Portál Meduza bol zaradený na zoznam „nežiaducich organizácií“. Kremľu nevyhovovalo informovanie o ruskej agresii na Ukrajine

Generálna prokuratúra Ruskej federácie zaradila nezávislý portál Meduza na zoznam nežiaducich organizácií. Dôvodom malo byť ohrozenie bezpečnosti Ruskej federácie. Reálne však ide o snahu Kremľa umlčať opozičné hlasy a zamedziť šíreniu faktických informácií o ruskej agresii na Ukrajine.

Generálna prokuratúra Ruskej federácie 26. januára 2023 zaradila nezávislé médium Meduza.io so sídlom v Lotyšsku na zoznam „nežiaducich organizácií“. Podľa vyjadrenia prokuratúry portál údajne „predstavuje hrozbu pre základy ústavného poriadku a bezpečnosť Ruskej federácie“.

Napriek tomu, že samotné čítanie obsahu média nie je v Rusku zakázané, rozhodnutie môže mať vážne dopady. Môže totiž dochádzať k stíhaniu jeho redaktorov, ako aj tých, ktorí budú šíriť jeho obsah (zakázané je napríklad jeho zdieľanie na sociálnych sieťach).

Rovnako môže nový štatút redaktorom zamedziť styk s ruskými občanmi pre účely rozhovorov, ale aj ohroziť financovanie celej redakcie. Rozhodnutie sa totiž vzťahuje aj na zákaz darcovských príspevkov od ruských občanov.

Portál na svojej webovej stránke odporúča ruským čitateľom, ktorí sa nachádzajú alebo sa v budúcnosti budú nachádzať na domácom území, aby vymazali akýkoľvek zdieľaný obsah z portálu na svojich sociálnych sieťach. Posudzovanie priestupku podpory média má totiž byť aj retroaktívne. Zanmená to, že aj za staré zdieľané príspevky môže ruským občanom hroziť pokuta.

Vo vyspelých demokraciách sa zväčša právna retroaktivita neuplatňuje. Princíp spätného pôsobenia právnych noriem je aj na Slovensku zakázaný.

Temný deň pre ruskú občiansku spoločnosť

Európska únia označila zaradenie portálu Meduza za zoznam „nežiaducich organizácií“ a z neho vyplývajúce dopady za „ďalší vážny politicky motivovaný útok na slobodu médií v Rusku“. Podľa EÚ toto rozhodnutie jednoznačne dokazuje, že ruským orgánom nestačí šíriť zmanipulované informácie o agresii na Ukrajine, ale chce zabrániť tomu, aby nezávislé médiá poskytovali ruskému publiku o vojne faktické informácie.

Vyhlásenie EÚ reagovalo aj na rozhodnutie Oddelenia majetku mesta Moskva vypovedať nájomné zmluvy na priestory Sacharovovho centra. Ide o múzeum zamerané na históriu zločinov Sovietskeho zväzu. Organizuje najmä výstavy s cieľom informovania o sovietskej ideológii, fungovaní gulagov, politických represiách či disidentských hnutiach.

Práve pre tieto témy, ktorých faktická komunikácia umožňuje triezvy pohľad na éru Sovietskeho zväzu a ničí tak mnohé mýty, sa mohlo Sacharovovo centrum stať pre Kremeľ nepohodlným.

Múzeum sa okrem pravidelných výstav venuje aj sprostredkovaniu informácií o živote a diele laureáta Nobelovej ceny Dr. Andreja Sacharovova, po ktorom nesie názov. Európsky parlament každoročne udeľuje Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, a to primárne organizáciám zameraným na ochranu ľudských práv a slobôd.

Keďže laureátmi tohto ocenenia boli v roku 2021 ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj a v roku 2020 kolektívne bieloruská demokratická opozícia stojaca proti Kremľom podporovanému diktátorovi Alexandrovi Lukašenkovi, nie je prekvapením, že Sacharovov odkaz je pre Kremeľ tŕňom v oku.

K rozhodnutiu vypovedať nájomné zmluvy pre Sacharovovo centrum sa EÚ vyjadrila, že „to znamená temný deň pre ruskú občiansku spoločnosť a nové dno v potláčaní práv a slobôd ruských občanov zo strany Kremľa“.

Represiám čelia aj ďalší

Okrem zákroku voči portálu Meduza sa začalo trestné stíhanie proti Pjotrovi Verzilovovi, zakladateľovi nezávislej stránky Mediazona a členovi opozičného zoskupenia Pussy Riot. Verzilov, ktorý z Ruska emigroval ešte v roku 2020, bol obvinený zo „šírenia nepravdivých informácií o ruskej armáde“.

Obvinenie sa týka jeho príspevkov o zverstvách ruskej armády v ukrajinskom meste Buča. Príspevky údajne vytvorili reálnu hrozbu vytvorenia falošnej mienky medzi občanmi o cieľoch a úlohách „špeciálnej vojenskej operácie“, čím poškodili záujmy Ruskej federácie. Aktuálne sa Verzilov nachádza na Ukrajine, kde natáča dokument o ruskej agresii.

Rovnakej „chyby“ ako Verzilov sa v decembri 2022 dopustil opozičný politik Iľja Jašin. Ten bol pre informovanie o masakre v Buči odsúdený na osem a pol roka v trestaneckej kolónii. Obvinenie sa týkalo série príspevkov a videí na sociálnych sieťach, v ktorých poukazoval na vraždenie a mučenie civilistov ruskými jednotkami v Buči.

Kremeľ okrem toho zasahuje proti veľkému množstvu organizácií a jednotlivcov, ktorí spochybňujú ruskú inváziu alebo podporujú protivojnové aktivity. Dlhodobo sa snaží zasahovať proti aktivistom, ktorí organizujú alebo sa zúčastňujú protivojnových protestov.

Meduza: bojíme sa, ale veríme v slobodu slova

Nezávislé médium Meduza bolo už v apríli roku 2021 zaradené na zoznam „zahraničných agentov“, ktorý zostavuje ruské ministerstvo spravodlivosti. Redaktori museli následne v každej publikácii (aj v príspevkoch na sociálnych sieťach) uvádzať informáciu o tomto novom štatúte. To však mohlo u čitateľov znižovať dôveru a odrádzať ich od finančnej podpory, na ktorú je portál odkázaný.

V prípade porušenia stanovených nariadení mohlo vtedy médium čeliť vysokej pokute alebo zablokovaniu webu na území Ruskej federácie. K zablokovaniu napokon aj došlo, a to po začiatku invázie na Ukrajinu.

Napriek tomu, že médium naďalej pokračuje v aktivite, v reakcii na svoje zaradenie do zoznamu „nežiaducich organizácií“ redakcia uviedla: „Bojíme sa. Bojíme sa o našich čitateľov a o tých, ktorí s Meduzou spolupracovali dlhé roky. Bojíme sa o svojich blízkych a priateľov. Ale veríme v to, čo robíme. Veríme v slobodu slova. A veríme v demokratické Rusko. Čím väčší bude tlak proti nám a našim hodnotám, tým tvrdšie budeme odolávať.“

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala politológiu na Katedre politológie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde získala titul PhD. Zároveň je výskumníčkou pre Adapt Institute. Pôsobila ako editorka obsahu v rámci newsletteru o dezinformáciách Digital Infospace Security Initiative a ako analytička pre Strategic Policy Institute. Absolvovala krátkodobú stáž v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky. Kontakt: michaela.duboczi@adaptinstitute.org