Ruské dezinformačné médium RT: BBC ohrozuje deti informáciami o transgender ľuďoch

Viaceré prokremeľské informačné prúdy v posledných rokoch pripodobňujú Európu k Rímskej ríši pred jej rozpadom. Vidia ju ako ohnisko úpadku, dekadencie a nemorálnosti. Do tohto naratívu zapadá aj nový článok internetového portálu dezinformačného médiá RT o transgender propagande na britskej stanici BBC.

Obrázok: Flickr.

Zo strany ruského provládneho média RT (predtým Russia Today) sa valí kritika na BBC. Zdrojom rozhorčenia autorky článku bolo usporiadanie tzv. Drag Day na britskej stanici BBC Radio 1, čo stanica ohlásila na svojom Twitteri.

O čo išlo a kto je to drag queen?

Drag Day spočíval v tom, že sa 21. augusta okrem štandardných moderátorov na vysielaní podieľali aj štyri vybrané drag queens. 

Autorka článku na RT túto udalosť kritizuje, nakoľko prítomnosť takýchto osôb vo vysielaní podľa nej môže rozporuplne vplývať na deti, ktoré rádio počúvajú. Deti podľa nej môžu byť zmätené, či ide o „divadlo“ alebo o vyjadrenie skutočnej identity týchto ľudí.

Drag queen je muž, ktorý sa prezlieka za ženu. Ženskosť je v takomto podaní často dokreslovaná extravagantnými účesmi či veľmi silným líčením. Prezliekanie sa mužov za ženy má korene už v antike, kedy mohli v predstaveniach hrať iba mužskí herci. 

Rozmach nastal v 19. storočí najmä v anglofónnych krajinách. Ide o formu umenia, ktorá je dôležitou súčasťou niektorých subkultúr v jednotlivých spoločnostiach. Zväčša nemá sexuálny podtón. Pojem drag queen je často zle chápaný, a preto bývajú títo ľudia terčom nenávistných prejavov. 

BBC viacnásobným terčom kritiky

Ešte v roku 2019 sa BBC stalo terčom kritiky kvôli náučnému videu pre deti vo veku od 9 do 12 rokov. Hovorilo sa v ňom totiž o tom, že existuje viac ako 100 genderových identít. Toto video bolo začiatkom tohto roka stiahnuté na popud rodičov, ktorí sa obávali, že takéto „vymyslené nezmysly“ by mladých ľudí len zbytočne miatli.

RT však naďalej kritizuje videá od BBC zamerané na transgender tematiku. Upozorňuje napríklad na dokument Transitioning Teens, ktorý sa začiatkom augusta objavil na stránke stanice BBC 3.

RT vidí problém v tom, že BBC 3, tak ako BBC 1, je stanica zameraná na mladšie obecenstvo a opäť sa obáva, že to môže mať na maloletých negatívny vplyv. Primárnym dôvodom má byť to, že sa v dokumente objavujú mladí ľudia, ktorí hovoria o komunite transgender tínedžerov a ich problémoch. 

Podľa RT môže toto vyvolať pocit súnaležitosti u divákov a môže ich to priviesť ku kupovaniu a užívaniu hormónov a iných medikamentov. 

Autorka článku kritizuje fakt, že Transitioning Teens sa viac zameriava na lieky a operácie, než na psychologickú a psychiatrickú pomoc pre týchto ľudí.

Dieťa ako obeť transgender ideológie?

Záver článku je venovaný ďalšiemu videu, ktoré BBC publikovalo na svojom kanáli na YouTube. Video hovorí o 7-ročnom dieťati, ktoré sa narodilo ako chlapec, no cítilo sa byť dievčaťom.

Mnohí toto video odsúdili ako propagáciu niečoho nenormálneho, či ako oslavovanie vážnej psychickej choroby. 

Podľa RT je BBC vo svojej transgender kampani konzistentné, no je na omyle. Autorka apeluje na morálku svojimi záverečnými slovami o tom, že ženy by nemali byť parodované, tak ako to podľa nej robia drag queens, a deti by nemali byť považované za transgender osoby.

Je západná spoločnosť na pokraji kolapsu?

Podľa médií verných Kremľu sa EÚ, USA a NATO blížia k rozpadu. Informujú o tom už niekoľko rokov. 

Podľa portálu EUvsDisinfo je nevyhnutný kolaps Západu, často spájaný s úpadkom hodnôt, jedným z piatich najpoužívanejších naratívov ruskej vlády v rámci dezinformačných kampaní.

Tento štýl však nie je výsadou len ruských médií, prebrali ho aj u nás činné prorusky ladené osobnosti. Zrejme najviditeľnejším je poslanec NR SR Ľuboš Blaha, ktorý pravidelne komentuje rôzne spoločenské udalosti na svojom Facebooku.


Súvisiace: Debata o právach LGBTI+ komunity sa stala zbraňou na rozdelenie Európy. Klamlivé tvrdenia prispievajú k nárastu homofóbie


Viktor Orbán vs. Európska únia

Rétorikou zameranou proti dekadencii a diktatúre EÚ sa počas tohto roka prezentoval aj predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. 

Zatiaľ čo minulý rok bolo Maďarsko nechvalne známe najmä pre blokovanie európskeho rozpočtu, v marci tohto roka Orbán kritizoval EÚ za to, že nepomáhala členským štátom počas pandemickej krízy.

Vzťahy Budapešti a Bruselu sa ešte vyostrili po tom, ako maďarský parlament prijal zákon, ktorý zakazuje „propagáciu homosexuality“ v materiáloch určených osobám mladším ako 18 rokov. 
Tento zákon vyvolal kritiku zo strany inštitúcií EÚ alebo holandského predsedu vlády. Orbán kontroval vyjadrením na adresu EÚ, v ktorom ju kritizoval za správanie podobné kolonialistom.

Absolvoval bakalársky stupeň štúdia v odbore európske štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne. Zaujíma sa o politickú situáciu na západnom Balkáne a vo východnej Európe, a tiež o modernú históriu európskych štátov. Kontakt: matus.bucko@infosecurity.sk