Donald Trump plánuje založiť vlastnú sociálnu sieť

Bývalý americký prezident Donald Trump. Zdroj: Flickr.

Bývalý americký prezident plánuje založiť vlastnú sociálnu sieť. Informáciu poskytol jeho hovorca Jason Milerin v programe MediaBuzz televíznej stanice Fox News. Dodal tiež, že návrat Trumpa na sociálne siete je možné očakávať v priebehu najbližších mesiacov.

Účty Donalda Trumpa na viacerých sociálnych sieťach ako Facebook a Twitter boli pozastavené v nadväznosti na udalosti z washingtonského Kapitolu začiatkom tohto roka. Počas nich vtedy ešte úradujúci prezident zverejnil prostredníctvom sociálnych sietí viacero nepresných a poburujúcich vyjadrení, čo mohlo mať vplyv na eskaláciu napätia. Donald Trump aktuálne plánuje založiť vlastnú platformu, ktorá podľa slov jeho hovorcu „priláka desiatky miliónov nových používateľov a úplne predefinuje pravidlá hry.

Sociálne siete začali vyvíjať výraznejšiu aktivitu voči Trumpovi v priebehu minulého roka, najmä pred voľbami, kedy označili viaceré príspevky bývalého prezidenta za neoverené. Zrušenie Trumpových účtov prišlo po vlnách kritiky kvôli dlhotrvajúcej neefektivite snáh sociálnych sietí zabraňovať šíreniu dezinformácií. 

Twitter ako kľúčový komunikačný kanál

Bývalý americký prezident bol jednoznačne najaktívnejší na platforme Twitter, kde sa tešil popularite viac ako 88 miliónov sledovateľov. Kanál @realDonaldTrump sa tak stal novým nástrojom pre politickú komunikáciu ako aj diplomaciu. Počas štyroch rokov bol jeho twitterový účet priestorom, kde realizoval verejné vyjadrenia, viedol osobné dialógy, ako aj šíril viaceré neoverené a zavádzajúce informácie.

Tradičným obsahom na jeho profile bolo bagatelizovanie pandémie nového koronavírusu či prezidentské voľby, o ktorých pravidelne hovoril ako o zmanipulovaných. O volebných podvodoch sa vyjadroval už v lete a pokračoval v tom aj po svojej prehre z 3. novembra. Jeho tvrdenia sa však nikdy nepotvrdili a jeho vyše 60 žalôb mu súdy zamietli.

Nové alternatívy za zrušené účty

Krátko po zrušení účtov Donalda Trumpa a viacerých jeho stúpencov zaznamenala platforma Telegram vyšší počet nových užívateľov, ktorí inklinujú k extrémnej pravici.

Trumpovi podporovatelia sa taktiež začali presúvať na platformy ako Parler, Gab či webstránku TheDonald.win. Fórum TheDonald.win je známe tým, že sa na ňom šíria nenávistné príspevky a nie je nijakým spôsobom moderované. Počas násilností v Kapitole zohralo spoločne Parlerom a ďalšími sociálnymi sieťami kľúčovú rolu, nakoľko išlo o hlavný kanál, kde sa celá akcia organizovala.

Trend poklesu dezinformácií

S pozastavením Trumpových aktivít na sociálnych sieťach došlo aj k výraznému poklesu v šírení dezinformácií. Podľa analýzy Zignal Labs už týždeň po pozastavení účtov Trumpa a jemu blízkych osôb bol zaznamenaný 73% pokles zmienok o volebných podvodoch. Tie poklesli z 2,5 miliónov na 688-tisíc na všetkých sociálnych sieťach.

Spoločne s Trumpovým účtom zrušil Twitter aj viac ako 70-tisíc účtov, ktoré mali blízko ku konšpiráciám hnutia QAnon.

Je absolventkou bakalárskeho štúdia na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici. V súčasnosti študuje latinskoamerické štúdia na Univerzite Hradec Králové. V roku 2019 absolvovala pobyt na Uniwersytet Jagielloński v Krakove v rámci programu Erasmus+. Zaujíma sa najmä o zahraničnopolitické témy, propagandu a dezinformácie, ktorým sa venovala aj počas svojej stáže v demagog.sk. Hovorí plynule anglicky a španielsky. Kontakt: kristina.marova@infosecurity.sk