Americký denník The Washington Post vykonal podrobný rozbor viac ako stovky PowerPointových prezentácií spoločnosti Huawei, označených ako „tajné“.
Z rozboru vyplýva, že Huawei spolupracuje s ďalšími firmami, aby poskytli čínskej vláde technológie na program hromadného sledovania. Tie sú následne využívané aj na kontrolu ujgurskej menšiny.
Cieľom mala byť národná bezpečnosť
Huawei akékoľvek obvinenia popiera, jeho zástupcovia uviedli, že nevedia nič o projektoch spomínaných v správe od The Washington Post. Firma podľa nich poskytuje služby v súlade s bežnými štandardmi v odvetví. Ochrana súkromia je vraj firemnou prioritou.
Čínska spoločnosť dané prezentácie odstránila zo svojich stránok už koncom minulého roka. Na viac ako 3-tisíc slajdoch určených na marketingové účely sa pritom nachádzalo logo čínskeho technologického giganta.
Podľa správy niektoré prezentácie vznikli v roku 2014, pár mesiacov po teroristickom útoku na vlakovej stanici Kunming, za ktorým podľa Číny stáli militanti zo Sin-ťiangu. Pri útoku zomrelo vyše 30 osôb.
Podľa prezentácií mali technológie slúžiť na zaistenie národnej bezpečnosti, pričom túto frázu Čína používa aj v súvislosti s politickými disidentmi a problematikou Hong Kongu či Taiwanu.
Veľký brat sa pozerá
Oficiálne nebolo nikde uvedené, pre koho boli prezentácie (v čínštine) vytvorené. The Washington Post sa však domnieva, že vzhľadom na prezentované technológie pre dohľad boli určené pre čínsku políciu a ďalšie vládne úrady.
Firma Huawei je pritom už dlhodobo podozrievaná z úzkej spolupráce s čínskou vládou, ktorá podobné technológie využíva na hromadné sledovanie svojho obyvateľstva. Spolu s ďalšími technologickými firmami pomáhajú budovať takzvané inteligentné mestá (smart cities). Systém dohľadu využívaný pri týchto mestách však môže byť zneužitý aj na upevnenie totalitných praktík režimu.
Vzhľadom na rastúce obavy zo zneužitia podobných technológií Facebook v novembri oznámil, že ruší svoj program rozpoznávania tvárí a vymaže zachytené údaje viac ako miliardy ľudí. Spoločnosti Microsoft, IBM a Amazon minulý rok uviedli, že zastavia predaj svojich systémov rozpoznávania tvárí polícii, pokiaľ nebude existovať regulácia na federálnej úrovni USA.
Huawei a niekoľko ďalších čínskych technologických spoločností sa taktiež zaviazalo k odmietnutiu zneužívania systému rozpoznávania tváre.
Rozpoznávanie hlasu a polohy
Podľa prezentácií spoločnosť Huawei spolupracovala s firmou iFlytek na technológii rozpoznávania hlasu (voice recording analysis). Tá slúži na identifikovanie jednotlivcov porovnaním nahratej vzorky hlasu s databázou hlasových vzoriek (voiceprints).
Ministerstvo obchodu USA zaradilo firmu iFlytek na zoznam sankcionovaných spoločností za porušovanie ľudských práv Ujgurov ešte v roku 2019.
Ďalšou z prezentovaných technológií je sledovanie polohy. Táto technológia by mala slúžiť na identifikáciu jednotlivcov a ich polohy pomocou analýzy dát. Využíva sa určenie miesta ich elektronických zariadení alebo využitie kamier s technológiou rozpoznávania tváre.
Monitoring väzníc a firemný monitoring
Huawei v spolupráci so Shanghai Hewei Technology vyvinuli systém monitorovania väzníc. Slúži na dohľad nad väzňami prostredníctvom kamier, ovládania inteligentných brán, ale zahŕňa aj prvky ako plánovanie a riadenie programu zadržaných. V prezentáciách sa uvádza napríklad plánovanie programu prevýchovy a väzenských pracovných zmien.
Huawei vyvinula taktiež technológie pre súkromné spoločnosti, ktoré majú slúžiť na dohľad nad ich zamestnancami. Technológia firemného monitoringu posiela upozornenie, ak identifikuje spiacich zamestnancov či pracovníkov, ktorí sa hrajú na mobile alebo nie sú pri svojom stole. Zároveň majú kamery sledovať aj zákazníkov a analyzovať ich demografické údaje, respektíve počítať, koľkokrát sa daná osoba do obchodu vrátila.
V prezentáciách sa uvádza aj to, ako sa technológie používali v provincii Sin-ťiang. Údajne pomohli chytiť množstvo podozrivých z trestnej činnosti v Urumqi, hlavnom meste provincie Sin-ťiang. Systém je podľa prezentácie používaný od roku 2017, čo by približne pasovalo do časového rámca, kedy sa v provincii zrejme začal program reedukačných táborov.
V ďalších prezentáciách sa uvádzalo, že technológie od Huawei sa využívajú v kamerových systémoch v ďalších mestách, na diaľniciach a v záchytných táboroch.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/