Aeronet konšpiruje o zapojení globálnych elít do českých parlamentných volieb

Český portál Aeronet publikoval v posledný deň českých parlamentných volieb článok, v ktorom vytvára teóriu o údajnom prepojení náhleho zhoršenia zdravotného stavu prezidenta Miloša Zemana s prepuknutím kauzy Pandora Papers a výsledkami volieb.

Obrázok: Pixabay

Parlamentné voľby našich českých susedov, ktoré sa konali 8.-9. Októbra 2021 priniesli pre mnohých prekvapivé víťazstvo koalície SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Tá s tesným predstihom niekoľkých desatín percenta predbehla favorita volieb Andreja Babiša a jeho hnutie ANO. Do poslaneckej snemovne sa okrem týchto dvoch politických subjektov prebojovala na treťom mieste koalícia Piráti-STAN a na štvrtom mieste strana SPD Tomia Okamuru.

Autor článku predkladá konšpiračný scenár, podľa ktorého sa liberáli a neomarxisti majú snažiť o predčasnú smrť prezidenta. K teórii však neposkytuje žiadne dôkazy.

Informačné vákuum poskytuje priestor konšpiračným teóriám

Povolebná situácia u našich susedov je značne komplikovaná, a mnohé dôležité témy ako napríklad zdravotný stav prezidenta sú pre verejnosť neznámou. Na rad teda prichádzajú skutočne krkolomné konšpiračné teórie.

V sobotu 9. októbra publikoval portál Aeronet článok, v ktorom sa tieto témy snaží pospájať a zabudovať do širšieho naratívu o vplyve globalistických elít a Georga Sorosa na českú politiku.

Elity na čele so Sorosom sú v úvode článku pomenované ako organizátori operácie Pandora Papers. Tá bola podľa článku údajne naplánovaná s cieľom odstrániť Andreja Babiša a jeho hnutie z vlády, a nahradiť ho neomarxistickou a liberálnou opozíciou.

Aeronet vidí spojitosť aj medzi výsledkami volieb a nečakaným zhoršením zdravotného stavu prezidenta Miloša Zemana. Najskôr situáciu špekulatívne spájal s vakcínou Pfizer, ktorou bol prezident začiatkom tohto roka očkovaný.

Neskôr však od tohto naratívu autor upustil a sústredil sa na prepájanie Zemanovho ochorenia, kauzy Pandora Papers a výsledkov volieb. V článku predostrel teóriu o údajnej snahe globalistických elít stojacich za Pandora Papers o predčasnú smrť prezidenta Zemana.

Čo sú Pandora Papers?

Týždeň pred voľbami prišiel portál investigace.cz v spolupráci s Medzinárodným konzorciom investigatívnych novinárov (ICIJ) s kauzou tzv. Pandora Papers. Tá sa prevalila  po uniknutí takmer 12 miliónov dokumentov panamskej právnej kancelárie Alcogal. V nich figuruje okrem iných prominentných mien svetovej politiky aj súčasný český premiér Andrej Babiš.

Podľa informácií webu investigace.cz mal Babiš údajne v minulosti založiť štruktúru firiem so sídlami na Britských Panenských ostrovoch, Washingtone a Monaku. Cez ňu mal z neznámych príčin previesť 15 miliónov eur. Za tieto peniaze mal napokon anonymne nakúpiť niekoľko luxusných nehnuteľností na Francúzskej riviére.

Napriek tomu, že takéto praktiky samé o sebe nie sú trestným činom, núkajú mnoho otázok ohľadne pôvodu tejto nemalej sumy peňazí. Otvára sa tiež otázka, prečo Babiš zakladal štruktúru offshore firiem pre nákup francúzskych nehnuteľností. Odborníci na finančnú kriminalitu sa však zhodujú na tom, že táto schéma vykazuje znaky prania špinavých peňazí.

Vplyv Pandora Papers na výsledky volieb

Výsledky práce medzinárodnej siete investigatívnych žurnalistov mali bezpochyby potenciál ovplyvniť volebné výsledky v Českej republike.

