Požiare na Havaji vyvolali šírenie konšpiračných teórií. Incident mal byť vopred naplánovaný elitami

Kým sa Havaj spamätáva z nedávneho nešťastia, dezinformátori na internete šíria falošné teórie, ktoré majú údajne vysvetľovať príčinu ničivého požiaru. Požiar bol podľa nich spôsobený zbraňou pripomínajúcou obrovský laser. Zbraň mali použiť tajné elity, ktoré údajne potrebujú havajskú pôdu pre svoje plány.

Nedávne požiare na Havaji na ostrove Maui si vyžiadali vyše sto obetí a približne tisíc ľudí je stále nezvestných. Plamene spôsobili aj množstvo materiálnych a ekologických škôd.

Prírodné nešťastie sledovali ľudia z celého sveta. Išlo totiž o najničivejšie požiare v havajskej histórii. Rýchlosť, akou sa plamene šírili, prekvapila aj miestne úrady. Ľudí preto prirodzene zaujíma príčina takéhoto nešťastia.

Odborníci si stále nie sú istí, čo požiar spôsobilo. Kľúčových však bolo pravdepodobne niekoľko faktorov. Prvým je klimatická zmena, ktorá spôsobuje abnormálne suchá.

Ďalšou okolnosťou pre vznik požiaru malo byť spadnuté elektrické vedenie. To spadlo v dôsledku silného vetra spôsobeného hurikánom Dora. Od vedenia sa následne chytili vysušené trávnaté porasty. Silný vietor nepomohol ani pri hasení plameňov.

Aj napriek pokusom odborníkov racionálne vysvetliť príčinu požiaru sa však našlo množstvo ľudí, ktorí za prírodnou katastrofou vidia sprisahanie. Vďaka sociálnym sieťam a internetu majú navyše možnosť podeliť sa o svoje teórie so širokým publikom z celého sveta.

Plamene mali údajne vzplanúť po použití špeciálnej zbrane

Pomerne rozšíreným sa stalo tvrdenie, že požiar na ostrove Maui nebol len nešťastnou zhodou okolností, ale premyslenou akciou. Plamene mali údajne vzplanúť po použití špeciálnej zbrane podobnej obrovskému laseru, takzvanej zbrane so smerovanou energiou (directed-energy weapon, DEW).

Dôkazom majú byť fotografie, ktoré dezinformátori zdieľajú. Tie sú však niekoľko rokov staré a vyhotovené boli pri úplne iných príležitostiach – napríklad pri výbuchu ropnej rafinérie v štáte Ohio či vzletu rakety SpaceX.

Nejde pritom o nič nové. Falošné správy o použití zbrane so smerovanou energiou sa totiž objavili aj počas požiarov v Kalifornii v rokoch 2020 a 2021.

Dezinformátori za vznik požiaru obviňujú boháčov aj tajné elity

Používateľka TikToku, ktorá vystupuje pod prezývkou Tajana Truthseeker (Tajana Hľadačka pravdy) tvrdí, že milionári a miliardári zámerne založili požiar, aby mohli na ostrove naďalej stavať domy. Podľa Tajany je jednoduchšie pozemky aj s majiteľmi zapáliť ako im za pôdu zaplatiť.

Niektoré teórie ale zachádzajú ešte ďalej. Požiar údajne naplánovali tajné elity, ktoré tak chceli získať havajskú pôdu pre seba a svoje plány.

Dezinformátori sa odvolávajú na teóriu 15-minútových inteligentných miest. Ide o spojenie dvoch konceptov. Prvý, o takzvaných 15-minútových mestách sa snaží o sprístupnenie všetkých služieb svojim obyvateľom do vzdialenosti 15 minút, ktorú môžu poľahky prejsť pešo. Druhý koncept sa zameriava na využívanie nových technológií mestami, čo by malo viesť k zlepšeniu ich konkurencieschopnosti a ich zatraktívnenia pre investorov.

Na základe konšpiračných teórií má práve takéto využitie technológií, najmä umelej inteligencie, viesť ku väčšej kontrole ľudí. Na druhej strane, sprístupnenie služieb do 15-minútovej vzdialenosti je údajne spôsob, akým sa vlády snažia o obmedzenie osobnej slobody svojich obyvateľov.

Ostrov Maui by mal byť podľa šírených konšpirácií prestavaný podľa tohto vzoru. Keďže si však takýto plán žiada výrazný zásah do infraštruktúry ostrova, tajné elity sa údajne rozhodli ostrov radšej podpáliť, aby ušetrili čas prestavbou a mohli začať rovno od základov. Dôkazom má byť konferencia, ktorá sa na ostrove konala v januári.

V januári tohto roku ostrov hostil Havajskú medzinárodnú konferenciu o systémovej vede, ktorej sa zúčastnili odborníci z viac ako 60 krajín sveta. A hoci jedna časť konferencie niesla názov Inteligentné a prepojené mestá a komunity, odborníci sa nevenovali ostrovu Maui, ale Kostarike, Singapuru či svetovým metropolám.

Thayanan Phuaphanthong, koordinátorka programu konferencie, vo svojom vyhlásení pre fact-checkingovú agentúru AFP potvrdila, že konferencia sa netýkala havajského ostrova: „Naša konferencia nemá za cieľ premeniť Maui na inteligentný ostrov.“

Prečo sa po veľkých neštastiach darí konšpiračným teóriám?

Podobné konšpiračné teórie ako v prípade Havaja sa objavovali napríklad v súvislosti s požiarmi v Grécku či v Kanade.

Známy je ale aj regionálne bližší prípad požiarov v národnom parku České Švajčiarsko z minulého leta, kedy mnohí aktéri konšpirovali o existencii a pôvode ohňa. Podobnú neželanú pozornosť si vyžiadalo tornádo, ktoré sa prehnalo južnou Moravou pred dvoma rokmi. V tomto prípade sa objavovali teórie o chemtrails či technológii HAARP, ktorá má podľa dezinformátorov ovplyvňovať počasie na želanie toho, kto ju používa.

V prípade nešťastia na Havaji tak nejde o nový jav, prekvapivým je však množstvo a diverzita šírených klamstiev a teórií. Podľa mediálneho psychológa Frischlicha je pre ľudí takmer nepredstaviteľné, že príroda môže spôsobiť také škody. Konšpiračné teórie v tomto dávajú ľuďom zmysel. Radšej sa snažia nájsť ľudského vinníka, na ktorého by mohli vinu zvaliť.

Ak sa totiž nájde vinník, úrady ho potrestajú, a tým by sa malo zabrániť, aby v budúcnosti niečo podobné spáchal znova. Ak je príčinou škôd klimatická zmena, je to pre ľudí pomerne desivá predstava. Čelia totiž realite, že podobné prírodné katastrofy sa môžu v budúcnosti opakovať, pričom je oveľa ťažšie im predísť. To má za dôsledok, že ľudia odmietajú realitu prijať a môžu skĺzavať k falošným interpretáciám s jednoduchšími riešeniami.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/