Moldavská vláda pozastavilo činnosť šiestim televíznym staniciam. Kremeľ tvrdí, že ide o útok na ruskú menšinu

V Moldavsku bola z dôvodu šírenia proruských dezinformácií pozastavená činnosť šiestich televíznych staníc. Televízne stanice a ruské ministerstvo zahraničných vecí tvrdia, že ide o porušenie práva na slobodu slova a práva na slobodný prístup k informáciám.

Moldavsko pozastavilo vysielaciu licenciu šiestim televíznym staniciam. Viaceré z nich boli v krajine pomerne populárne. Dôvodom zákazu malo byť podľa moldavskej premiérky Natalie Gavrilițovej dlhodobé porušovanie pravidiel audiovizuálnych služieb.

Televízie sa previnili tým, že šírili klamlivé informácie o Moldavsku a ruskej invázii na Ukrajinu. Podľa moldavskej vlády publikovali zavádzajúce informácie a pokúšali sa manipulovať verejnú mienku.

Kanály vysielali ako v moldavskom, tak aj v ruskom jazyku. Viaceré dokonca reprízovali relácie ruských televízií, ktoré boli počas leta tohto roku zakázané Európskou komisiou. 

Zákaz vysielania pre jednotlivé kanály začal 19. decembra a mal by byť platný až do zrušenia núdzového stavu. Ten moldavská vláda vyhlásila 24. februára, teda hneď po začatí ruskej invázie na Ukrajinu. Vyhlásili ho predovšetkým z obáv, že by mohlo Rusko po Ukrajine zaútočiť aj na Moldavsko.

Obavy pochádzajú hlavne z prítomnosti ruských vojsk v moldavskej autonómnej oblasti Podnestersko. V marci tohto roku Parlamentné zhromaždenie Rady Európy vyhlásilo Podnestersko za moldavské územie okupované Ruskou federáciou.

Núdzový stav mal pôvodne platiť 60 dní, no kvôli neutíchajúcemu konfliktu bol viackrát predĺžený. Platiť by teda mal minimálne do februára 2023.

Televízne stanice napojené na známeho oligarchu

Všetky televízne stanice sú blízke moldavskému oligarchovi Ilanovi Shorovi, ktorý je známy svojimi proruskými názormi. Dve z nich vlastní priamo on a dve vlastnia jeho priatelia. Ilan Shor utiekol z Moldavska v roku 2019 do Izraela po tom, ako bola zvolená prozápadne orientovaná prezidentka Maia Sanduová.

V roku 2014 bol oligarcha súčasťou známeho škandálu, keď z troch moldavských bánk zmizla takmer miliarda dolárov. Banky boli zachránené pred bankrotom vtedajším moldavským prezidentom, ktorý im dal núdzové pôžičky v hodnote 870 miliónov dolárov kryté zo štátnych rezerv. To spôsobilo štátny deficit v hodnote osminy štátneho hrubého domáceho produktu.

Ilan Shor bol vtedy jedným z riaditeľov bánk. Hovorí sa o ňom dokonca ako o vedúcom celej operácie. Shor mal totiž priamy alebo nepriamy kontakt so všetkými majiteľmi schránkových firiem, do ktorých boli poslané peniaze.

Nedávno uvalilo Spojené kráľovstvo sankcie na Shora kvôli podozreniu z podvodu a korupcie. Oligarcha sa objavil aj na sankčnom zozname USA, a to za hájenie ruských záujmov. Sankcie uvalili kvôli protivládnym protestom v Kišiňove zo septembra tohto roku, ktoré Shor organizoval z exilu.

Rusko hovorí o cenzúre

Televízne stanice sa voči zákazu vysielania v Moldavsku ohradili. Kanál TV-6, vlastnený Shorom, vo svojom vyhlásení na Facebooku tvrdí, že stanica nikdy nedostala žiadne pripomienky k svojmu vysielaciemu programu. Vo vyhlásení uviedla, že zásah voči jej činnosti vníma ako „ilegálny a bezprecedentný útok na slobodu slova“.

„Vo svetle bezprecedentných následkov pre ruskojazyčné obyvateľstvo populácie krajiny to považujeme za cynické zasahovanie do práv národnostných menšín,“ vyjadrilo sa ruské ministerstvo zahraničných vecí.

V mene Kremľa hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová taktiež dodala, že ide o „nedodržiavanie princípu plurality médií a zjavné porušenie slobody prístupu k informáciám, ku ktorým sa (Moldavská) republika dlhodobo hlási.“

Zacharovovej vyhlásenie je však v rozpore s tým, čo Kremeľ koná vo svojej vlastnej krajine. V máji tohto roku prišiel do platnosti zákon, ktorý zakazoval nazývať ruskú inváziu na Ukrajinu vojnou, za čo bolo viacero ľudí aj zatknutých. Okrem toho boli v Rusku zakázané všetky sociálne siete okrem Kremľom kontrolovanej siete VKontakte a čínskeho TikToku.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.