Ruská propaganda v akcii: útok na Dnipro mali vykonať „nešikovní Ukrajinci“

Ruské médiá sa snažia preniesť zodpovednosť za útok na Dnipro zo 14. januára na Ukrajincov, ktorí mali svojou neprofesionalitou zaviniť zostrelenie rakety na obytnú budovu. Pozornosť domáceho publika je naďalej odkláňaná prostredníctvom dezinformácií.

S blížiacim sa výročím ruskej agresie voči Ukrajine ruské médiá naďalej posilňujú propagandu a šíria klamlivé naratívy s cieľom ospravedlňovať konanie Kremľa. Klamstvá sa objavili aj v spravodajstve vysielanom po ruských útokoch na Dnipro a niekoľko ďalších ukrajinských miest medzi 14. až 16. januárom 2023.

V médiách usilujúcich o znásobenie dosahu propagandistických naratívov sa šírili falošné správy o tom, že za bombovými útokmi mohli stáť samotní Ukrajinci. Tí mali údajne zostreli ruskú raketu protivzdušnou obranou. Opakované boli heslá o ukrajinských fašistoch v Kyjeve a priestor dostali aj klamstvá o údajnom útlaku pravoslávneho obyvateľstva na Ukrajine.

Odklon pozornosti od civilných obetí

Po útokoch zo 14. januára, ktoré zasiahli obytné budovy a mali za následok doposiaľ 45 civilných obetí na životoch, odvysielala ruská televízia Prvý Kanál zavádzajúcu reportáž. V nej moderátor označil za vinníka Ukrajincov. Tí podľa neho „majú vo zvyku strieľať na ukrajinské územie, alebo sú neprofesionálni. Nepriamo narážal na raketu, ktorá spadla 15. novembra 2022 na poľské územie.

Reportáž sprevádzali zábery dopravnej situácie z Dnipra a následne staršie zábery (z 26. februára 2022). Tie mali pravdepodobne slúžiť na odvedenie pozornosti. Celkovo bol téme venovaný výnimočne krátky časový úsek – z 19-minútového spravodajstva tvorilo informovanie o útoku iba 12 sekúnd.

V ďalšej časti spravodajstva sa objavili zábery z dobývania baní Soledar, vyjadrenie guvernéra samozvanej Doneckej republiky Denisa Pušilina o „neonacistoch“ v Kyjeve, reportáž o údajne zlom stave západnej bojovej techniky a nepodložené správy o jadrových plánoch USA na zničenie Ruska.

Podľa portálu EUvsDisinfo išlo o príklad manipulácie so zábermi a neprofesionálneho spravodajstva. Portál tiež upozorňuje na to, že ruské propagandistické médium venovalo málo času reportovaniu o útoku, ktorý bol podľa neho výsledkom nedokonalej ukrajinskej protivzdušnej obrany. Podľa EUvsDisinfo bolo možné očakávať, že pre účely prenášania viny na Ukrajinu budú ruskí propagandisti z udalosti robiť väčší príbeh.

Terčom dezinformácií je stále Západ

Jedným z dôvodov takéhoto informovania o téme by podľa EUvsDisinfo mohlo byť úsilie znížiť západnú podporu Ukrajine. Obsahom posolstva je totiž naznačenie, že na vojenskú podporu zareaguje Rusko jadrovými zbraňami, alebo Ukrajinci kvôli svojej nešikovnosti zbrane použijú proti vlastnému ľudu.

Ruská propaganda naďalej pracuje aj s naratívom, že Západ zneužíva vojnu na Ukrajine, aby zničil Rusko. Súčasťou tohto naratívu je klamlivé tvrdenie, že USA a NATO nútia Ukrajinu, aby bojovala proti Rusku za ich záujmy. Preto majú Ukrajinu diplomaticky a vojensky podporovať, aby v konflikte zotrvala.

Negatívny obraz Západu dotvárajú správy o jadrovom arzenáli, ktorý majú USA údajne na boj proti Rusku. Naratív bol nedávno posilnený tvrdením, že USA plánovali počas Studenej vojny zhodiť 300 atómových bômb na Sovietsky zväz. O odvrátenie udalosti sa malo zaslúžiť iba vybudovanie vlastného jadrového potenciálu ZSSR.

Rusko ako „ochranca kresťanských hodnôt“

Medzi dezinformačnými správami sa nedávno objavilo aj niekoľko zameraných na údajné utláčanie pravoslávneho obyvateľstva na Ukrajine. Budovaniu takéhoto obrazu mali dopomôcť falošné zábery horiaceho chrámu vydávaného za pravoslávny chrám vo Volynskej oblasti na Ukrajine. V skutočnosti išlo o zneužité zábery z požiaru v Dnepropetrovskej oblasti z decembra 2021.

Motív údajne ohrozených pravoslávnych kresťanov na Ukrajine sa objavil aj v kontexte vyhlásenia jednostranného prímeria počas pravoslávnych Vianoc. Ruský prezident Vladimir Putin sa totiž odvolával na výzvu hlavy ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchu Kirilla. Ten totiž žiadal o prerušenie bojov na oboch stranách medzištátneho konfliktu.

Kremeľ sa snažil prímerie využiť na budovanie imidžu ochrancu kresťanských hodnôt, a naopak, Ukrajinu chcel vykresliť ako porušovateľa práva veriacich na oslavu sviatkov, keďže bolo možné predpokladať, že boje budú pokračovať aj počas prímeria.

Ochrana kresťanských pravoslávnych hodnôt je v ruskej propagande v súlade s toxickým naratívom o tom, že ukrajinská vláda usiluje o vyhladenie pravoslávnej viery. Má pritom ísť o správanie založené na neonacistickom základe a v spolupráci s USA, ktoré majú budovať „ríšsku cirkev“ podľa vzoru Adolfa Hitlera.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala politológiu na Katedre politológie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde získala titul PhD. Zároveň je výskumníčkou pre Adapt Institute. Pôsobila ako editorka obsahu v rámci newsletteru o dezinformáciách Digital Infospace Security Initiative a ako analytička pre Strategic Policy Institute. Absolvovala krátkodobú stáž v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky. Kontakt: michaela.ruzickova@infosecurity.sk