V piatok 14. apríla sa konalo stretnutie novozvoleného prezidenta Brazílie Luiza Inácia Lulu da Silvu s prezidentom Číny Si Ťin-pchingom. Ten bol tento rok zvolený už na tretie volebné obdobie v poradí.
Na spoločnom stretnutí sa hlavy štátov zaviazali posilniť väzby medzi oboma štátmi. Okrem obchodných vzťahov sa však dotkli aj už viac ako rok trvajúcej vojny na Ukrajine.
Čína je najmä po uvalení sankcií na Rusko od západných štátov jeho najväčším obchodným partnerom. V roku 2022 celkový obchod medzi Ruskom a Čínou dosiahol 190 miliárd, čo predstavuje 30% nárast oproti predošlému roku.
Niektoré čínske firmy údajne tajne dodávajú ruskej armáde zbrane. Oficiálne však čínska vláda prezentuje vo vzťahu k vojne neutrálny postoj. Medzi hlavami týchto dvoch štátov panuje korektný, až priateľský vzťah.
Preberanie propagandy
Lula sa na stretnutí v Číne vyjadril, že USA musia prestať podporovať vojnu a majú začať hovoriť o mieri. To isté má podľa neho urobiť aj Európska únia. Toto vyhlásenie podporilo rétoriku Kremľa, ktorý od februára minulého roku obviňoval západné mocnosti z naštrbovania vzťahov a nezáujmu o mier.
Biely dom tieto vyjadrenia odsúdil. Hovorca Rady národnej bezpečnosti John Kirby povedal smerom k jeho vyjadreniu: „V tomto prípade Brazília „papagájuje“ ruskú a čínsku propandu bez pozerania sa na fakty.“
Minister zahraničných vecí Brazílie Mauro Vieira Kirbyho obvinenie odmietol s tým, že nevie, ako k tomuto záveru Kirby prišiel. Brazíliu však následne navštívil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý Lulovi poďakoval za snahu o hľadanie východiska z konfliktu na Ukrajine.
Lula už minulý rok prebral v súvislosti s vojnou nepravdivý naratív, keď sa vyjadril, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nesie za vojnu rovnakú vinu ako Vladimir Putin. Podľa Lulu mal Zelenskyj už pred vojnou odmietnuť vstup do NATO a viesť rokovania s Putinom o možnostiach ako konfliktu predísť. Na druhej strane, v rozhovore pre časopis Time Lula odsúdil a uznal, že Putin Ukrajinu nemal napadnúť.
Ukrajina pozvala brazílskeho lídra na návštevu
Odpoveď ukrajinskej vlády na seba nedala dlho čakať. Kyjev obvinil Lulu z dávania rovnakej viny agresorovi a obeti. Následne ukrajinská vláda pozvala brazílskeho prezidenta na návštevu do vojnou zničenej krajiny, aby sa na vlastné oči presvedčil o následkoch ruskej invázie.
Lula odmietol pomôcť Ukrajine dodávkou zbraní a naznačil, že práve Brazília by mohla viesť mierovú skupinu neutrálnych štátov. Skupina by mala podľa neho mať názov „G20 pre mier“ a okrem Brazílie by jej kľúčovými členmi mali byť Indonézia, India a Čína. Lula ďalšie hlavy štátov vyzýva, aby k riešeniu pristúpili čo najskôr a zdôrazňuje, že Brazília sa vojny zúčastňovať nechce a jej cieľom je budovanie mieru.
Západ považuje túto rétoriku a brazílsku „neutralitu“ za čoraz viac približujúcu sa k Rusku. Bruna Santos, riaditeľka brazílskeho inštitútu vo Wilson Centre, ktoré sa zameriava na podporovanie vzťahov medzi americkými a brazílskymi inštitúciami, podporila tento názor a povedala: „Ak chcete byť braný seriózne ako sprostredkovateľ mieru v tomto konflikte, musíte navštíviť obe strany konfliktu. Nielen Rusko.“
Lulov tím poradcov však považuje tieto názory za absurdné a naďalej trvá na tom, že Brazília nezdieľa pozíciu Ruska.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/