Japonsko čelí počas olympiády výzvam v online priestore

Krajina vychádzajúceho slnka je usporiadateľom prebiehajúcich olympijských hier. Pre Japonsko to predstavuje obrovskú skúšku, ktorá je umocňovaná ďalšími výzvami v informačnom priestore. Konkrétne ide o dezinformácie o očkovaní, ale aj o škodlivé propagandistické aktivity s pôvodom v Číne.

Obrázok: Flickr.

Japonsko čelí šíreniu online dezinformácií o očkovaní. Ich cieľovou skupinou sú prevažne mladí ľudia. Tieto aktivity ohrozujú plánovaný cieľ pre dosiahnutie dostatočnej miery preočkovania populácie, ktorý si japonská vláda stanovila na november 2021.

V inom prípade ide o zneužitie staršej vedeckej štúdie pre propagandistický útok pochádzajúci z Číny. Čínska vplyvová akcia sa pritom odvíja od rozhodnutia Japonska vypustiť v roku 2023 vodu z jadrovej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu.

Očkovanie mladých Japoncov

Podľa článku na webe Kyodo News falošné správy a dezinformácie o vakcínach na sociálnych sieťach podkopávajú dôveru mladých ľudí v očkovanie. Tá je už tak narušená historickým kontextom vedľajších účinkov vakcinácie v minulosti. Prevažne ide o správy šíriace sa na Facebooku a Twitteri, napríklad o tom, že „očkovanie spôsobuje neplodnosť“ alebo že „vakcíny RNA menia DNA“.

Proti týmto dezinformáciám sa v krajine postavili napríklad minister pre vakcináciu Taro Kono, minister zdravotníctva Norihisa Tamura, Japonská asociácia pôrodníkov a gynekológov, Japonská spoločnosť pre infekčné choroby v pôrodníctve a gynekológii a mnoho iných odborníkov, združených v projekte „COV-navi”.

Veľa mladých Japoncov nad očkovaním váha. Dôvodom je hlavne podceňovanie vážnosti ochorenia u mladšej generácie. Podľa lokálneho prieskumu v regióne Nagasaki by sa išlo očkovať 49,5 % stredoškolákov, ak by to bolo povinné. Očkovanie odmieta 13 %. Až 59,1 % argumentuje strachom z vedľajších účinkov. 

Propaganda cez Fukušimu

Nedávno Tokio oznámilo, že v roku 2023 plánuje vypustiť do Tichého oceánu viac ako jeden milión ton vyčistenej odpadovej vody z jadrovej elektrárne Fukušima. Mnoho organizácií a krajín voči tomuto rozhodnutiu protestovalo. Pročínska dezinformačná sieť teraz prekrúca a zneužíva vedecký výskum o dopade daného procesu s cieľom poškodiť Japonsko.

Štúdia od Helmholtzovho centra pre výskum oceánov v Kieli (GEOMAR) z roku 2012 priniesla model, ktorý simuloval vypúšťanie vody do oceánu. Tento model však predstavuje značne rozdielnu situáciu oproti dnešku. V roku 2023, kedy sa tento proces má začať, už nie sú výsledky tejto štúdie podľa analýzy od Inštitútu pre strategický dialóg (ISD) relevantné.

ISD sa vo svojej analýze orientuje na sieť šíriteľov pročínskeho naratívu. Pracovný tím identifikoval tisíce príspevkov z pročínskych sociálnych médií, vrátane účtov patriacich štátnym médiám či vládnym úradníkom. Tie šírili propagandisticky upravenú interpretáciu daného výskumu.

Superšíritelia zdieľali problematický tweet

Základy položil tweet z 11. apríla, ktorý publikoval Shen Shiwei, novinár čínskeho štátneho média CGTN. Šíril nepravdivé informácie o tom, že do 57 dní od zahájenia procesu vo Fukušime vypustená voda kontaminuje polovicu Tichého oceánu.

Jeho tweet bol následne masovo zdieľaný superšíriteľmi pod článkami rôznych svetových médií. Priložené video k tweetu zdieľal napríklad aj zástupca riaditeľa informačného oddelenia čínskeho Ministerstva zahraničných vecí Zhao Lijian. Neskôr sa pridali aj propagandistické čínske médiá, napríklad Global Times alebo China Xinhua News.

Analýza od ISD ukazuje na to, aká silná môže byť sieť šíriteľov. Zároveň pouakazuje na to, ako je možné výskum manipulovať a prebaľovať v záujme dosiahnutia geopolitických cieľov. Rovnako výskum poukazuje na schopnosť vysokopostavených úradníkov a štátnych médií pomáhať legitimizovať skreslené naratívy v rozsahu, v akom preniknú do širšieho mainstreamu.

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk