Facebook odstránil stovky falošných účtov, zneužívaných na politickú propagandu

43

Facebook je za posledné roky vystavený stupňujúcej sa kritike kritike pre svoj ľahostajný prístup k šíreniu politickej propagandy a dezinformácií. Zásah proti účtom, ktoré boli údajne spravované stranou Indického Národného Kongresu (INK), je zo strany sociálnej siete pomerne nezvyčajným krokom.

Facebook potvrdil, že odstránil 549 účtov a 138 stránok spojených s INK na kvôli koordinovanému neautentickému správaniu. Riaditeľ kybernetickej bezpečnosti Facebooku upresnil, že účty boli zamerané na základe správania, nie obsahu. Dodáva, že aktivita osôb v pozadí bola zohratá a účty falošné.

Medzi odstránenými boli aj stránky opozičnej BJP (Hindi-Bharatiya Janata), pričom jedna z nich mala v čase odstránenia viac ako dva milióny nasledovateľov.

V Pakistane Facebook zrušil z rovnakého dôvodu 57 účtov a 24 stránok a 7 skupín. Mali byť napojené na armádu. Jedna alebo viacero stránok malo okolo 2,8 milióna nasledovateľov.

Sociálna sieť má v Indii, najväčšej demokracii sveta, viac ako 300 miliónov používateľov a je preto kľúčovým kanálom volebnej kampane.