Falošný obraz o ukrajinskej krajnej pravici je pragmatickým nástrojom v rukách Kremľa

Aké hlavné naratívy a subnaratívy sa objavovali v prokremeľskom diskurze o fašizme na Ukrajine od roku 2013? Aké ciele sledovala prokremeľská propaganda pri démonizácii Ukrajiny prostredníctvom naratívu o ukrajinskej krajnej pravici?

Naratív o silnom vplyve krajnej pravice na Ukrajine je jedným z hlavných pilierov ruskej propagandy, a to globálne, ale aj na báze lokálnych aktérov vrátane tých slovenských. Tí sú efektívnymi nástrojmi pre šírenie proruských naratívov, ktoré prichádzajú s cieľom ovplyvniť verejnú mienku a zlepšiť vnímanie Ruska.

Takéto škodlivé šírenie ruského vplyvu si všímame od roku 2014, kedy Moskva nelegálne anektovala ukrajinský Krym. Anexiu Krymu a neskôr vojnu na Donbase preto sprevádzala aj masívna dezinformačná kampaň, ktorá sa sústreďovala predovšetkým na ospravedlnenie agresie voči Ukrajine. Začala moderná mystifikácia problému ukrajinskej krajnej pravice alebo ukrajinského nacizmu či fašizmu.

Aké hlavné naratívy a subnaratívy sa objavovali v prokremeľskom diskurze o fašizme na Ukrajine od roku 2013? Aké ciele sledovala prokremeľská propaganda pri démonizácii Ukrajiny prostredníctvom naratívu o ukrajinskej krajnej pravici? Existuje súvislosť medzi anexiou Krymu a vytváraním dezinformačného subsystému na Slovensku? Ktoré zdroje v rámci slovenskej dezinformačnej scény boli najefektívnejšie pri preberaní a šírení prokremeľských naratívov o ukrajinskej krajnej pravici? Akú úlohu pri legitimizácii anexie Krymu a začiatku plnoformátovej invázie na Ukrajinu hral historický revizionizmus? Ako je zneužívaný obraz o banderovcoch a iných ukrajinských pravicových organizáciách aktívnych v 20. storočí v slovenskej kolektívnej pamäti? Do akej miery sú naratívy o údajne fašizujúcej sa Ukrajine v súlade s realitou a k čomu môžu Kremľu pomáhať?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom Infosecurity.sk Petrom Dubóczim, analytikom Infosecurity.sk Štefanom Ižákom a historikom Univerzity obrany v Brne Tomášom Řepom.

Podcastová epizóda vznikla s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ako súčasť projektu „Obsah, vývoj a šírenie ústredného legitimizačného naratívu kremeľskej propagandy na Slovensku a Ukrajine“ (zmluva č. MVZP/2022/2/1).

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/