Dezinformátori tvrdia, že ukrajinský trojzubec je „antisemitským nenávistným symbolom“

Obeťou proruských dezinformácií sa stal aj ukrajinský trojzubec. Štátny znak je údajne antisemitský, nacistický či symbolizujúci otroctvo.

Od začiatku invázie na Ukrajinu sa ruská strana neštíti šíriť klamlivé naratívy. Okrem starej známej údajnej genocídy ruskojazyčného obyvateľstva zo strany Ukrajiny informoval portál Sputnik napríklad aj o údajnom vykonávaní temných magických rituálov v Luhansku.

Tŕňom v oku dezinformátorov sa stalo nedávne odstránenie sovietskeho symbolu, kosáku a kladiva, zo sochy Matky Ukrajiny v Kyjeve. Ten bol nahradený ukrajinským trojzubcom. Stalo sa tak v rámci dekomunizačného procesu Ukrajiny, ktorý prebieha od roku 2015. Ukrajinský parlament vtedy zakázal sovietske a komunistické symboly, monumenty, ale aj názvy ulíc.

(De)nacifikácia štátneho znaku

Hlavný cieľ „špeciálnej vojenskej operácie“, tzv. „denacifikácia“ Ukrajiny, bol ruským prezidentom Vladimirom Putinom deklarovaný už na začiatku invázie. Ide o jeden z hlavných naratívov prokremeľskej propagandy, v rámci ktorého je za nacistické Kremľom často označované naozaj čokoľvek. S nacizmom má mať podľa proruských klamlivých naratívov spojenie aj ukrajinský trojzubec.

Používanie symbolu trojzubca sa na území Ukrajiny datuje do desiateho storočia. V roku 1992 bol schválený ako jeden z oficiálnych znakov Ukrajiny, konkrétne sa stal štátnym znakom. Počas existencie Sovietskeho zväzu bolo pritom používanie ukrajinského trojzubca zakázané. V súčasnosti pre Ukrajincov symbolizuje ochranu suverenity a teritoriálnej integrity ich krajiny.

Trojzubec možno vidieť nosiť ukrajinské vojenské jednotky či prezidenta Zelenského. V príspevku na sociálnej sieti Facebook z júla 2023 sa používateľ s menom „Archanjel Michael“ snaží ľudí presvedčiť o spojení trojzubca s nacistickým Nemeckom. Zachádza dokonca ešte ďalej a tvrdí, že Zelenskyj je Hitlerovým vnukom.

Ide o ničím nepodložené tvrdenie a ďalší pokus vytvoriť falošnú paralelu medzi nacistickým Nemeckom a súčasnou Ukrajinou. Cieľom je pravdepodobne snaha diskreditovať nielen osobu Zelenského, ale aj ukrajinskú politickú elitu ako takú. Výsledkom by mohlo byť oslabenie solidarity a zahraničnej podpory štátu napadnutého ruským agresorom.

Ukrajinci ako údajní otrokári

Telegramový príspevok Anny Kuznetsovej, podpredsedkyne ruskej Dumy z augusta 2023, pridal ukrajinskému trojzubcu ďalší význam. Údajne má byť „symbolom otroctva a dobytia Ukrajiny“, čo však nemá žiaden reálny základ. Týmto tvrdením Kuznetsová reagovala na už spomenuté odstránenie kosáku a kladiva z monumentu v Kyjeve.

Ako však informuje mediálna spoločnosť Voice of America, spojitosť trojzubca s otroctvom nie je nijako podložiteľná. Neexistujú žiadne historické záznamy, ktoré by Kuznetsovej tvrdenie podporovali.

Kuznetsová však nie je jedinou, komu sa zmena na kyjevskom pamätníku nepozdáva. Voči tomuto kroku sú kritickí aj iní ruskí štátni predstavitelia, napríklad sevastopoľská senátorka Jekaterina Altabajevová.

Podľa Vladimira Džabarova, člena výboru Rady federácie pre medzinárodné záležitosti Ruska, nebola Ukrajina nikdy samostatným národom. Výmenu sovietskeho znaku za ukrajinský erb vidí ako zbavenie sa spoločnej histórie, čím sa má Ukrajina pripravovať o „korene“.

Ukrajinský trojzubec ako údajný symbol nenávisti voči Židom

K naratívu o ukrajinskom nacizme je možné neustále pridávať ďalšie klamlivé tvrdenia. Napríklad, vyššie spomenutý dekomunizačný proces na Ukrajine je niektorými entitami spájaný so „stavaním pomníkov (…) osobám, ktoré sa previnili spojením s nemeckým nacizmom”. 

Autor citácie publikoval na webe noveslovo.eu sériu troch príspevkov nazvanú „Náčrt dejín ukrajinského nacionalizmu“. Jeho skutočná identita je však neznáma. V citovanom príspevku sa odkazuje konkrétne na monument v západoukrajinskom meste Ternopiľ venovaný Stepanovi Banderovi.

Rovnaká rétorika sa objavila aj na instagramovom účte „Jewish Marxist“. Príspevok obsahujúci ukrajinský trojzubec pridal majiteľ účtu na začiatku augusta 2023. Je súčasťou série, v ktorej autor svojich sledovateľov oboznamuje s „inými fašistickými symbolmi“ než je svastika. Podľa príspevku bol v minulosti trojzubec na Ukrajine využívaný „znova a znova fašistami na vraždenie Židov“.

Zneužitie týchto symbolov rôznymi skupinami nemožno poprieť, nejde tomu však ani zabrániť. Do rovnakej kategórie možno, koniec koncov, radiť aj súčasný slovenský štátny znak. Ten bol používaný aj počas existencie nacistického Slovenského štátu.

V sérii s „inými fašistickými symbolmi“, no v inom príspevku, možno vidieť aj súčasný litovský štátny znak. Ten bol počas druhej svetovej vojny používaný ako nacistami v Pobaltí, tak aj pobaltskými partizánmi.

Majiteľ účtu taktiež komentoval samotnú inštaláciu trojzubca na monumente Matka Ukrajina. V tomto prípade je trojzubec označovaný ako „antisemitský nenávistný symbol“.

Dôkazom má byť manipulatívne orezaná mapa

Obraz „nacistického“ a „antisemitského“ ukrajinského štátu je na profile dotvorený príspevkom obsahujúcim mapu „nacistických monumentov na Ukrajine“.

Mapa je skutočná, vytvorená bola mediálnym webom The Jewish Daily Forward. Naozaj sú na nej zaznačené monumenty a názvy ulíc venované nacistom a nacistickým kolaborantom. Mapa však bola manipulatívne orezaná tak, aby zobrazovala iba Ukrajinu v porovnaní s Ruskom. Podobnú koncentráciu spomínaných pamätníkov a ulíc ako na západnej Ukrajine však môžeme pozorovať napríklad v Maďarsku či Rumunsku.

Snahy prokremeľskej propagandy zdiskreditovať rôzne aspekty života Ukrajincov nie sú novinkou. Prídávanie významov ukrajinskému štátnemu znaku je pokusom o zmenšenie podpory Ukrajiny. Ako však možno vidieť, naratívy o antisemitskom a otrokárskom trojzubci nie sú fakticky podložené. Počas druhej svetovej vojny ho síce používali isté s nacistami sympatizujúce skupiny, ale rovnakú skúsenosť má aj slovenský či litovský štátny znak.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/