Nová bezplatná aplikácia Threads bola spustená 5. júla, a to v 100 krajinách po celom svete. Okamžite si získala značný počet používateľov – už počas prvých pár dní prekročila hranicu 100 miliónov prihlásených. Tým sa pravdepodobne stala doteraz najrýchlejšie sťahovanou samostatnou aplikáciou.
Problémy s implementáciou pravidiel zneužívajú extrémisti
Podľa výskumníckej organizácie Media Matters má Instagram, spolu s inými sociálnymi sieťami, problémy s moderáciou nenávistných prejavov a dezinformácií. V minulosti čelil Instagram kritike napríklad za nedostatočnú reguláciu účtov šíriacich rasistické komentáre či dezinformácie súvisiace s ochorením Covid-19.
Do 24 hodín po spustení Threads sa na platformu prihlásili predstavitelia krajnej pravice vrátane amerického nacionalistu Richarda Spencera. Krajne pravicový politický komentátor Nicholas Fuentes, ktorý tvrdí, že má zakázaný prístup na platformy spoločnosti Meta, 6. júla v živom vysielaní oznámil: „Včera večer som sa na ňu zaregistroval. Vytvoril som si falošný Instagram. Dostal som sa na falošný Thread.“ Z týchto príkladov vyplýva, že sa na novej platforme dajú ľahko obísť pravidlá.
Extrémisti si zároveň kladú otázku, či na novej platforme existuje sloboda prejavu, a zároveň sa pýtajú, či ich Meta nebude „cenzurovať“. Tvrdenie o cenzúre pravicové médiá a osobnosti pritom často používajú ako protiargument proti regulácii obsahu na sociálnych sieťach. Niektorí predstavitelia krajnej pravice dokonca napísali, že chcú, aby im medzi prvými zablokovali účet.
Podobný problém mala aj platforma Twitter, ktorá krátko po akvizícii Elonom Muskom zaznamenala zvýšené využívanie rasistických a iných nenávistných termínov. Keďže aj spoločnosť Meta pravidelne zlyháva pri regulácii svojich platforiem, je otázne, ako sa bude vyvíjať jej nová sociálna sieť.
Threads má byť príkladom láskavosti a priateľského prostredia
Mark Zuckerberg, majiteľ spoločnosti Meta, povedal, že chce, aby sa „láskavosť“ stala hlavnou črtou novej aplikácie. Týmto prehlásením poukázal na obavy, že konkurenčná platforma Twitter, ktorá má viac ako 250 miliónov používateľov, sa pre niektorých stala príliš negatívnou. „To je jeden z dôvodov, prečo Twitter nikdy neuspel tak, ako by podľa mňa mal, a my to chceme urobiť inak,“ dodal šéf spoločnosti Meta.
„Cieľom je vytvoriť otvorený a priateľský verejný priestor na rozhovory. Myslím si, že je to možné a v konečnom dôsledku to bude kľúčom k úspechu,“ napísal Zuckerberg na svojom účte na novej sieti Threads.
Threads je prepojená so službou Instagram, pričom jej noví používatelia musia mať vytvorený účet na spomenutej platforme, aby sa mohli prihlásiť. Na Threads sa preto vzťahujú rovnaké podmienky a pravidlá používania, ktorými sa riadi Instagram.
Podľa týchto pravidiel nie je dovolená „podpora alebo schvaľovanie terorizmu, organizovaného zločinu alebo nenávistných skupín“. Pravidlá tiež sľubujú „odstránenie obsahu, ktorý obsahuje vyhrážky násilím alebo nenávistné prejavy“, a „obsahu, ktorý sa zameriava na súkromné osoby s cieľom ich ponížiť alebo zahanbiť“.
Ciele platformy sú v tomto zmysle relevantné a veľmi potrebné. Vzhľadom k problémom, ktoré sa však objavili bezprostredne po spustení aplikácie, je možné o pochybovať o motivácii alebo nástrojoch, ktoré má spoločnosť Meta v rukách pre odstraňovanie nenávisti či dezinformácií zo svojich sociálnych sietí.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/