Poľský katolícky duchovní. Pálenie kníh a symbolov iných náboženstiev

36

Radikálne prúdy z radov cirkvi sú veľmi často a otvorene deklarovanými spojencami zástupcov spiatočníckych, antisystémových hnutí a deziformačnej scény.

Katolícky kňazi z Poľska nahrali 31. marca na Facebook fotografie prípravy a následne pálenia predmetov ktoré považujú za svätokrádežné. Boli medzi nimi symboly hinduizmu a aspoň jedného iného, kmeňového náboženstva, knihy Harryho Pottera, Osha (indického filozofa a duchovného), Súmrak (Twilight saga) a iné. Facebookový príspevok ospravedlňuje pálenie citátmi z biblie a odsudzuje propagáciu mágie.

Veľa užívateľov vyjadrilo v komentároch pohoršenie: „Ešte som nevidel nikoho, kto by znásilňoval, vraždil a kradol v mene Harryho Pottera. V mene biblie ano…“ Iný užívateľ cituje Heinricha Heineho, ktorý viac ako storočie pred druhou svetovou vojnou napísal: „Kde sa pália knihy, budú nakoniec páliť ľudí.“ Citát sa považuje za prorocký a nachádza sa na mnohých pomníkoch obetiam nacistického režimu.

Iný užívatelia poukazujú na skutočnosť, že sa pálenia aktívne zúčastnili deti. Incident sa odohral asi mesiac a pol potom, čo poľská organizácia združujúca obete sexuálneho zneužívania duchovnými, obvinila v rozsiahlej správe doručenej do rúk pápeža Františka, 24 súčasných alebo bývalých biskupov z toho, že mali chrániť alebo preložiť kňazov, ktorí sa dopustili zneužívania maloletých.

Komentár:

Radikálne prúdy z radov cirkvi sú veľmi často a otvorene deklarovanými spojencami zástupcov spiatočníckych, antisystémových hnutí a deziformačnej scény. Dá sa to vysvetliť spoločnou politickou víziou: Prinavrátením sa k autoritárskej forme vlády, ako ju poznáme z minulosti, kedy štátna moc a jej predstavitelia nemuseli brať ohľady na tlak verejnosti. Volajú to tiež rekonštrukcia štátnej suverenity.

Súčasné nastavenie liberálnej demokracie má vo svojej podstate zabudované mechanizmy, ktoré takúto absolútnu moc obmedzujú – voláme to právny štát.