Japonsko plánuje vypustiť vodu z jadrovej elektrárne Fukušima. Udalosť môže privolať vlnu dezinformácií a strašenia

Japonsko sa chystá vypustiť vodu z jadrovej elektrárne Fukušima. Tento krok sa od oznámenia v roku 2021 stretol s odporom doma aj v zahraničí. Nedávno však získal podporu od IAEA, agentúry OSN. Už v minulosti sa v kontexte elektrárne šírili dezinformácie a ich hrozba je dnes opäť na stole.

Na prelome júna a júla 2023 sa po varovaní ukrajinskou rozviedkou o ruskom zamínovaní niektorých častí jadrovej elektrárne v Záporožskej oblasti šírili v médiách a na internete správy, ktoré pripomínali dezinformácie a mohli vyvolať paniku. Táto nedávna skúsenosť môže poslúžiť ako vhodný príklad toho, čo je možné očakávať, ak Japonsko vypustí vodu z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima 1.

Vypustenie vody z elektrárne dostalo zelenú od IAEA

Po silnom zemetrasení v marci 2011 15-metrová vlna cunami vyradila z prevádzky tri reaktory japonskej elektrárne Fukušima 1 a spôsobila jadrovú haváriu. Havária bola na medzinárodnej stupnici jadrových a rádiologických udalostí ohodnotená najvyšším stupňom 7 (veľmi vážna havária).

Následky incidentu boli tlmené použitím vody s cieľom ochladzovať reaktory a vyčistiť priestor od radiácie. Práve túto upravenú odpadovú vodu sa Japonsko chystá vypustiť do oceánu.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) dospela k záveru, že japonské plány na vypustenie upravenej vody uskladnenej v jadrovej elektrárni Fukušima 1 do mora, sú v súlade s medzinárodnými bezpečnostnými normami.

Pozitívnu správu pre japonský plán predstavuje aj oficiálny postoj juhokórejskej vlády, ktorá sa v snahe zlepšiť vzájomné vzťahy medzi Tokiom a Soulom stiahla z pozície odporcu daného kroku. Tento postoj Soul odvodil práve zo správy IAEA a z výskumu vlastného tímu špecialistov.

Hlavným zahraničným odporcom zostáva naďalej Čína, ktorá sa už v minulosti pokúsila šíriť viacero dezinformácií s cieľom poškodiť Japonsko alebo vystrašiť jeho obyvateľom.

Čínske dezinformácie o Fukušime 1 sa objavili už v minulosti

Klamlivé alebo zavádzajúce tvrdenia o radiácii založené na nedostatočnej vedomosti, strachu alebo s cieľom uškodiť niekomu môžu vyvolať paniku v informačnom priestore.

V prvom rade je dôležitá charakteristika vody, o ktorej sa šíri najviac dezinformácií. K tejto téme sa opakovane a oficiálne vyjadrili Japonsko aj IAEA. Voda uskladnená v areáli elektrárne bola upravená prostredníctvom pokročilého systému spracovania kvapalín (ALPS), vďaka ktorému sa odstránila takmer všetka rádioaktivita okrem rádioaktívneho izotopu vodíka – trícia.

V roku 2023 zatiaľ neexistuje technológia, ktorá by dokázala tento izotop z vody odstrániť. Pred vypustením do oceánu preto dôjde k zriedeniu s morskou vodou, ktorá zníži obsah trícia pod medzinárodné regulačné normy, ktoré nepredstavujú pre človeka nebezpečenstvo.

Podľa výskumu Inštitútu pre strategický dialóg (ISD) z roku 2021 po japonskom ohlásení zámeru túto vodu vypustiť spustila Čína antikampaň. Prominentní čínski novinári, vládni úradníci a skupina piatich populárnych pročínskych účtov na Twitteri začali masovo šíriť dezinformácie.

Koordinovane pritom šírili prevažne simuláciu rozptylu rádioaktívnych materiálov po havárii vytvorenú v 2012 so zavádzajúcim popisom, že takto to bude vyzerať aj pri plánovanom vypustení.

Pred ďalším možným zneužitím témy Pekingom v jeho hybridných aktivitách varujú aj niektorí experti z amerických inštitúcií. Podľa nich môže Čína tému zneužiť s cieľom vyvolať rozbroj medzi Soulom a Tokiom. Počas návštevy prezidenta IAEA v Soule začiatkom júla tohto roka prebiehali protesty proti vypusteniu tejto vody a opozícia v krajine odmietla správu IAEA.

Ruské aktivity v jadrovej elektrárni v Záporožskej oblasti prinášajú na sociálne siete paniku

Koncom júna ukrajinská rozviedková služba varovala, že ruská armáda podmínovala časti jadrovej elekrárne v Záporoží, ktorá je pod ich kontrolou od februára 2022. Správa sa ihneď začala šíriť prostredníctvom médií a sociálnych sietí.

Prilákala však aj rôznych dezinformátorov, ktorí informovali o situácii jej zveličovaním s cieľom získať viac pozornosti a interakcií. Tieto aktivity mohli veľmi jednoducho vyvolať paniku medzi nielen ukrajinskou populáciou, ale aj tou na Slovensku.

Podobný scenár sa môže opakovať aj v prípade vypúšťania vody z japonskej elektrárne. Nedávna skúsenosť s ruskými aktivitami je preto vhodným a aktuálnym príkladom, kam až môžu zájsť dezinformácie v spojení s tak komplikovanou a obávanou témou ako je radiácia.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk