Vakcína proti koronavírusu je na dohľad a s ňou aj nové kolo konšpirácií

Zdroj: Unsplash.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer ohlásila, že ich vakcína proti koronavírusu preukázala až 90% účinnosť. EÚ v zapätí na to informovala, že nakúpi 300 miliónov dávok tejto vakcíny. Môžeme sa pripravovať na ďalšiu prívalovú vlnu dezinformácií a konšpirácií.

Tento pondelok oznámila americká spoločnosť Pfizer, že vakcína proti COVID-19, ktorú vyvíja spolu s nemeckým BioNTechom, dosiahla v najnovších testoch až 90% účinnosť. Aj tá najefektívnejšia vakcína proti ochoreniu je však skutočne účinná iba ak sa ňou zaočkuje aspoň 70% populácie. A práve tu naráža boj proti koronavírusu na neľahkú prekážku.

Od pondelňajšieho vyhlásenia od Pfizeru zaznamenali Facebook, Twitter a YouTube nový nárast dezinformácií a konšpiračných naratívov mierených nielen proti tejto vakcíne, ale aj všeobecnému očkovaniu proti koronavírusu. Znovu sa vynorili teórie o negatívnych zdravotných následkoch vakcíny, tajnom zavádzaní mikročipov, či plánoch Billa Gatesa. Ten sa na Twitteri stal tento týždeň opäť najspomínanejšou osobnosťou.

Príležitosť zneužiť toto vyjadrenie vo svoj prospech si nenechali ujsť ani zástupcovia Trumpovej kampane. Donald Trump Jr., v tweete spochybnil načasovanie oznámenia úspešnosti vakcíny. Podľa jeho slov bolo toto oznámenie naplánované tak, aby v očiach verejnosti nahrávalo Bidenovi a naopak uškodilo Trumpovi. 

Sputnik V

Británia od začiatku týždňa zaznamenala podstatný nárast ruských pokusov o šírenie zavádzajúcich informácií, ktoré majú za účel podkopať dôveru v prípadné plošné očkovanie proti koronavírusu. Britská vládna spravodajská organizácia GCHQ dokonca pred dvomi dňami proti týmto ruským pokusom spustila sériu kybernetických protiútokov, aby dostala situáciu pod kontrolu.   

A čo ruská vláda, ktorá doteraz tvrdila, že v závode o vývoj účinnej vakcíny nad Západom vedie? Dva dni od správy o Pfizer vakcíne ohlásila pokrok v testovaní vlastnej vakcíny Sputnik V, ktorá je údajne ešte o 2% efektívnejšia. Výskumné údaje, ktoré ruská strana sprístupnila verejnosti však u odborníkov vyvolali pochybnosti o presnosti testovania a pravdivosti tvrdení o účinnosti vakcíny.

V čom však Rusko bezpochyby vedie je uvedomenie si potreby plošnej a účinnej propagácie vakcíny. Nedôveru, ktorú antivaxeri šíria do sveta je nutné vyvážiť budovaním opätovnej dôvery v očkovanie. To Pfizer a mnohé vlády doteraz zabúdajú zohľadniť.

Ruská vakcína už vlastný twitterový a facebookový účet, webstránku a hashtag, pomocou ktorých chce Rusko odvrátiť pozornosť od americkej vakcíny a naopak zviditeľniť svoj Sputnik V a uistiť ľudí o jeho bezpečnosti.   

Na Slovensku sú informácie o očkovaní už dlhšie problematické. Podľa zástupkyne WHO na Slovensku chýba hlavne väčšia „osveta z najvyšších miest“. Vysokí štátni predstavitelia by podľa nej o téme očkovania mali hovoriť proaktívne, a nie iba vtedy, keď treba dementovať vyhlásenia antivaxerov.

Problémom je tiež, že antivaxerské naratívy na Slovensku nenájdeme iba v šedej zóne online priestoru, ale aj vo vyhláseniach niektorých našich politikov, ktorí veria v zavádzanie mikročipov a škodlivosť očkovania, a ako inak popierajú závažnosť koronavírusu.  

Pokles dôvery v očkovanie, a teda aj úbytok očkovaných, môžeme na Slovensku pozorovať už od roku 2011. Nedávny prieskum dokonca zistil, že ak by bola k dispozícii vakcína na koronavírus, zaočkovať by sa dalo iba 40,9% opýtaných Slovákov a Sloveniek.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk