnej organizácie Memorial.

Zahraniční agenti a iné obvinenia 

Vo svete rezonoval prípad archeológa a historika Jurija Dmitrieva, ktorý sa dlhodobo venoval téme gulagov. Aj v spolupráci s Memorialom zozbieral tisícky mien ľudí, ktorí v nich zahynuli. Dmitrieva obvinili z detskej pornografie a sexuálneho obťažovania jeho adoptívnej dcéry. 

Vedecké expertízy a slová svedkov, ktoré jednoznačne dokazovali jeho nevinu, neboli vzaté do úvahy a bol odsúdený na 13 rokov väzenia. Proti jeho odsúdeniu sa ohradila aj Európska únia. 

Nebol to prvý prípad, kedy bol do väzby vzatý člen Memorialu. V roku 2018 si riaditeľ čečenskej pobočky organizácie Oyub Titiev odsedel 17 mesiacov za falošné obvinenia z prechovávania drog vo veľkom rozsahu. 

Chvíľu potom sa kancelárie Memorialu v Groznom a Machačkale stali terčom podpaľačstva s cieľom zastaviť fungovanie organizácie. V rokoch 2019 až 2020 udelili súdy viac ako 20 pokút rôznym pobočkám za to, že vo svojich publikáciách neuviedli označenie „zahraničný agent“.

Stalinova hviezda stúpa

Stalinova popularita medzi Rusmi stúpa. Dotazník z mája 2021 ukázal, že až pre 56% opýtaných predstavoval Stalin veľkolepého lídra – až dvakrát viac ako v roku 2016.

Pamätníci Stalinovej éry pomaly vymierajú. Namiesto ich rozprávania o absurdných obvineniach, predpripravených procesoch či mučení v pracovných táboroch ľudia pozerajú prikrášlené filmy a navštevujú obrovské exhibície, ukazujúce bývalého lídra Sovietskeho zväzu ako silného víťaza zabezpečujúceho mier a stabilitu.

„Moja história 1914-1945“ 

V roku 2015 sa v prestížnej výstavnej hale, Manéži, stojacej hneď vedľa Kremľa, otvorila exhibícia nesúca názov „Moja história – Od veľkého prevratu k veľkému víťazstvu (1914-1945)“. 

Na stenách bol vyobrazený Stalin s deťmi, Stalin na novom letisku, Stalin vystupujúci pred stranou, Stalin utišujúci zomierajúceho Maxima Gorkého. Dominantné boli ako jeho citáty, tak aj chvála jeho vedenia.

História gulagov, úzko spätých so Stalinovou érou, bola premietnutá len v jednom rohu, mimo pozornosti návštevníkov. Vo videorozhovore natočenom po exhibícii sa mladí Rusi paradoxne vyjadrili, že už pochopili históriu. 

Schvaľovali pakt Ribbentrop-Molotov, hovoriac, že aj iné krajiny mali s nacistickým Nemeckom dohodu o neútočení. Slová nápadne pripomínajú tvrdenie Vladimíra Putina z roku 2020. Okrem toho, Putin vtedy obvinil Poľsko z rozpútania druhej svetovej vojny.

Nostalgia po komunistoch 

Traja zo štyroch Rusov si myslia, že sovietska éra bola najlepším obdobím v dejinách Ruska. Ľuďom sa s touto etapou spája hlavne stabilita a rovnoprávnosť. Vďaka spomienkovému optimizmu majú ľudia tendenciu vnímať tieto vlastnosti pozitívnejšie ako tomu bolo v skutočnosti.

Je dôležité nezabúdať na históriu, tak isto ako je dôležité nepodľahnúť falošnej interpretácii dejín. Tá je veľakrát podsúvaná, aj cez zasahovanie do aktivít organizácií ako Memorial, politickými predstaviteľmi v duchu renesancie ruského nacionalizmu, o ktorú sa posledné roky snaží Moskva.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/