Komunikačná platforma Clubhouse pre mnohých predstavuje priestor pre kompenzáciu dlho odopieraného sociálneho kontaktu. Časť našich aktivít sa z dôvodu pandemických obmedzení presunula do virtuálnych miestností.
Používatelia zariadení so systémom iOS môžu prostredníctvom pozvania do Clubhouse diskutovať, vymieňať si informácie, zdieľať názory či nadväzovať priateľstvá. O pozitívach a rizikách, ktoré aplikácia prináša, sme písali nedávno.
Slobodný čínsky internet?
Otázka problematickej regulácie platformy Clubhouse je horúcou témou. V prípade Číny, ktorá v minulosti zakázala Facebook, Twitter či YouTube, ide o otázku štátneho záujmu. Prečo?
Čína prísne cenzuruje tzv. politicky citlivé témy prostredníctvom sofistikovaného systému „great firewall“. Od začiatku pandémie sú ostro sledované napríklad informácie o víruse Covid-19. Vyjadrovanie názorov na čínskych platformách ako je blogový portál Weibo (obdoba Twitteru) či komunikačná platforma WeChat, nezostáva bez povšimnutia.
O to prekvapivejšia bola nedávna aktivita na necenzurovanej platforme Clubhouse. Pár dní pred jej zablokovaním vytvorili čínski používatelia niekoľko veľkých skupín zameraných na témy ako sú represie voči Ujgurom v Sin-ťiangu, úroveň demokracie v Hongkongu či otázka suverenity Taiwanu.
Priestor pre „podvratné“ aktivity
Clubhouse predstavoval pre Komunistickú stranu Číny potenciálne nebezpečenstvo. Niekoľko četovacích miestností sa venovalo krvavému potlačeniu protestov na Námestí nebeského pokoja. Úspech zaznamenala aj miestnosť pre používateľov z oboch brehov Taiwanského prielivu, ktorá sa od zdieľania osobných príbehov čoskoro zmenila na debatu o politike.
Najväčšiu pozornosť venovali používatelia diskusiám o koncentračných táboroch v Sin-ťiangu, kde Čína väzní Ujgurov a ďalšie moslimské menšiny. Peking trvá na tom, že ide o prostriedok boja proti terorizmu a náboženskému extrémizmu, a západné médiá obviňuje zo šírenia propagandy.
V sobotu 6. februára sa odohrala najpopulárnejšia diskusia v četovacej miestnosti s názvom „Existuje koncentračný tábor v Sin-ťiangu?“ Konverzácia trvala 12 hodín. Počas tejto doby mohli diskutujúci Ujguri prezradiť mnoho vecí, ktoré chce Peking utajiť.
Čo ďalej?
Čína sa obávala priveľkej slobody, ktorú diskutérom platforma priniesla a ktorá mohla vyústiť do spochybňovania straníckej politiky. Diskusie, ktoré sa na platforme stihli udiať, boli preto odsúdené ako jednostranné. Čínsky vládny denník Global Times reagoval tvrdením, že Clubhouse neumožňuje slobodu prejavu, pretože okamžite potláča pro-čínske názory a podnecuje iracionálne politické debaty.
Zablokovanie aplikácie nebolo nečakaným krokom, išlo skôr o otázku času. Clubhouse symbolizoval presne to, čo chce čínska vláda potláčať – slobodné vyjadrovanie rôznorodých názorov, ktoré nemusia korešpondovať s oficiálnou vládnou verziou.
Otázkou času teda môže byť aj vytvorenie ďalšej podobnej necenzurovanej komunikačnej platformy, po ktorej je dopyt. Čínski používatelia sa naďalej môžu pripájať prostredníctvom siete VPN, po zablokovaní aplikácie tak mohli diskutovať v miestnosti s názvom „Tak čo teraz?“ („Walled off, so now what?“). Mnohí sú však už od využívania Clubhouse odradení a majú obavy, či ich aktivita nebude mať dohru.
Aplikácia Clubhouse sa v posledných týždňoch stala populárnou tiež v európskom priestore, pričom oslovila aj Slovákov. Potenciálni noví používatelia by však pred registráciou mali zvážiť aspekt nedostatočnej ochrany súkromia. Aplikácia totiž zhromažďuje údaje o kontaktoch, osobných údajoch, ale aj samotnej konverzácii na platforme.
Čo poviete v Clubhouse, to tam aj zostáva – aj to iba v najlepšom prípade.