Dezinformácie uprostred chaosu: Čo nás naučili hoaxy o požiaroch v Los Angeles

Skazu lesnými požiarmi s menom Eaton v Kalifornii nevidno len na spálenej zemi a stratených domovoch, ale aj na záplave dezinformácií, ktorá ich nasledovala. Či už ide o konšpiračné teórie obviňujúce firmu Tesla, ukrajinských dôstojníkov alebo zámerné dezinformácie, že horí nápis Hollywood, tieto nepravdivé tvrdenia výrazne prispeli k šíreniu zmätku a strachu na sociálnych sieťach.

Zdroj: Pixabay

Pri požiaroch sužujúcich Los Angeles, ktoré vypukli 7. januára v časti Pacific Palisades, zahynulo najmenej 27 ľudí a tisíce domov boli zničené. Podľa meteorológa Jamesa Whitea z Eaton Fire nemá v tejto oblasti takýto požiar obdobu. Na sociálnych sieťach sa čoskoro po ich vypuknutí začali šíriť rôzne príbehy o tom, ako oheň začal alebo kto ho spôsobil. Do témy požiarov tak boli vtiahnuté politické zaujatosti zo strany ruských médií a ľudí, ktorí sa snažili nájsť vinníka.

Dôsledky šírenia dezinformácií v čase krízy

Niektoré z fám počas boja proti požiarom majú korene v skreslení alebo zveličovaní. Napríklad tvrdenia, že hasiči boli neadekvátne vybavení v dôsledku „opatrení v oblasti diverzity“ v zásahových tímoch, alebo obvinenia z environmentálnej politiky, ktorá je údajne priamo zodpovedná za požiare. Tieto nepravdivé naratívy odrážajú širšie stranícke rozdiely a pripisujú vinu všetkému okrem skutočných príčin spojených s klimatickými zmenami.

Odborníci ako Samantha Montano, profesorka krízového manažmentu na Massachusetts Maritime Academy, varovali, že keď sú ľudia počas katastrofy nesprávne informovaní, môže to viesť k zlému rozhodovaniu v kritických chvíľach. Nepravdivé tvrdenia o núdzových zdrojoch, ako je údajné vyčerpanie zásob vody z požiarnych hydrantov, môžu ľudí odradiť od toho, aby vyhľadali pomoc alebo sa riadili pokynmi na evakuáciu.

Ani tu nechýbalo prepojenie na Ukrajinu

Aj medzinárodní aktéri využili príležitosť na šírenie dezinformácií. Obzvlášť znepokojivý príklad prišiel z prokremeľských profilov ľudí, ktoré šírili tvrdenie, že pri požiaroch zhoreli sídla patriace ukrajinským vojenským dôstojníkom. Tento príbeh bol zdieľaný na viacerých platformách vrátane proruských telegramových kanálov a účtov sociálnych sietí s veľkým dosahom.

Napriek tomu, že ukrajinská vláda tento príbeh popiera a nezávislí overovatelia faktov ho vyvrátili, tvrdenie sa dostalo k miliónom používateľov internetu. Tento typ dezinformácií zapadá do širšej stratégie na diskreditáciu Ukrajiny a narušenie jej podpory zo strany USA.

Medzinárodný rozsah tohto druhu naratívu tiež ilustruje, ako možno dezinformácie použiť ako zbrane nielen na ovplyvnenie domácej politiky, ale aj na ovplyvnenie geopolitickej dynamiky.

Batérie od Tesly označili za vinníka

Jedna z ďalších nepodložených teorií sa sústredila na nápis Hollywood. Šírili sa príspevky, podľa ktorých písmená v strede nápisu horeli. Toto tvrdenie si získalo širokú pozornosť, pretože používatelia sociálnych médií zdieľali obrázky a príspevky, ktoré zobrazovali ikonický orientačný bod v plameňoch. V skutočnosti však hollywoodsky nápis zostal nedotknutý a obrázky boli vygenerované umelou inteligenciou.

Iná konšpiračná teória sa pre zmenu týkala batérií od spoločnosti Tesla, ktoré mali byť zodpovedné za požiar v elektrárni Moss Landing v Monterey. Táto teória sa šírila aj napriek jasným vyhláseniam hasičov vrátane prevádzkovateľov elektrárne, že požiare nijako nesúviseli s batériovými úložnými systémami od Tesly. Tieto úvahy sa šírili na základe predchádzajúceho nesúvisiaceho požiaru batérie na inom mieste v roku 2022. 

Obe teórie sú príkladmi toho, ako môžu dezinformácie skresľovať fakty a odvádzať pozornosť od skutočných problémov.

Verejnosť má stále ťažkosti pri overovaní informácií

Mnoho ľudí nemá dostatok znalostí o tom, ako fungujú inštitúcie núdzovej reakcie, ako je napríklad FEMA (Federal Emergency Management Agency), alebo akú úlohu zohrávajú postupy environmentálneho manažmentu pri zmierňovaní požiarov, čo situáciu len zhoršuje a rozdeľuje spoločnosť.

Ako však zdôrazňujú odborníci ako profesorka psychológie Lisa Fazio, snahy o potlačenie nepravdivých informácií sú často príliš reaktívne. Hneď čo sa dezinformácie rozšíria, môže byť neuveriteľne ťažké ich potlačiť. Keďže frekvencia a závažnosť prírodných katastrof neustále narastá, potreba spoľahlivej a transparentnej komunikácie bude len rásť. Aj keď dezinformácie nemožno nikdy úplne odstrániť, ich škodlivé účinky možno zmierniť lepším vzdelávaním a gramotnosťou v prípade katastrof.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK. https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/

Je absolventkou bakalárskeho programu BA European Languages and Cultures so zameraním na francúzsky jazyk a európsku politiku. Má magisterské vzdelanie MA Datafication and Digital Literacy z Katedry mediálnych štúdií a žurnalistiky na University of Groningen v Holandsku. Vo svojej diplomovej práci skúmala vzťahy medzi sociálnymi médiami, platformizáciou spoločnosti, dynamikou moci a vnímaním používateľov. Nedávno absolvovala 5-mesačnú stáž v Európskej komisii v Luxemburgu na Generálnom riaditeľstve pre komunikačné siete, obsah a technológiu.