Mémy (meme) sú jednotky kultúrneho významu (obrázok, text alebo zvukový úryvok), ktoré sa vyvíjajú a virálne šíria prostredníctvom kopírovania alebo mixovania s inými vizuálnymi jednotkami.
Vytváranie a zdieľanie mémov môže vytvoriť pocit kolektívnej spolupatričnosti medzi tými, ktorí sa tohto procesu zúčastňujú. Výskumníci Inštitútu pre strategický dialóg (ISD) zistili, že tieto aktivity prispievajú k pocitu začlenenia sa do skupiny, ktorou môže byť aj krajná pravica.
Zjednodušene ide o spolupatričnosť členov krajne pravicových platforiem, ktoré v ľuďoch vytvára pocit spolupatričnosti a komunity. Tieto navodené pocity začlenenia sú dôležité pri podpore extrémistického zmýšľania a majú obzvlášť významný vplyv v prípadoch radikalizácie, ktorá môže viesť až k teroristickým činom.
Prepojenie extrémizmu a popkultúry
Výskum Centra pre výskum a evidenciu bezpečnostných hrozieb (ICSR) preukázal, že extrémne pravicové mémy môžu mať vplyv na radikalizáciu, ktorá môže viesť k násiliu. Dlhodobé vystavenie sa bagatelizovaniu násilných, nenávistných alebo rasistických názorov môže spôsobiť, že ľudia normalizujú takýto obsah a postupne sa stanú tolerantnejšími voči extrémistickým ideológiám.
Takéto mémy spájajú popkultúru, jednoduchý humor aj neonacistické narážky. Vizuálna stránka týchto obrázkov je pestrá a zábavná, čím výrazne vyčnieva zo štandardného krajne pravicového vizuálneho prejavu.
Dokonca aj každodenné obrázky spojené s popkultúrou, ktoré nemusia nevyhnutne pôsobiť ako otvorene politické, môžu komunikovať politické témy. Vizuálne komponenty sa stali stredobodom každodennej komunikácie, nakoľko sa spoločnosť kontinuálne presúva do digitálneho sveta.
Emoji, GIFy, fotografie a príbehy dostupné na rôznych sociálnych sieťach sa teraz okrem sebavyjadrenia a zábavy využívajú aj na politickú mobilizáciu.
Prepojenie mémov so súčasnou popkultúrou apeluje najmä na mladšiu generáciu, ktorá má k digitálnemu svetu bližšie. Títo užívatelia sú spočiatku vtiahnutí do vizuálnej kultúry a postupne sa stávajú tolerantnejšími k radikálnym a extrémistickým názorom.
Keďže ľudský mozog analyzuje obrázky rýchlejšie ako texty, vizuálne médiá majú v dnešnom svete neustále sa zmenšujúceho rozsahu pozornosti prevažujúcu výhodu.
Odľahčenie tónu extrémistických naratívov
Vizuálne znaky tiež môžu byť nejednoznačné a viac významovo otvorené v porovnaní s textami. To znamená, že meme obrázky komunikujú skôr prostredníctvom asociácií než explicitných tvrdení.
To je výhodné pre extrémnu pravicu, ktorá často využíva rétoriku hraničiacu s otvoreným extrémizmom. A tak, keď sa veci začnú vymykať kontrole, krajne pravicoví interpreti zapoja iróniu a humor, aby zakryli svoje extrémistické narážky.
Extrémistické skupiny používajú mémy na komunikovanie radikálnych a komplexných presvedčení v jednoduchšej forme. Tieto pútavé obrázky možno ľahko zdieľať online a osloviť tak viac ľudí na konvenčných platformách.
Extrémistický obsah sa tak dá zjemniť a vložiť do jednoduchých zapamätateľných obrázkov, ktoré sú dostupné širokému publiku. Krajne pravicové skupiny rozpoznali potenciál politizácie týchto obrázkov v dobe, keď sa mémy stali univerzálnym komunikačným prostriedkom.
Glorifikácia krajne pravicových teroristických činov ostatnými extrémistickými podporovateľmi vedie k vlne meme obrázkov, ktoré sa šíria online platformami. Možno ich dokonca nájsť aj na Instagrame, a to prostredníctvom jednoduchého vyhľadávania určitých hashtagov.
Rýchlosť, s akou si mémy môžu získať popularitu prostredníctvom rozsiahlej internetovej distribúcie, viedla k tomu, že sa z nich stal virálny fenomén.
Extrémistické meme obrázky ako prostriedok pre šírenie nenávisti
Jednou z prvých príležitostí, pri ktorej krajná pravica využila mémy vo svoj prospech, boli americké prezidentské voľby v roku 2016. Alternatívna pravica vtedy premyslene zaplavila americký online priestor meme obrázkami s protrumpovskou tematikou.
Tento jav dostal názov „meme vojna“. Využitie mémov pritom počas prezidentskej kampane bolo považované za rozhodujúce v menení verejnej mienky v prospech Trumpa. Odvtedy sa mémy zaradili k primárnym online nástrojom krajnej pravice na nábor nových priaznivcov a komunikáciu s nimi, ako aj na šírenie propagandy.
Jeden z obľúbených formátov krajnej pravice je Pepe the Frog (Žaba Pepe). Obrázok, ktorý vznikol ako nevinná súčasť komiksu, sa dostal do rúk fanúšikov extrémistických kanálov na 4chane, 8chane a Reddite, pričom nabral antisemitské a rasistické podtóny. Takéto zobrazenie viedlo k tomu, že mém bol v roku 2016 pridaný do databázy nenávistných symbolov Ligy proti hanobeniu.
Obrázok sa stal populárnym aj po tom, ako koncom roku 2015 Donald Trump retweetol svoju karikatúru ako Pepeho pri prezidentskom rečníckom pulte v USA. Využívanie tohto meme na politické účely aj nenávistné prejavy naďalej stúpa.
V nedávnej minulosti sa udalosti ako globálna nestabilita spôsobená pandémiou Covid-19, alebo aj americké hnutie Black Lives Matter, stali zámienkou pre rozšírenie rôznych rasistických, antisemitských a sexistických konšpirácií, ktoré ovplyvnili vizuálnu kultúru pomocou meme obrázkov na alternatívnych online kanáloch.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/