Sexuálne násilie ako zbraň ruských vojakov. Zelenská na summite v Londýne vyzývala svetových lídrov na globálnu odpoveď

Prvá dáma Ukrajiny hovorí o ďalšej vojnovej zbrani v arzenáli ruských okupantov, ktorou je sexuálne násilie. Zelenská volá po vyvodení zodpovednosti za ponižovanie a sexuálne zločiny.

Olena Zelenská, prvá dáma Ukrajiny, sa koncom novembra zúčastnila konferencie o predchádzaní sexuálnemu násiliu v ozbrojených konfliktoch, ktorý sa konal v Londýne. Na summite sa zišlo približne 70 svetových lídrov.

Vo svojom prejave Zelenská uviedla, že kyjevská prokuratúra vyšetruje viac ako sto možných zločinov ruských vojakov. Svetových lídrov vyzvala na globálnu odpoveď a odsúdenie sexuálnych praktík, ktoré sa stali súčasťou stratégie ruskej armády.

Oznámené prípady môžu byť iba malou časťou reálneho stavu

Zelenská podotkla, že vyšetrované prípady sú iba malým zlomkom a skutočné čísla obetí sú s vysokou pravdepodobnosťou mnohonásobne vyššie: „Sexuálne násilie je najkrutejší spôsob, ako si dokazovať svoju nadvládu. Navyše pre obete tohto druhu násilia je ťažké o tom hovoriť.“

Vysvetlila, že strach a obavy pred ďalším násilím prevládajú nad morálnou potrebou svedčiť. „Najmladšia obeť znásilnení mala iba 4 roky a najstaršou obeťou bola 85 ročná žena,“ zdôraznila prvá dáma.

Smutnou správou je aj fakt, že ruskí vojaci sa k takýmto zločinom priamo hlásia. Zelenská spomenula nahrávky telefonátov vojakov ruskej armády so svojimi príbuznými, v ktorých sa otvorene rozprávajú o znásilňovaní.

„Na to musí existovať globálna odpoveď. Bohužiaľ, takéto vojnové zločiny budú vo svete pokračovať, pokiaľ si budú vojaci myslieť, že tak môžu konať bez akéhokoľvek trestu,“ varovala. Zdôraznila tiež, že práve tieto ruské činy musíme uznať ako skutočné akty vojnových zločinov.

Zelenská prirovnala útoky na Ukrajine k dianiu počas druhej svetovej vojny

V utorok 29.11. Olena Zelenská vystúpila v dolnej snemovni britského parlamentu a poďakovala sa za doterajšiu podporu kráľovstva v prebiehajúcej vojne. Okrem toho prehovorila k poslancom spôsobom, ktorý zarezonoval. Ruské bombardovanie ukrajinských miest totiž prirovnala k bombovým útokom nacistického Nemecka na Spojené kráľovstvo počas druhej svetovej vojny.

„Vaše ostrovy prežili nálety, ktoré boli totožné s tými, ktoré Rusko teraz používa, aby nás zrazilo na kolená. Každý deň počujeme sirény rovnaké ako tie, ktoré počuli predošlé britské generácie. Vy ste sa nevzdali, a ani my sa nevzdáme. Ale víťazstvo nie je to jediné, čo potrebujeme. Potrebujeme spravodlivosť,“ apelovala Zelenská.

„Vyzývam vás, poslanci parlamentu, aby ste nám pomohli čo najviac zjednotiť globálnu komunitu. Spojme svet pri podpore vytvorenia špeciálneho tribunálu pre ruské zločiny proti Ukrajine,“ dodala.

Prvou krajinou, ktorá podporila vytvorenie špeciálnych tribunálov, je Francúzsko. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že o návrhu rokuje aj s ďalšími európskymi partnermi. Tento krok ale značí, že západné krajiny postupne upúšťajú od myšlienky, že by zmysluplné rokovania s Ruskom boli ešte možné.

Británia vo vojnovom konflikte dlhodobo stojí na strane Ukrajiny. Nový premiér Spojeného kráľovstva Rishi Sunak začiatkom mesiaca navštívil Kyjev a ubezpečil Ukrajincov, že jeho štát bude vojnou zmietanú Ukrajinu aj naďalej podporovať. Minister zahraničia James Cleverly po minulotýždňovej návšteve Kyjeva vyjadril podporu obetiam sexuálneho násilia ruských vojakov.

Ukrajina už spustila podporný program, ktorý má pomáhať obetiam vojny. Prvá dáma Ukrajiny to označila za „prvý krok k vyšetrovaniu a trestnému stíhaniu“. Objasnila tiež, že podobné iniciatívy sa ukrajinská vláda snaží pretlačiť aj mimo svojho územia – napríklad v Nemecku či v Českej republike.

Masové hroby a umučené telá ako znak odchodu ruských okupantov

Prvá dáma Ukrajiny tiež poukázala na rôzne mučiace komory, ktoré ukrajinské sily nachádzajú po oslobodení niektorých regiónov. Len minulý mesiac boli neďaleko mesta Cherson objavené telá 63 osôb, ktoré mali viditeľné známky mučenia.

Napriek tomu ruská strana opakovane popiera akúkoľvek spojitosť s týmito prípadmi. Prezident Vladimir Putin, naopak, obviňuje Ukrajinu z páchania vojnových zločinov na ruských vojakoch.

V rovnakom čase ako manželka ukrajinského prezidenta navštívila Londýn, obyvatelia malej obce Pravdyne neďaleko Chersonu spolu s policajnými príslušníkmi objavili ďalší spoločný hrob šiestich ľudí. Kostiantyn Podoliak, vyšetrujúci prokurátor, potvrdil, že išlo o telá Ukrajincov.

Jeden z obyvateľov dedinky Pravdyne pán Sikoza porozprával o výbuchu v dome suseda, kde títo ľudia zahynuli. Sikoza priznal, že ruských okupantov prosil, aby mohol mŕtvych aspoň dôstojne pochovať. Nedovolili mu to.

Hoci po ôsmich mesiacoch ťažkých bojov ukrajinská armáda Cherson a okolité dediny oslobodila, Rusi naďalej pokračujú s bombardovaním a zabíjaním civilistov. Len za posledný týždeň zomrelo na Ukrajine viac ako dvanásť ľudí.

Ukrajinské úrady tvrdia, že Rusi sa naďalej skrývajú v tesnej blízkosti a strieľajú na ľudí, ktorí si naberajú vodu z rieky. Okrem toho ruskí vojaci pri odchode z oblasti vyhodili do vzduchu elektrárne, odpojili oblasť od prívodu elektriny aj tečúcej vody, obmedzili zdroje tepla a zrušili telefónne spojenie, čím výrazne skomplikovali bežný život obyvateľov, ktorí sa rozhodli zostať vo svojich domovoch.

Z dediny, v ktorej pred vojnou bývalo 1 222 obyvateľov zostala len pustá oblasť s opustenými domami. Podobné nálezy sa však v oslobodených oblastiach opakujú pravidelne.

Neslávne známe sa stalo najmä mestečko Buča, odkiaľ sa v apríli stiahli ruské vojská a následne úrady informovali o stovkách popravených civilistov. Ďalšie podobné svedectvá pochádzajú z miest Izium a Lyman na východe Ukrajiny.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/