Facebook odstránil stovky falošných účtov, zneužívaných na politickú propagandu

Facebook je za posledné roky vystavený stupňujúcej sa kritike kritike pre svoj ľahostajný prístup k šíreniu politickej propagandy a dezinformácií. Zásah proti účtom, ktoré boli údajne spravované stranou Indického Národného Kongresu (INK), je zo strany sociálnej siete pomerne nezvyčajným krokom.

Facebook potvrdil, že odstránil 549 účtov a 138 stránok spojených s INK na kvôli koordinovanému neautentickému správaniu. Riaditeľ kybernetickej bezpečnosti Facebooku upresnil, že účty boli zamerané na základe správania, nie obsahu. Dodáva, že aktivita osôb v pozadí bola zohratá a účty falošné.

Medzi odstránenými boli aj stránky opozičnej BJP (Hindi-Bharatiya Janata), pričom jedna z nich mala v čase odstránenia viac ako dva milióny nasledovateľov.

V Pakistane Facebook zrušil z rovnakého dôvodu 57 účtov a 24 stránok a 7 skupín. Mali byť napojené na armádu. Jedna alebo viacero stránok malo okolo 2,8 milióna nasledovateľov.

Sociálna sieť má v Indii, najväčšej demokracii sveta, viac ako 300 miliónov používateľov a je preto kľúčovým kanálom volebnej kampane.

Victor Breiner
Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk