Od genocídy až po čiernu mágiu: čo hovorí ruská propaganda?

V príhovore Vladimíra Putina k príležitosti dňa víťazstva 9. mája sa nenašla ani jedna zmienka o ruských víťazstvách na Ukrajine. Namiesto toho ruský prezident zopakoval dezinformácie, ktoré Kremeľ šíri už dlhší čas.

Medzi dezinformáciami sa objavilo už vyvrátené obvinenie, že Ukrajina páchala genocídu na ľuďoch hovoriacich po rusky. Rovnako ruský líder použil prirovnanie, že vojnou na Ukrajine Rusi pokračujú vo Veľkej vlasteneckej vojne. Toto tvrdenie v podstate zdôrazňuje domnienku, že Rusi aj dnes bojujú proti nacistom na Ukrajine.

Ruské noviny Krasnaja Vesna 9. mája zverejnili článok, v ktorom obvinili Ukrajinu, že plánovala zaútočiť na Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku aj na územie Ruska. V závere článku pripomenuli, že cieľom „špeciálnej vojenskej operácie“ je denacifikácia a demilitarizácia Ukrajiny.

Moldavsko ako terč dezinformácií

Kremeľ v poslednej dobe začal šíriť dezinformácie aj ohľadne Moldavska. Finančnú pomoc od Európskej únie, ktorú Moldavsko dostalo na „podporu udržateľnosti, odolnosti a inkluzívnosti sociálno-ekonomického rozvoja“, či „podporu nezávislých médií“, opisujú prokremeľskí dezinformátori ako financovanie anti-ruskej propagandy či militarizáciu Moldavska proti Rusku.

Príspevok na Telegrame, ktorý dosiahol viac ako 8,6-tisíc videní, tvrdí, že „časť peňazí, ktorá prežila po preriedení v byrokratickom sitku, čoskoro padne do pazúrov protiruských propagandistov, ktorí budú bojovať proti nesúhlasu so západnými neonacistickými hodnotami.“

Ruské noviny Komsomolskaja Pravda obvinili moldavskú prezidentku Maiu Sandu a jej stranu PAS (Akcia a Solidarita), že „chcú za každú cenu zatiahnuť Moldavsko do vojny“. Uviedli to ako reakciu na poskytnutie vojenskej techniky Ukrajine.

Komsomolskaja Pravda, citujúc Ilana Shora, oligarchu so silným kontaktmi na Rusko, tvrdí, že to „jasne odporuje štatútu neutrality Moldavska“, a žiada, „aby celá horda oviec PAS dobrovoľne odstúpila. Už sme boli svedkami situácií, kedy sa jedného dňa môže všetko zmeniť. Jedného dňa sa môžete ocitnúť v prístave a nebudete mať kam utiecť a schovať sa.“

Naratív o neutralite sa spomínal aj v súvislosti s Ukrajinou a preniká aj do nášho informačného priestoru. Kremeľ presadzuje názor, že členstvo krajín bývalého východného vplyvu v NATO a podobných organizáciách je neprijateľné, a dané krajiny by mali byť neutrálne. Ako trefne poznamenala facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR: „neutralita funguje len dovtedy, kým ju nepriateľ rešpektuje.

Kremeľ taktiež hádže všetku vinu na Európsku úniu, ktorá údajne dodávaním zbraní Ukrajine predlžuje vojnu a „ťahá svet do katastrofy“.

Ukrajinská čierna mágia

Kvantum dezinformácií, ktoré sa vo veľkom rozsahu šírili aj v slovenských a českých dezinformačných skupinách, vzniklo aj okolo bitky o Azovstaľ. Moskva obvinila obrancov oceliarní, že využívajú civilistov ako ľudské štíty, držia ich v továrni násilím alebo im zamietajú prístup do evakuačných koridorov.

Podľa nemeckého média Deutsche Welle sú to práve Rusi, ktorí civilistom bránia prejsť koridormi či odopierajú prístup k humanitárnej pomoci.

Rádio Sputnik prišlo 4. mája s informáciou, že v Luhansku sa našli stopy po obradoch čiernej mágie a že na stene budovy ukrajinského veliteľstva na okraji obce Trechižbenka sa našla satanská pečať.

Kulturologička Jekaterina Deis v článku vysvetľuje, že magický znak pozostáva pravdepodobne z obráteného symbolu anarchie, runy zig, ktorá znamená víťazstvo a používali ju aj nacisti v symbole SS, a hebrejského písmena Zayn, ktoré znamená meč alebo zbraň.

Objasnila tiež, že autori kúzla pravdepodobne vykonali rituál na posilnenie zbraní alebo žiadali o zaslanie ďalších zbraní. Rovnaký naratív prebrala aj ruská informačná agentúra Ria Novosti. Šírenie tejto správy malo pravdepodobne vyvolať dojem, že na Ukrajine naozaj sú nacisti, ktorí neváhajú pre víťazstvo vykonať aj satanistický rituál. 

Podľa portálu Truth or Fiction opis Deis, o ktorej sa portálu nepodarilo viac zistiť, naratív odkazuje na antisemitskú dezinformačnú kampaň. Základ príbehu vychádza zo satirického textu Protocols of the Learned Elders of Zion, ktorý sa začiatkom 20. storočia zmenil na konšpiračnú teóriu, dnes používanú aj v okruhoch QAnonu.

Model dezinformácií

Podľa projektu EUvsDisinfo Kremeľ dlhodobo používa tzv. SWAMPED model na šírenie dezinformácií. Model zachytáva viacero argumentačných faulov a manipulačných techník, ktoré Kremeľ hojne využíva.

Rusko sa môže pochváliť jednou z najpresvedčivejších propagánd. Nešíri ju pritom len na vlastnom území, ale po celom svete. Podľa príspevku Alexeja Navaľného na Twitteri „je obludnosť klamstiev na federálnych kanáloch nepredstaviteľná. A žiaľ, aj ich presvedčivosť pre tých bez prístupu k alternatívnym informáciám. Experti propagandy vo svojej agresivite už dávno prekonali armádu.

Navaľný tvrdí, že je potrebné prijať drastickejšie opatrenia proti „týmto Goebbelsovým dedičom“, od zákazu dodávok a servisu zariadení až po hľadanie ich aktív na Západe či zaraďovanie na vízové čierne listiny.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/