Klimatické dezinformácie ovplyvňujú náš každodenný život

Základom klimatických dezinformácií je popieranie klimatickej vedy a zľahčovanie vedeckých záverov o zmene klímy. Prečo je prenášanie zodpovednosti za riešenie zmeny klímy na iných aktérov nebezpečné?

Základom klimatických dezinformácií je popieranie klimatickej vedy a zľahčovanie vedeckých záverov o zmene klímy. Naratívom klimatických dezinformácií podľahli aj politickí predstavitelia. Dopady šírenia týchto naratívov sú ďalekosiahle, vyústili napríklad do silnej závislosti na fosílnych palivách a do slabej reakcie na aktuálnu klimatickú krízu. To, čomu aktuálne v diskusii o zmene klímy čelíme, je dôsledkom cielenej dezinformačnej kampane.

Prečo je prenášanie zodpovednosti za riešenie zmeny klímy na iných aktérov nebezpečné? Aké ďalšie naratívy sa v oblasti klimatických dezinformácií vyskytujú? Čo je to „greenwashing“ a ako sa prejavuje? Čo sledujú klimatickí dezinformátori šírením nebezpečných naratívov a kto ich v týchto aktivitách podporuje? Ako napomáhajú šíreniu mýtov a dezinformácií o klíme a klimatickej zmene algoritmy sociálnych sietí? Prečo sa objektom dezinformácií stáva tranzičná rola plynu a ako sa diskurz o tejto téme zmenil po ruskej invázii na Ukrajinu? Ako môžeme podnietiť kvalitnú spoločenskú diskusiu o klimatickej zmene?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s poslancom Európskeho parlamentu a podpredsedom strany Progresívne Slovensko Martinom Hojsíkom.

Epizóda podcastu vznikla s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/