Kauza Pandora Papers však nebola len prácou českých investigatívnych novinárov. Podieľalo sa na nej viac ako 600 novinárov z celého sveta a jej publikovanie záviselo na ich vzájomnej dohode. Samotní novinári z investigace.cz teda mali len malú šancu na to, aby publikovanie informácií načasovali podľa termínu volieb.

Z výsledkov volieb tiež vyplýva, že celá kauza zrejme nemala výraznejší vplyv na voličskú základňu Andreja Babiša.

Scenár Aeronetu napriek tomu tvrdí, že stovky novinárov z celého sveta sa spolčili a vytvorili niekoľko miliónov falošných dokumentov, ktoré následne účelovo publikovali práve pred českými voľbami. Cieľom malo byť, aby tým Andrejovi Babišovi odobrali zopár percent voličských hlasov.

Zdravotné komplikácie prezidenta Zemana a zostavovanie novej vlády

České parlamentné voľby boli okrem kauzy Pandora Papers poznačené aj postupným zhoršovaním zdravotného stavu prezidenta Miloša Zemana. Tento proces kulminoval deň po voľbách, kedy bol prezident hospitalizovaný v Ústrednej vojenskej nemocnici. Hovorca hradu ani Zemanov ošetrujúci lekár neposkytujú žiadne bližšie informácie.

V súčasnej situácii, kedy je najvyšší ústavný činiteľ indisponovaný a nemôže vyjednávať s predsedami víťazných strán o poverení zostavením vlády, začína verejnosť ale aj český parlament zvažovať ďalšie možné kroky. Medzi možnosťami je aj uplatnenie článku 66. Ústavy ČR, ktorý upravuje právomoc preniesť prezidentove kompetencie na iných ústavných činiteľov  v prípade, ak nie je schopný vykonávať svoj úrad. Kompetencie súvisiace s poverovaním nového premiéra by tak prevzali predsedovia snemovne a Senátu.

Prezident sa v minulosti pre médiá vyjadril, že po voľbách poverí zostavovaním vlády predsedu strany s najväčším počtom hlasov. Explicitne dal najavo, že koalície nepovažuje za strany, ale za „zlepence“. Tým pádom by po výsledku aktuálnych volieb pravdepodobne poveril zostavením vlády Andreja Babiša.

Keďže však koalície Spolu a Piráti-STAN bezprostredne po voľbách uzavreli dohodu o spolupráci, vláda na čele s hnutím ANO by bola menšinová a v parlamente by nezískala dôveru. Andrej Babiš by tým však získal čas, ktorý by mohol teoreticky využiť na presviedčanie niektorej z koaličných strán, poprípade skupiny poslancov, aby sa k nemu pripojili. To je však v momentálnej situácii nepravdepodobné.

Konšpirácie o prezidentovom zdraví

Aeronet vidí jasnú súvislosť aj v kontexte Zemanovho zdravotného stavu. Podľa neho môžu byť  aj v tomto prípade zodpovedné globálne elity. Prípadne by podľa portálu mohli byť na vine predstavitelia koalícií SPOLU a Piráti-STAN, ktorí sa obávajú predlžovania vlády Andreja Babiša.

Problematická je najmä absencia akýchkoľvek dôkazov, ktoré by podopierali tieto teórie. Jediným argumentom Aeronetu je logika „Cui bono?“ (v čí prospech?). Tá je však v tomto prípade nepostačujúca.

Okrem toho by víťazom volieb stačilo počkať, keďže Andrej Babiš by vládu v súčasnej situácii vytvoriť nedokázal.

Aeronet taktiež neponúkol žiadne pádne argumenty, ktoré by preukazovali, že časová súvislosť medzi zhoršením Zemanovho zdravia a publikovaním kauzy Pandora Papers je niečím iným, než náhodou.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študent bakalárskeho stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií a Sociológie na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Zaujíma sa o islamský radikalizmus, výskum organizovaného zločinu a autoritárskych režimov. Kontakt: adam.mazuch@infosecurity.sk